Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 lipca 2026 12:20
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM
Rada Powiatu jednogłośnie przegłosowała uchwałę w sprawie petycji do premiera RP

OŁAWA Z sesji Rady Powiatu. Petycja do Donalda Tuska

Rada Powiatu w Oławie wystosuje do premiera Donalda Tuska petycję "w sprawie kompleksowej reformy ochrony zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem szpitali powiatowych, w tym SP ZOZ w Oławie.
Donald Tusk i szpital w Oławie
Rada Powiatu w Oławie wystosuje do premiera Donalda Tuska petycję
Podziel się
Oceń

Rada Powiatu jednogłośnie (przy 5 radnych nieobecnych) przegłosowała wczoraj uchwałę w sprawie petycji do premiera RP.

- W związku z pogarszającą się sytuacją finansową SP ZOZ w Oławie, dla którego organem założycielskim jest Powiat Oławski, a także niedostateczną interwencją ze strony organów państwa w tym zakresie - Rada Powiatu Oławskiego składa na ręce Prezesa Rady Ministrów - Pana Donalda Tuska petycję wzywającą Rząd RP do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce - czytamy w uchwale. - Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Powiatu do przesłania odpisu niniejszej uchwały Ministrze Zdrowia, Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego, Wojewodzie Dolnośląskiemu, Prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Dyrektorowi Narodowego Funduszu Zdrowia - Oddział Dolnośląski.

A oto treść tej petycji:
 

P E T Y C J A


W sprawie kompleksowej reformy ochrony zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem szpitali powiatowych, w tym SP ZOZ w Oławie.

 

Na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 870 – dalej u.o.p.) ustawowe Organy Powiatu Oławskiego tj. Rada Powiatu oraz Zarząd Powiatu w Oławie kierują do Prezesa Rady Ministrów niniejszą petycję, wzywając do podjęcia zdecydowanych i systemowych działań na rzecz gruntownej reformy ochrony zdrowia  w Polsce.

Szpitale powiatowe zapewniają bezpieczeństwo zdrowotne dla co najmniej połowy mieszkańców naszego kraju. Stanowią bardzo ważne ogniwo w łańcuchu udzielania pomocy medycznej naszym mieszkańcom, co powoduje, że muszą być właściwie postrzegane i traktowane przez zarządzających systemem ochrony zdrowia w Polsce. 
SP ZOZ w Oławie wysiłkiem całego samorządu powiatowo-gminnego został oddłużony i zrestrukturyzowany po 2002 r. Od tamtego czasu z wielkim trudem z pomocą samorządów prowadzimy jego rozwój. Niestety w coraz większym stopniu zmagamy się z problemami finansowymi i kadrowymi, co przekłada się na jakość świadczonej pomocy medycznej i ogranicza dalszy rozwój naszej jednostce. Przedmiotem niniejszej petycji jest – zgodnie  z art. 4 ust. 2 pkt 4 u.o.p. – podjęcie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanych  i kompleksowych działań na rzecz poprawy sytuacji szpitali powiatowych w Polsce i doprowadzenie do takiej sytuacji, aby mogły one w sposób bezpieczny i skuteczny realizować swoje ustawowe zadania publiczne. 

W odpowiedzi na bardzo trudną sytuację szpitali powiatowych Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych powołał Komisję, która opracowała dokument pod nazwą ,,Podstawowe Założenia do Reformy Ochrony Zdrowia w Polsce”. Na czele Komisji stanął wieloletni Dyrektor oławskiego szpitala Pan Andrzej Dronsejko. Wraz  z petycją przekazujemy Państwu ten dokument, którego stworzenie jest wyrazem determinacji pracodawców szpitali powiatowych. Przedmiotowa Komisja podjęła próbę oceny sytuacji, w jakiej znajdują się szpitale powiatowe w odniesieniu do innych jednostek działających w obszarze służby zdrowia. Wykazała bolączki i niedomagania systemu, proponując rozwiązania warte rozważenia przez rządzących.

Nie ze wszystkimi propozycjami zawartymi w opracowaniu Komisji Organy Powiatu Oławskiego w pełni się zgadzają. Wymienić tu należy wzrost wysokości składki zdrowotnej czy też częściową odpłatność za świadczenia medyczne. Niemniej jednak Organy Powiatu Oławskiego, w tym Rada Powiatu i Zarząd Powiatu wspierają i doceniają wysiłek Komisji, oczekując pilnego podjęcia przez Pana Premiera i Resort Ochrony Zdrowia reformy systemu ochrony zdrowia. Poziom zadłużania się szpitali powiatowych niebezpiecznie rośnie. Bez szybkich działań systemowych sytuacja będzie się tyko pogarszać. Nie możemy dopuścić do zmarnowania wieloletniego wysiłku samorządów i pracowników szpitala oraz powrotu do sytuacji sprzed 2002 r. Stąd nasza petycja, wsparta dodatkowo podjętą przez Radę Powiatu w Oławie stosowną uchwałą.

 

Przewodniczący Rady Powiatu - Józef Hołyński

Starosta Powiatu Oławskiego - Marek Szponar

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury,  Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu w Oławie - Artur Szpineta

Przewodniczący Komisji Finansów, Promocji, Rozwoju Gospodarczego i Porządku Publicznego RP w Oławie  - Marek Drabiński 

Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu w Oławie - Piotr Krótki 


 

 


Napisz komentarz

Komentarze

TataK 27.03.2026 10:06
Jakie realne znaczenie ma ta petycja? BTW Czy powiatem nie "rządzi" KO?

Nata 27.03.2026 09:58
Wsparcie dla szpitala - tak, ale od tego rudego chytrusa - nie!!!

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: czuwaj Treść komentarza: Dobrej zabawy i dobrej pogody. Data dodania komentarza: 6.07.2026, 11:21 Źródło komentarza: Za nimi pierwszy dzień w Lubiatowie Autor komentarza: Ołowiak Treść komentarza: Robota będzie dla obywateli UA, za najniższą krajową i w systemie cztero brygadowym. Polaków tam jak na lekarstwo. Data dodania komentarza: 6.07.2026, 11:08 Źródło komentarza: W zakładzie spore zmiany. Będą nowe miejsca pracy Autor komentarza: OławskiObywatel Treść komentarza: Przecie nie ma kasy a taka odbudowa kosztuje, na premie i nagrody jest kasa ale na taką odbudowę? MARZENIA ŚCIĘTEJ GŁOWY Data dodania komentarza: 6.07.2026, 11:00 Źródło komentarza: Zamek doburzony Autor komentarza: tomekk Treść komentarza: Jak byłem mały, to czasami z moim Tatą chadzaliśmy tam, i pamiętam że jeszcze była widoczna ściana prawdopodomnie od piwnicy ale nigdy się tam z ojcem nie zbliżaliśmy, ponieważ było to miejsce służace jako WC i miejsca do chlania, itp. itd. Data dodania komentarza: 6.07.2026, 10:58 Źródło komentarza: Zamek doburzony Autor komentarza: Zakłamanie Treść komentarza: Ja nawet nie będę tego czytał. Dla oceny tej pani wystarczy mi, że mieszka w Stanowicach a zajmuje mandat radnej w Oławie. Data dodania komentarza: 6.07.2026, 08:39 Źródło komentarza: Maria Domaradzka: - Odchodzę z poczuciem wdzięczności, wzruszenia i refleksji Autor komentarza: Zenek ze Zwierzyńca Treść komentarza: A z przydrożnych krzaków WC , bo nawet kierowcy tam nocujący nie mają gdzie za potrzebą.... Data dodania komentarza: 6.07.2026, 08:12 Źródło komentarza: W zakładzie spore zmiany. Będą nowe miejsca pracy
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama