Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 14:00
ZOBACZ:
Reklama Aftermarket Oława
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Straciłeś dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – złóż wniosek

Osoby samozatrudnione, którym ustało dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przed 1 grudnia 2021 r., a w szczególności w listopadzie ub. roku, nie stracą ciągłości, jeśli do końca czerwca 2022 roku złożą wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie.
Podziel się
Oceń

Od 1 stycznia 2022 r. nieterminowe zapłacenie składek lub nawet ich całkowity brak, nie powoduje ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Będzie ono trwało aż do jego wygaśnięcia lub wyrejestrowania z ubezpieczenia. Oznacza to, że nie trzeba będzie składać wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Wnioski takie (wniosek US-9) nadal mogą składać ci przedsiębiorcy, którzy mają zaległości w płaceniu składek za miesiące sprzed 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z przepisami, będą one przyjmowane przez ZUS tylko do 30 czerwca 2022 r.

- Dotyczy to tych samozatrudnionych, którym przed 1 grudnia 2021 r., a w szczególności w listopadzie ub. roku, na skutek nieterminowych lub niepełnych wpłat ustało dobrowolne ubezpieczenie chorobowe - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Oczywiście chodzi o te osoby, które w kolejnych miesiącach nadal płaciły składki na ubezpieczenia społeczne i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – dodaje.

Rzeczniczka zastrzega jednak, że czas na złożenie wniosku o wyrażenie zgody na przywrócenie terminu opłacenia składek upływa 30 czerwca 2022 r. 

- Jeżeli płatnik dostanie z ZUS zgodę, zachowa ciągłość ubezpieczeń. Dzięki temu nie będzie musiał zgłaszać się od nowa do dobrowolnego ubezpieczenia i czekać 90 dni na możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego – mówi Kowalska-Matis. 

Niezłożenie wniosku o przywrócenie terminu opłacenia składek sprzed grudnia ubiegłego roku w terminie do 30 czerwca br., będzie skutkowało brakiem prawa do wypłat z ubezpieczenia chorobowego. 

- To oznacza brak płatnego chorobowego czy wypłaty zasiłku macierzyńskiego oraz opiekuńczego – wyjaśnia rzeczniczka.

Ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego możliwe będzie przez złożenie nowego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego na druku ZUS ZUA i będzie wiązało się z koniecznością 90 dniowego wyczekiwania na możliwość skorzystania np. z zasiłku chorobowego.

Wniosek o przywrócenie terminu opłacenia składek można złożyć online przez PUE ZUS, bezpośrednio na sali obsługi klientów lub można wysłać go pocztą. 


Napisz komentarz

Komentarze

Gość xy 21.04.2022 13:59
A "uchodźcy gospodarcze" nie muszą płacić

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: pamiętliwy Treść komentarza: Ja na miejscu " posła '' byłbym ostrożny bo radna kiedyś pisała donosy za niego a teraz napisze donos na niego . Data dodania komentarza: 26.06.2026, 12:57 Źródło komentarza: Drugi chodnik w Nowym Górniku, czy pierwszy na Zwierzyńcu? Autor komentarza: * Treść komentarza: Na przykładzie tego co się dzieje w Starostwie, dokładnie widać, jak przebiega "walka" między "starymi wyjadaczami" z KO-PO, a "młodymi wilkami" z KO-PO, którzy chcą władzy. Jak w soczewce to widać. Żadne "mydlenie oczu" o dobru ogólnym tego nie przysłoni Data dodania komentarza: 26.06.2026, 12:11 Źródło komentarza: Leszczyńska: - Równie ważne są współpraca i dialog Autor komentarza: * Treść komentarza: Droga redakcjo. Ten komentarz to jest przykład, jak traktujecie wybiórczo komentujących. Jak o fekaliach i hejcie pisze przedstawiciel tzw. Oławskiej opozycji, to jest wszystko oki. Tekst się pokazuje i nikt go nie usuwa. A jak ktoś przedstawicielowi tzw. Oławskiej opozycji odpisze w taki i podobny sposób, to tekst usuwacie. Tacy to, droga redakcjo, jesteście bezstronni. Niestety przykre to, że stosujecie cenzurę na komentarze innych osób niż przedstawicieli tzw. Oławskiej opozycji. Serdecznie pozdrawiam Redakcję. Bo sam tekst i komentarz jest żałosny i na poziomie tzw. Oławskiej opozycji Data dodania komentarza: 26.06.2026, 12:06 Źródło komentarza: Miasto tłumaczy, że dojazd dla niepełnosprawnych będzie do strony wieżowca Autor komentarza: Dno Treść komentarza: Poziom dyskusji na tym portalu wybitny. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 11:52 Źródło komentarza: Miasto tłumaczy, że dojazd dla niepełnosprawnych będzie do strony wieżowca Autor komentarza: TUBA ALERT!!!!1111 Treść komentarza: Gosia i tak wszyscy wiemy, że jak Frischmann narobi ci na stół to będziesz podziwiać kształt i konsystencje oraz zachwycać się nutą zapachową. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 10:49 Źródło komentarza: Miasto tłumaczy, że dojazd dla niepełnosprawnych będzie do strony wieżowca Autor komentarza: Nata Treść komentarza: A co z relacjami z Kubanczykami?! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 10:46 Źródło komentarza: Oławska „Ósemka” ma nowe imię
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama