Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 14 marca 2026 06:06
ZOBACZ:
Reklama Aftermarket Oława
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Park Pawłowicki z Pałacem Kornów. Pomysł na weekend

- To zaledwie 38 km od Oławy, a samo miejsce (zwłaszcza w okresie polskiej złotej jesieni) jest idealnym miejscem na sesje ślubne... - zachęca Marcin Kwiatkowski
Park Pawłowicki z Pałacem Kornów. Pomysł na weekend
Park Pawłowicki z Pałacem Kornów

Autor: Marcin Kwiatkowski

Podziel się
Oceń

Ostatnio na łamach TuOlawa.pl pojawiła się propozycja wycieczki do pięknych Pławniowic, którą zaproponował nam pan Lesław Mazur. Ciężko będzie dorównać czymś podobnym w pobliżu, ale jeśli tylko będziecie mieli Państwo ochotę na spacer w podobnych okolicznościach przyrody, polecam wrocławski Park Pawłowicki wraz z pięknym Pałacem Rodziny Kornów. 

To zaledwie 38 km od Oławy, a samo miejsce (zwłaszcza w okresie polskiej złotej jesieni) jest idealnym miejscem na sesje ślubne.
Park ma powierzchnię ponad 7 hektarów i wraz z przyległymi terenami leśnymi tworzy arboretum. Pałacowi towarzyszy kompleks zabudowań folwarcznych: stajnia, która nadal funkcjonuje, stodoły, dawna obora, dom zarządcy oraz młyn z zachowanym pełnym wyposażeniem. 

Dziś obiekt należy do Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Kiedyś natomiast pałac, folwark oraz park w Pawłowicach były własnością rodziny Kornów – księgarzy, wydawców i mecenasów sztuki, bardzo cenionych wśród ówczesnych wrocławian. W XIX wieku figury Heinricha von Korna i jego żony znalazły się nawet na wrocławskim ratuszu. Dziś trójwymiarowe kopie posągów można podziwiać w holu pałacu w Pawłowicach.


W parku znajduje się malowniczy staw, po którym kiedyś pływały gondole, duża polana piknikowa oraz monopter, czyli biała klasyczna budowla, która nazywana jest również Świątynią Dumania. Przez park poprowadzono ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą, na której znajdziecie wiele ciekawostek oraz zobaczycie najgrubsze drzewo w całym Wrocławiu - dąb szypułkowy Paweł. Drzewo tak naprawdę jest zroślakiem, bo składa się z kilku drzew zrośniętych ze sobą. W Pawłowicach znajduje się jeszcze jedno drzewko warte uwagi – Dąb Papieski. Drzewo ma specjalny certyfikat wystawiony w Watykanie. Żołędzie, z których uzyskano sadzonki, poświęcił papież Jan Paweł II, co potwierdza pamiątkowy kamień przy dębie.


 

Fot. Marcin Kwiatkowski


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama