Łącznie do emerytów i rencistów w całej Polsce trafiło 8 836 400 pakietów dokumentów. Tylko na Dolnym Śląsku list dostało ponad 644 tys. mieszkańców regionu.
- To jedna z naszych największych akcji korespondencyjnych, która robimy co roku. Warto list od nas przeczytać, gdyż są w nim informacje zarówno o wysokości emerytury po marcowej waloryzacji jak i kwocie wypłacanej 13. – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. – Dlatego w jednej kopercie seniorzy otrzymali dwie decyzje: o waloryzacji swojego świadczenia oraz o przyznaniu trzynastej emerytury - dodaje.
Rzeczniczka wyjaśnia, że obydwie decyzje są już od kilku lat wysyłane w jednej kopercie po to, aby uprościć kontakt z klientami i ograniczyć liczbę przesyłek. Dzięki temu seniorzy otrzymują wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu i w jednym terminie. Takie rozwiązanie to również duża oszczędność dla finansów publicznych.
Informacja o wyższych świadczeniach
Waloryzacja emerytur i rent odbywa się z urzędu. Emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków.
- W przesłanych decyzjach jest podana już zwaloryzowana kwota brutto oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.
W tym roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 5,3 proc. Dzięki temu zwiększyły się emerytury, renty oraz dodatki wypłacane przez ZUS. W wyniku tegorocznej waloryzacji najniższa emerytura, renta rodzinna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosły do 1 978,49 zł brutto. Zwiększyły się również kwoty dodatków, m.in. dodatku pielęgnacyjnego, który od marca wynosi 366,68 zł, oraz dodatku dla sieroty zupełnej – do wysokości 689,17 zł.
Trzynasta emerytura dla uprawnionych
W tej samej kopercie znalazła się także decyzja o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli trzynastej emerytury. W 2026 roku wyniosła ona 1978,49 zł brutto.
- Coroczna wysyłka listów z kwotami wypłacanych przez nas świadczeń po marcowej waloryzacji to nasz ustawowy obowiązek – mówi Kowalska-Matis.
Według rzeczniczki, tegoroczna akcja wysyłkowa została już zakończona. Wszystkie pakiety dokumentów trafiły do operatora pocztowego i zostały skierowane do klientów w całym kraju.

Napisz komentarz
Komentarze