Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 12:43
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Dla kogo dodatek pielęgnacyjny?

Bardzo często mylone są pojęcia zasiłku i dodatku pielęgnacyjnego. Różnice są dosyć istotne. Główna z nich to ta, że dodatek pielęgnacyjny wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, natomiast zasiłek pielęgnacyjny – Gmina.
  • Źródło: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
Podziel się
Oceń

Przez wiele lat tylko ZUS wypłacał zarówno zasiłki jak i dodatki pielęgnacyjne. Później wypłatę zasiłków przejęły urzędy właściwe dla miejsca zamieszkania osoby, która zasiłek dostaje, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, a dodatki w dalszym ciągu wypłaca ZUS.

- Każda osoba, która skończy 75 lat dostanie dodatek od ZUS z tzw. „urzędu” to znaczy, że nie trzeba składać żadnych wniosków żeby Zakład doliczył dodatek do emerytury – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Inna jest sytuacja w przypadku dorosłych, którzy są całkowicie niezdolni do pracy oraz samodzielnej egzystencji, którym dodatek także się należy. U nich wiek nie ma znaczenia, ale dodatek jest przyznawany na wniosek, do którego niego trzeba dołączyć zaświadczenia o stanie zdrowia – dodaje Kowalska-Matis.

Dodatku nie dostaną jednak osoby, które mają już przyznany zasiłek pielęgnacyjny z gminy oraz te, które są w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż dwa tygodnie w miesiącu.

Dla kogo dodatek?

Wypłacany przez ZUS dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich ma miejsce wtedy, gdy osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i do samodzielnej egzystencji, drugi - gdy skończyła 75 lat. Wyjątek stanowią renty socjalne, do których nie przysługują dodatki pielęgnacyjne, gdyż pobierającym takie renty, zasiłki pielęgnacyjne przyznają i wypłacają przeważnie ośrodki pomocy społecznej, wiec nie robi tego ZUS. Osoby, które ukończyły 75 lat, dostają dodatek pielęgnacyjny z ZUS „z urzędu”. Nie muszą składać żadnych wniosków gdyż po osiągnięciu odpowiedniego wieku ZUS sam rozpocznie wypłatę dodatku. Natomiast dodatek pielęgnacyjny przyznawany na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, jeżeli stwierdzi on całkowitą niezdolność do pracy i do samodzielnej egzystencji jest przyznawany „na wniosek” - żeby go dostać trzeba wystąpić z wnioskiem o jego wypłatę. Wniosek można złożyć w ZUS osobiście lub przesłać pocztą. Może to także zrobić opiekun lub osoba upoważniona przez pacjenta. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia. Dodatek pielęgnacyjny jest każdego roku waloryzowany i od 1 marca 2021 roku wynosi 239,66 zł miesięcznie.

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: cześ Treść komentarza: Jeszcze jak :D Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:38 Źródło komentarza: Aleksandra Kucharska trenerką drużyny seniorów Piast Instal Miłocice Autor komentarza: * Treść komentarza: Żałosny ten skowyt. Na szczęście nikt nic sobie z tego nie robi, i co miesiąc kolejna niedziela. Brawo drogie Panie. Lekceważcie tych "skowyczących". Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:30 Źródło komentarza: Wakacje? Jasne że tak! Autor komentarza: Gość Treść komentarza: Nie ma tu nieuczciwości i złodziejstwa.Bądź pewny! Wszystko jest w tym temacie ok. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:06 Źródło komentarza: Wakacje? Jasne że tak! Autor komentarza: Amanda S. Treść komentarza: Ale zaraz się wyleje hejt i obrażanie po tym pytaniu! W sumie ja też bym chętnie zapoznała się z rozliczeniem. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 11:17 Źródło komentarza: Wakacje? Jasne że tak! Autor komentarza: nie mam nic do ukrycia Treść komentarza: Czy zobaczymy w końcu rozliczenie poprzednich zbiórek? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:41 Źródło komentarza: Wakacje? Jasne że tak! Autor komentarza: Jacek Treść komentarza: Znać, to ja się na tym zbytnio nie znam, ale jadąc wczoraj wieczorem autobusem zauważyłem w powstały gruzowisku, że tego zbrojenia w płycie mostu, to było tyle co kot napłakał? Nie będę snuł domysłów co by było gdyby?, tylko przypomnę słowa pewnego znanego mi inspektora BHP, że: "dzięki Bogu, że Bogu dzięki, bo jak nie daj Boże, to niech Bóg broni". Dopowiem tylko jako laik, że postęp prac zarówno na drodze 455 jak i 396 wydaje się być zadowalający, wprowadzone obostrzenia z jazdą jednokierunkową tymi drogami sprawdza się super. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:01 Źródło komentarza: "Runął" most między Oławą a Janikowem
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama