Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 12 czerwca 2026 13:37
ZOBACZ:
Reklama Aftermarket Oława
Reklama
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Na Dolnym Śląsku powstaną Rowerowe Parki Umiejętności. Czy u nas też?

Czy będą też w powiecie oławskim, dowiemy się dopiero po 31 stycznia, kiedy minie termin naboru dla samorządów lokalnych
  • Źródło: Cezary Przybylski marszałek dolnośląski
Na Dolnym Śląsku powstaną Rowerowe Parki Umiejętności. Czy u nas też?
Rowerowe Parki Umiejętności. Czy będą też w powiecie oławskim, dowiemy się dopiero po 31 stycznia, kiedy minie termin naboru dla samorządów lokalnych

Źródło: Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Podziel się
Oceń

 - Uruchamiamy kolejny autorski program Samorządu Województwa Dolnośląskiego - budowy Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności - informuje marszałek dolnośląski Cezary Przybylski. - Dziś rozpoczynamy nabór dla samorządów terytorialnych, który potrwa do 31 stycznia.

Dolnośląskie Parki Rowerowe to miejsca, w których dzieci i młodzież szkolna, a także wszyscy mieszkańcy będą mogli bezpiecznie korzystać z przygotowanych tras. Parki Umiejętności dostosowane będą do różnych grup wiekowych i uzupełnią istniejącą już rowerową infrastrukturę w postaci singletracków czy innych oznakowanych i utrzymywanych tras rowerowych. W ich skład będą wchodzić m.in. trasy pump track, plac manewrowy, ścieżki z przeszkodami terenowymi czy trasy do jazdy na rowerze górskim. Inwestycja przyczyni się, do popularyzacji kolarstwa górskiego, poprawi jakość i bezpieczeństwo szkolenia dzieci i młodzieży oraz pozytywnie wpłynie na rozwój talentów sportowych. Jak takie parki mogłyby wyglądać? - zobaczcie niżej grafikę z planem. 

Program zaplanowany jest do realizacji w latach 2023-2024. Koszt budowy parku rowerowego wynosi około 900 tys. zł. 

- W budżecie województwa na 2023 rok zapisaliśmy na ten cel 4,5 mln zł - mówi Cezary Przybylski. - Budowę Parków współfinansować będziemy wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki w wysokości po 33% kosztów realizacji, pozostałe koszty sfinansują uczestniczące w programie gminy.

Nowy program będzie realizowany i finansowany wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki. 

W ramach programu planuje się wykonanie:

  • obligatoryjnie budowy trasy technicznej głównej o długości min 400m i max 2000m o zróżnicowanej trudności, zawierającej minimum 10 różnych przeszkód terenowych
  • Budowy trasy typu ‘single track’ o długości min 250m
  • Budowy trasy pump track o długości min 120m,
  • Budowy trasy pump mini o długości min 50m i max 100m,
  • Budowy placu manewrowego o naturalnej nawierzchni
  • Budowy wiaty oraz oświetlenia trasy głównej i placu manewrowego

 

– Mamy informację, że już ponad 60 dolnośląskich gmin zadeklarowało chęć udziału w programie – informuje Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Opracowaliśmy program funkcjonalno-użytkowy parków z wytycznymi co do standardów projektowych, ale długość tras i wyposażenie poszczególnych parków uzależnione będą od  uwarunkowań terenowych.

 Samorząd Województwa planuje wesprzeć budowę 30 takich obiektów. Nabór rozpoczyna się 16 stycznia 2023 roku i potrwa do 31 stycznia 2023 roku. Do kryteriów oceny zaliczają się m.in. opinia Dolnośląskiego Związku Kolarskiego, uzasadnienie realizacji inwestycji wraz z planem szkolenia sportowego czy sposób wykorzystania ogólnodostępnych obiektów infrastruktury sportowej działających na terenie gminy.

 



Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja Treść komentarza: A Kaczor znowu nieobecna. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 13:06 Źródło komentarza: Czy nowy budynek sądu musi być "tak daleko"? Autor komentarza: zawiedziony Treść komentarza: i tak policja nic z tym nie robi Data dodania komentarza: 12.06.2026, 13:01 Źródło komentarza: 194 zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w maju Autor komentarza: z bbs-u Treść komentarza: a zastępcą burmistrza Ładna Wiola. To już pewne. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 12:47 Źródło komentarza: Oboje już nie są w partii. Co dalej z nimi po KO? Autor komentarza: O Ława Treść komentarza: Mogę się mylić, ale trochę trąca podejściem typu: "Podpisałem, jak miałem z tego benefit, ale skoro już nie mam, to mi się nie podoba ten pomysł. W ogóle po co tam sąd przenosić?!" Data dodania komentarza: 12.06.2026, 11:56 Źródło komentarza: Czy nowy budynek sądu musi być "tak daleko"? Autor komentarza: Senator, czy inny radny?! Treść komentarza: Deszcz pada i są kałuże, no kto by pomyślał?! Tak to jest jak się szuka promocji na "ex-skluzywnych" osiedlach... Data dodania komentarza: 12.06.2026, 11:50 Źródło komentarza: To nie droga, tylko asfalt techniczny - tłumaczy dyrektor Poślad Autor komentarza: * Treść komentarza: Coś się komuś "pozajączkowało" z tym artykułem. Panie Poślad, można przy co drugiej posesji zrobić drenaż francuski, i będzie spokój do czasy zrobienie odwodnienia i ulicy. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 11:34 Źródło komentarza: To nie droga, tylko asfalt techniczny - tłumaczy dyrektor Poślad
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama