Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 lipca 2025 16:58
Reklama
Reklama https://www.mario-web.pl/?fbclid=IwY2xjawKmdmpleHRuA2FlbQIxMABicmlkETFoU1Vyd1F2VmVBTEJTZXZIAR4R7OQoIiStikie9PkVq_jed6ugpLqCXRABOmzOXsgh5-xjWxRaek2puL_0KA_aem_vRRkult5-xnxh4novgQbiw

Mały ZUS plus tylko do końca stycznia

Przedsiębiorca, który w ubiegłym roku nie korzystał z małego ZUS plus, a chciałby w tym roku do niego przystąpić, na zgłoszenie do ulgi ma czas tylko do końca stycznia 2023 r. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2022 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.
Podziel się
Oceń

Na Dolnym Śląsku z małego ZUS plus korzysta 20,7 tys. podmiotów (stan na grudzień 2022) co stanowi niecałe 6 proc. wszystkich działających firm, w tym 10,9 tys. na terenie działania wrocławskiego oddziału ZUS oraz 6,6 tys. wałbrzyskiego i 3 tys. legnickiego. 

Reklama

Rok wcześniej z ulgi korzystało na Dolnym Śląsku 25,9 tys. przedsiębiorców (stan grudzień 2021), w tym 12,7 tys. na terenie działania wrocławskiego oddziału ZUS, 8,1 tys. wałbrzyskiego i 5,1 legnickiego. 

Liczba wszystkich aktywnych firm na Dolnym Śląsku: 355 151, w tym w tym tys. 254,9 na terenie działania wrocławskiego oddziału ZUS, 61,4 tys. wałbrzyskiego i 38,7 legnickiego.

Mały ZUS plus to niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej. Obniżone składki na ubezpieczenia społeczne można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Z małego ZUS plus mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. 

- Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest też prowadzenie działalności w poprzednim roku, przez co najmniej 60 dni - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – A to oznacza, że z małego ZUS plus nie skorzystają osoby dopiero rozpoczynającym prowadzenie własnego biznesu. Dla nich są inne ulgi takie jak 6-miesięczna „ulga na start”, a następnie dwa lata „preferencyjnych składek” opłacanych od podstawy stanowiącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia - dodaje. 

Rzeczniczka wyjaśnia, że ulga „mały ZUS plus” jest dopiero trzecią ulgą w kolejności, z jakich osoba prowadząca firmę może skorzystać. Wszystkie te ulgi są dobrowolne. 

- Decydując się na skorzystanie z ulgi trzeba wiedzieć, że dotyczy ona tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorca musi płacić w pełnej wysokości – przestrzega Kowalska-Matis.

Możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne to prawo, nie obowiązek. Z tych ulg powinno się korzystać rozważnie gdyż na pewno niższe składki na ubezpieczenia społeczne to niższe koszty prowadzenia firmy. Jednak niskie składki to też niskie świadczenia wypłacane w związku z chorobą, opieką nad chorym członkiem rodziny, czy wyliczoną rentą bądź emeryturą – przestrzega Iwona Kowalska-Matis.

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z małego ZUS plus, powinni zgłosić to do Zakładu do 31 stycznia. Aby zgłosić się do małego ZUS plus, należy wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem ubezpieczenia i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590, albo 0592. Osoby, które korzystały z ulgi w ubiegłym roku i nadal spełniają warunki w 2023 roku, nie muszą zgłaszać się ponownie.

Co ważne, każdy korzystający w styczniu z małego ZUS-u plus musi przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym (ZUS DRA cz. II bądź ZUS RCA cz. II) informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz podstawie wymiaru składek. Ma na to czas do 20 lutego.

Ulga nie dla wszystkich

Z małego ZUS plus nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystają ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT oraz ci, którzy prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np., jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzystają także osoby, które wykonują dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiły dla niego, jako pracownik w tym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Uwaga!

Przedsiębiorca, który 31 grudnia 2022 r. wykorzystał maksymalny okres 36 miesięcy opłacania niższych składek w ramach małego ZUS plus, powinien pamiętać, aby wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłosić się z kodem właściwym dla pełnego, tzw. dużego ZUS-u.


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: HeheszekTreść komentarza: To, że Oławy nie zalało, nie pasuje do uprawianej przez tzw. opozycję w Oławie, czyli PO i WdO, propagandy przeciwko Frischowi i BBS. Więc ciężko z tym się pogodzić.Data dodania komentarza: 29.07.2025, 13:53Źródło komentarza: Nie ma zagrożenia powodziowegoAutor komentarza: widzTreść komentarza: Ciekawe w jakim świetle przedstawią wydarzenia, Oławę, Polskę i Polaków?Data dodania komentarza: 29.07.2025, 12:59Źródło komentarza: Coś się szykuje, czyli KULT wróci w innej formie?Autor komentarza: friTreść komentarza: Super że na Bazantowej nie zebrali worków więc już wał jest zabezpieczony przed rozpoczęciem i w razie akcji W już jest wzmocniony. Może wielcy tego miasta spowodują (a szczególnie jeden aktywny radny który tam mieszka ) że okryją to włóknina i dołożą worów i mieszkańcy będą czuli się bezpiecznie.Data dodania komentarza: 29.07.2025, 12:18Źródło komentarza: Nie ma zagrożenia powodziowegoAutor komentarza: cześTreść komentarza: W czym ta kapliczka pomoże??? Schowam w niej ziemniaki czy może jako schron w czasie w ???Data dodania komentarza: 29.07.2025, 10:41Źródło komentarza: Kapliczka jak nowaAutor komentarza: WiarusTreść komentarza: Nie wiem czy to był dom za Niemca, ktoś zamieszkał w budynku gospodarczym i teraz ma problemy. Znawców historii trzeba zapytać co tam było przed wojną. To tak samo jak w Starym Górniku czy Otoku, Niemcy wysiedlali a nasi po wojnie zasiedlili.Data dodania komentarza: 29.07.2025, 10:28Źródło komentarza: Nie ma zagrożenia powodziowegoAutor komentarza: waga 75Treść komentarza: W Niemilu wszystkie kapliczki są wyremontowane. Brawo Niemil.Data dodania komentarza: 29.07.2025, 09:34Źródło komentarza: Kapliczka jak nowa
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama