Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 16:51
ZOBACZ:
Reklama Aftermarket Oława
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Stypendia sportowe do zmiany, ale nie tak, jak chciał radny

Radny Bartosz Gawlas złożył propozycję uchwały podwyższenia stypendiów dla sportowców, ale burmistrz doradził, by projekt odrzucić, bo... będzie inna propozycja
Stypendia sportowe do zmiany, ale nie tak, jak chciał radny
Radny Bartosz Gawlas złożył propozycję uchwały podwyższenia stypendiów dla sportowców, ale burmistrz doradził, by projekt odrzucić, bo... będzie inna propozycja
Podziel się
Oceń

OŁAWA Z sesji RM 

Radny Bartosz Gawlas z "Wszystko dla Oławy" na kwietniowej sesji Rady Miejskiej  zaproponował zmianę uchwały dotyczącej przyznawania, odbierania i stawek stypendiów sportowych udzielanych lokalnym sportowcom. Uzasadniając swoją propozycję radny  powiedział, że wysokość stypendium nie była korygowana od prawie 7 lat. W tym czasie  inflacja wyniosła natomiast prawie 50%, dlatego też - mając na względzie konieczność dostosowania stypendiów do obecnych realiów gospodarczych - niezbędne jest stopniowe podniesienie wysokości stypendiów - powiedział. 

Projekt radnego zakładał podwyższenie obecnie obowiązujących stawek stypendiów o około 20%. Na propozycję radnego jako pierwszy zareagował burmistrz Tomasz Frischmann mówiąc, że opinia skarbnika miasta w zakresie przedstawionej uchwały jest negatywna. Poza tym, jak się okazuje, jest inny pomysł na zmianę "uchwały stypendialnej".   

 - Od października minionego roku my, czyli OCKF i wydział zajmujący się przyznawaniem dotacjin pracujemy nad zmianą uchwały stypendialnej - poinformował burmistrz i wyjaśnił, na czym będą polegały przygotowywane przez nich zmiany. 

Pierwsza to przeniesienie stypendiów "z burmistrza do klubów sportowych". Dlaczego? Bo teraz - jak tłumaczył - każdy ma stypendium tej samej wysokości, tymczasem kluby sportowe zgłaszają, że zawodnicy mają różne umiejętności, a obecnie nie ma możliwości stopniowania wielkości stypendiów. Kolejna rzecz - niektóre dyscypliny nie są ujęte w obecnej uchwale stypendialnej, np. piłka ręczna, a są argumenty do tego, by objąć zawodników tej dyscypliny  stypendiami. Nowa uchwała ma też dać możliwość stopniowania stypendiów w zależności od poziomu rozgrywkowego. Przykładem są siatkarki, które teraz grają w III lidze i zgodnie z obecną uchwałą stypendialną nie są objęte żadnymi stypendiami, a -  jak powiedział burmistrz - chcielibyśmy je też objąć niedużymi kwotami. W planach jest także zmiana sposobu przyznawania stypendiów. - Teraz stypendia są równe dla każdego, a chcielibyśmy to zmienić w taki sposób, że premiujemy sport dzieci i młodzieży, czyli największa stawka stypendiów będzie dotyczyła dzieci i młodzieży uczącej się, tj. do 26  roku życia, bo uważam, że to jest nasze zadanie - argumentował burmistrz i dodał, że sposobem na podwyższenie przyznanego stypendium będzie też posiadanie karty mieszkańca, gdyż miasto ma obowiązek wspierać rodzimy sport, więc karta mieszkańca będzie tym dodatkowych "mnożnikiem" do stypendiów.   

 - Chcemy tych stypendiów udzielać większej grupie naszych mieszkańców, zaczynając od niedużych kwot na niższych poziomach rozgrywkowych w tych dyscyplinach, które teraz nie są objęte stypendiami - podsumował. - Co najważniejsze, przygotowywana uchwała stypendialna jest prowadzona przez OCKF i odbywają się dyskusje między klubami. Myślę, że niedługo dojdziemy do konsensusu, bo chyba najważniejsze jest, by środowisko, które będzie z tego korzystać, to zaakceptowało. 

Burmistrz dodał, że zależy mu, aby stypendia w nowej wersji były przydzielane od 1 września tego roku. - W związku z tym proszę, aby zaproponowanej dzisiaj uchwały nie głosować, a niedługo damy państwu do dyskusji projekt uchwały mówiący o zmianach, które państwu przedstawiłem i, co najważniejsze, będzie ona po opinii środowisk sportowych - powiedział do radnych i jeszcze raz podkreślił, że projekt uchwały zaproponowany przez radnego Gawlasa ma negatywną opinię skarbnika.

*

Do polemiki włączył się radny Krzysztof Rydzoń z Koalicji Obywatelskiej. Zwrócił uwagę, że burmistrz wymienił wiele propozycji, jakie mają się znaleźć w projekcie uchwały, który zamierza przedstawić radnym. - Gdyby jednak radni wiedzieli, że trwają prace nad taką uchwałą, dzisiaj nie byłoby propozycji uchwały radnego - stwierdził i poprosił, by do prac nad nową uchwałą stypendialną włączyć delegację radnych, bo to w końcu Rada ostatecznie decyduje, czy uchwała zostanie podjęta czy też nie. Zaproponował też, że sam chętnie weźmie udział w pracach nad uchwałą jako reprezentant Rady. 

Pomysł współpracy z radnymi przy tworzeniu nowej uchwały stypendialnej poparł przewodniczący RM Krzysztof Mazurek. Radna Nowej Lewicy Agnieszka Mikołajek chciała natomiast wiedzieć z czego wynika negatywna opinia skarbnika miasta. 

- Czy tylko z tego, że będzie propozycja burmistrza uchwały w tej sprawie?

- Nie, dlatego, że uchwała radnego rodzi skutki finansowe - odpowiedział przewodniczący Mazurek. - Radny proponuje  wzrost stypendiów o 20%, a to powoduje  większe wydatki w budżecie, więc nie ma chyba co tłumaczyć.

Tymczasem zdaniem radnej Magdaleny Ziółkowskiej z KO radni powinni procedować projekt uchwały zaproponowany przez radnego, mimo negatywnej opinii skarbnika, bo w budżecie można dokonywać przesunięć, więc pieniądze na ten cel można znaleźć. 

Bartosz Gawlas zauważył natomiast, że prace nad projektem zmian, o których mówi burmistrz, toczą się od października 2025, a jest maj 2026 i w dalszym ciągu efektu tych prac nie ma. Stąd też jego projekt uchwały stypendialnej. - Gdyby do tego czasu powstał inny projekt, na pewno rozważyłbym, czy jest sens procedowania mojego projektu, ale na chwilę obecną innej propozycji nie ma - zauważył, a odnosząc się do negatywnej opinii skarbnik uznał, że opiera się ona na błędnym założeniu i błędnej interpretacji przepisów.

Zdaniem radnego skarbnik odwołała się do przepisu, mówiącego o tym, że wyłączną inicjatywę w zakresie projektów dotyczących zmiany uchwały budżetowej ma burmistrz. Tymczasem - jak twierdził radny - jego uchwała nie jest projektem uchwały budżetowej ani o jego zmianie. Poza tym pierwotny projekt uchwały o stypendiach również był projektem zgłoszonym przez radnego. - Tyle że z opcji pana burmistrza, a nie innej, więc domyślam się, że stąd wynika problem - stwierdził radny Gawlas i dodał, że obecnie uchwała stypendialna przewiduje, iż decyzje o przyznaniu stypendium bądź nie każdorazowo podejmuje burmistrz. Więc to wyłącznie od suwerennej decyzji burmistrza zależy, czy kwota wydatków na ten cel się zwiększy czy też nie. Projekt uchwały przewiduje bowiem wyłącznie stawki, a nie to, ile stypendiów i w jakiej kwocie rzeczywiście będzie przyznanych.

Radny PiS Piotr Regiec przypomniał natomiast zapis w statucie miasta, który mówi, że uchwały rady dotyczące zobowiązań finansowych muszą wskazywać źródła dochodów, z których zobowiązania te zostaną pokryte. Poza tym nie można zrzucać odpowiedzialności na burmistrza, czyli "masz tu 100 tys. i rób z tym, co chcesz, a my chcemy, żebyś dał więcej". Radny Regiec dodał, że taka logika mu nie pasuje, więc będzie głosował przeciw uchwale zaproponowanej przez radnego Gawlasa. Wyraził też nadzieję, że w uchwale, którą przygotowuje OCKF, stawki stypendialne będą wyższe, a gdy taki projekt trafi pod obrady, to można będzie wówczas dyskutować i przyjąć uchwałę. Dzisiaj zgodnie ze statutem miasta - jak stwierdził - zrobić tego nie można. 

Z radnym Regiecem zgodził się burmistrz. - Nie mówiłem, żeby nie procedować tej uchwały, tylko rekomenduję jej odrzucenie - powiedział i wyjaśnił, że uwagi do uchwały stypendialnej, o których mówił, wypływały ze środowiska sportowego na przestrzeni lat. Co do współpracy z radnymi przy tworzeniu projektu uchwały... Gdy projekt powstanie, trafi do wszystkich komisji działających przy Radzie, w szczególności do komisji branżowej tj. Kultury, Sportu, Rekreacji i Młodzieży, która będzie miała dużo czasu, by przedyskutować temat.  Nie jest wykluczone, że stanie się to jeszcze w maju, by w sierpniu można było projekt spróbować przegłosować na sesji RM.

Na 13 radnych obecnych na sesji w tym punkcie projekt zmiany "uchwały stypendialnej" zaproponowanej przez radnego Gawlasa poparło 6 radnych będących w opozycji do burmistrza. Siedmiu z koalicji rządzącej w mieście zagłosowało przeciwko, co oznacza, że uchwała nie została przyjęta.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Obserwator 13.05.2026 12:05
Spójrzmy obiektywnie,w naszym mieście naprawdę dużo się robi,żłobki remontowane,powiększane,dworce remontowane,Rynek itd,itp.Zaznaczam że nie jestem ani członkiem,ani zwolennikiem BBS.

Pytanie 13.05.2026 12:17
Obserwator 13.05.2026 12:05
Spójrzmy obiektywnie,w naszym mieście naprawdę dużo się robi,żłobki remontowane,powiększane,dworce remontowane,Rynek itd,itp.Zaznaczam że nie jestem ani członkiem,ani zwolennikiem BBS.
Wstydzisz się swoich decyzji życiowych lub sympatii, że tak zaznaczasz w ostatnim zdaniu?

Obserwator 13.05.2026 14:57
Nie interesuj się moimi decyzjami życiowymi...

Pytanie 13.05.2026 17:08
Obserwator 13.05.2026 14:57
Nie interesuj się moimi decyzjami życiowymi...
To po co PiSzesz, że nie jesteś z BBS jak jesteś z BBS?

Ola 13.05.2026 09:46
Ile by te stypendia kosztowały do końca roku? Łącznie 15-20 tys zł? Ale lepiej wydać na ławeczkę za 120 tys.

kibic 13.05.2026 09:25
Aby dyskutować o wysokości stypendiów sportowych należałoby zastanowić się nad poziomem dyscyplin sportowych w naszym mieście a tak naprawdę dla kogo mają być te stypendia, za to że w ogóle chce się uprawiać daną dyscyplinę czy za to, że osiąga się wysokie wyniki w rywalizacji sportowej?

Frischmann do dymisji 11.05.2026 07:19
No to Frischmann z kolesiami pokazali gdzie mają sportowców.

* 11.05.2026 10:29
Frischmann do dymisji 11.05.2026 07:19
No to Frischmann z kolesiami pokazali gdzie mają sportowców.
Poczekaj z taką opinią do września. Wtedy ma być ta uchwała o stypendiach. Pożyjemy i zobaczymy czy wywiąże się z danego słowa.

Renovia 10.05.2026 20:13
To temu radnemu ukradli wiatę? Szanowna redakcjo, jak skończyła się tamta sprawa? Sprawcy zostali ukarani?

Zeb 11.05.2026 13:18
A ozzo chodzi z tą wiatą?

Akuku 12.05.2026 19:31
Twierdził, że mu ukradli, a wciąż stała przed jego nosem. To była taka sensacja, że artykuł na całą stronę wysmarowali. Poszukaj.

Patologia BBS 10.05.2026 13:31
No tak, burmistrz i jego potakiwacze do głosowania nie chcą pieniędzy na sport, lepiej budować ławki za 120 tys, zawsze jest szansa, że jakiś koleś zarobi.

* 13.05.2026 10:54
Pisanie o tej ławce, to już taki zgrany i żenujący temat, że aż wstyd go poruszać. Żadnych sensownych argumentów, tylko "ławka" i "kwiaty na Strzelnej na moście". Masakra.

dyspozycyjny pracownik ZWiK - Piotr R. 10.05.2026 10:20
Na tej samej sesji były głosowane również uchwały dotyczące pomocy finansowej dla powiatu i województwa. W uzasadnieniu uchwał brak jest informacji o źródłach finansowania tego wsparcia. Czy zatem pracownik ZWiK Piotr Regiec rozdzierał szaty i zapowiadał głosowanie przeciw jako uchwały niezgodne ze statutem? Oczywiście, że nie, grzecznie bez dyskusji podniósł rączkę za.

I jeszcze pracownik zwik 10.05.2026 12:41
dyspozycyjny pracownik ZWiK - Piotr R. 10.05.2026 10:20
Na tej samej sesji były głosowane również uchwały dotyczące pomocy finansowej dla powiatu i województwa. W uzasadnieniu uchwał brak jest informacji o źródłach finansowania tego wsparcia. Czy zatem pracownik ZWiK Piotr Regiec rozdzierał szaty i zapowiadał głosowanie przeciw jako uchwały niezgodne ze statutem? Oczywiście, że nie, grzecznie bez dyskusji podniósł rączkę za.
Dyspozycyjny przewodniczący komisji sportu co jest przeciwko sportowcom. Czy Frischmann upadł na głowę, że do komisji sportu na przewodniczącego delegował akurat Piotra Regieca?

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: Redaktor Treść komentarza: "Podczas ostatniej rozmowy z Mieszkańcami obiecałam, że nie odpuszczę tematu i zrobię wszystko co w mojej mocy,..." - poważnie? Wow. Super tyle, że jest pani przedstawicielem partii która współrządzi w powiecie. Z pani ugrupowania pochodzi Starosta. Jest pani wiceprzewodniczącą Rady Powiatu. Nawet jest pani przewodniczącą struktur powiatowych tej partii - i co, jaki to ma skutek? Współdecyduje przecież pani o budżecie powiatu.. i co... to gdzie w końcu jest ten chodnik?? "Gadamy i..." - i co dalej? Cos z tego wynika? Trudno w tym przypadku się nie zgodzić ze starostą - był uchwalany budżet, można było decydować na co mają być przeznaczone pieniądze. A teraz takie pytania? Nieźle. "..zrobię wszystko co w mojej mocy.." - szacunek, wobec tego i niech ta moc będzie z nami jak najdłużej. Może warto rzeczywiście zacząć rozmawiać, coś ustalać wspólnie, jakieś jednolite stanowisko, priorytety, plan działania - może na początek chociaż we własnej partii... Tak w ogóle - to cały czas nie rozumiem dlaczego miasto ma dokładać do inwestycji, które są zadaniem powiatu? Niech burmistrz najpierw zrobi wszystkie drogi które należą do miasta, a dopiero potem decyduje się na dotowanie i ratowanie innych instytucji. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 14:23 Źródło komentarza: Drugi chodnik w Nowym Górniku, czy pierwszy na Zwierzyńcu? Autor komentarza: Amanda S. Treść komentarza: O, jak coś nie po myśli, pani komentującej, hejtującej i obrażająccej, to nawet teraz " gazetę" obraża. Pokazała klasę nie ma co!!! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 13:53 Źródło komentarza: Miasto tłumaczy, że dojazd dla niepełnosprawnych będzie do strony wieżowca Autor komentarza: pamiętliwy Treść komentarza: Ja na miejscu " posła '' byłbym ostrożny bo radna kiedyś pisała donosy za niego a teraz napisze donos na niego . Data dodania komentarza: 26.06.2026, 12:57 Źródło komentarza: Drugi chodnik w Nowym Górniku, czy pierwszy na Zwierzyńcu? Autor komentarza: * Treść komentarza: Na przykładzie tego co się dzieje w Starostwie, dokładnie widać, jak przebiega "walka" między "starymi wyjadaczami" z KO-PO, a "młodymi wilkami" z KO-PO, którzy chcą władzy. Jak w soczewce to widać. Żadne "mydlenie oczu" o dobru ogólnym tego nie przysłoni Data dodania komentarza: 26.06.2026, 12:11 Źródło komentarza: Leszczyńska: - Równie ważne są współpraca i dialog Autor komentarza: * Treść komentarza: Droga redakcjo. Ten komentarz to jest przykład, jak traktujecie wybiórczo komentujących. Jak o fekaliach i hejcie pisze przedstawiciel tzw. Oławskiej opozycji, to jest wszystko oki. Tekst się pokazuje i nikt go nie usuwa. A jak ktoś przedstawicielowi tzw. Oławskiej opozycji odpisze w taki i podobny sposób, to tekst usuwacie. Tacy to, droga redakcjo, jesteście bezstronni. Niestety przykre to, że stosujecie cenzurę na komentarze innych osób niż przedstawicieli tzw. Oławskiej opozycji. Serdecznie pozdrawiam Redakcję. Bo sam tekst i komentarz jest żałosny i na poziomie tzw. Oławskiej opozycji Data dodania komentarza: 26.06.2026, 12:06 Źródło komentarza: Miasto tłumaczy, że dojazd dla niepełnosprawnych będzie do strony wieżowca Autor komentarza: Dno Treść komentarza: Poziom dyskusji na tym portalu wybitny. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 11:52 Źródło komentarza: Miasto tłumaczy, że dojazd dla niepełnosprawnych będzie do strony wieżowca
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama