Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 17:43
ZOBACZ:
Reklama Hipol
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Sportowe podsumowanie roku 2013 (1)

Podziel się
Oceń

Minął kolejny rok, z budzącą kontrowersje końcówką w nazwie. Dla kogo więc ta czasem nielubiana, a czasem wielbiona "trzynastka" okazała się szczęśliwa, a dla kogo pechowa?

Sport Wzloty

Nowy rok lepiej zacząć od pozytywnych akcentów, dlatego dziś wspominamy tych sportowców, trenerów i działaczy z naszego powiatu, którym w 2013 powiodło się na różnych arenach.

Ostapski z kobietami na szczycie

Niewątpliwe największym triumfatorem minionego roku jest u nas Waldemar Ostapski. Trener oławskich sztangistów od wielu lat konsekwentnie budował swoją pozycję w sporcie dolnośląskim i ogólnopolskim. W oławskim ona zawsze była silna i znacząca - dosłownie i w przenośni. Wszak Waldemar Ostapski zajmuje się siłaczami, podnoszącymi ciężary. Więcej czasu poświęca jednak słabszej płci, co w tym przypadku też nie do końca jest prawdą. Dziewczyny, które trenuje w klubie MAKS Tytan Oława, a od stycznia ubiegłego roku także w kadrze narodowej seniorek, do słabeuszy przecież nie należą. Wybór Ostapskiego na trenera żeńskiej kadry narodowej to konsekwencja pewnych wydarzeń, do których doszło jeszcze pod koniec 2012 roku. Prezesem Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów został wówczas Szymon Kołecki, dwukrotny wicemistrz olimpijski, wychowanek LKS Polwica Wierzbno. Kołecki, urodzony w Oławie, od początku wspierał Ostapskiego, który swoje aspiracje do prowadzenia najstarszej grupy sztangistek potwierdził dobrymi wynikami w pracy z żeńską kadrą do lat 17, prowadzoną w latach 2011-12.

Na fot. Sztangistki Miejskiego Atletycznego Klubu Sportowego "Tytan" Oława, podopieczne trenera Waldemara Ostapskiego, wywalczyły w 2013 tytuł drużynowego mistrza Polski

Ukoronowaniem świetnego dla Waldemara Ostapskiego roku 2013 było zdobycie przez jego klubowy kobiecy zespół tytułu drużynowego mistrza Polski. Sztangistki Miejskiego Atletycznego Klubu Sportowego "Tytan" Oława zdobyły złoto po zwycięstwie w trzeciej finałowej rundzie, którą rozegrano w Oławie 9 listopada. W oławskiej drużynie, która wyprzedziła WLKS Siedlce, Mazovię Ciechanów, Wisłę Puławy, Legię Warszawa i Znicz Biłgoraj, występowały: Marieta Gotfryd, Agata Grzegorek, Kinga Kaczmarczyk, Sara Kowalska, Joanna Łochowska i Katarzyna Ostapska.

Złoci polwiczanie

Niezły rok mieli również sztangiści z Wierzbna. Podopieczni trenera Adama Kraski świetnie spisali się w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, rozgrywanym od 12 do 14 lipca, w Dobryszycach. Zdobyli tam sześć medali, w tym dwa złote. Mateusz Szatkowski nie miał sobie równych w wadze do 69 kg i był najlepszym zawodnikiem tej imprezy. Złoto wywalczył także Adrian Franczyk, który zdominował rywalizację w wadze do 56 kg.

Polwiczanie nieźle spisywali się także w drużynowych mistrzostwach kraju. Debiutowali w I lidze i w końcowej klasyfikacji zajęli piąte miejsce.

Jeśli zespołowo, to drugoligowo

Rok 2013 był wyjątkowo dobry dla halowych gier zespołowych. Awanse do II ligi wywalczyli piłkarze ręczni, występujący początkowo pod nazwą "Szczypiorniak" Oława, a potem "Moto-Jelcz Handball Team" Oława, oraz siatkarze MKS Olavia Oława. Oba zespoły z naszego powiatu, swój awans do rozgrywek ogólnopolskich w dużym stopniu zawdzięczają co prawda reorganizacji lig piłki ręcznej i siatkówki, ale nie umniejsza to ich sportowego sukcesu. W rundzie jesiennej nasi szczypiorniści oraz siatkarze walczyli ze zmiennym szczęściem, ale - co warto odnotować - znacznie lepiej spisują się zawodnicy klubu, któremu prezesuje Robert Padula. Mimo braku wsparcia finansowego z budżetu miasta oraz kołatania się po obcych halach sportowych, w ligowej tabeli trzymają się czołówki i niewykluczone, że wiosną 2014 włączą się do walki o pierwszoligowy awans. W trudniejszej sytuacji są siatkarze, którzy w rundzie wiosennej walczyć będę przede wszystkim o utrzymanie się w gronie drugoligowców.

Na fot. Piłkarze ręczni "Moto-Jelcza" HT Oława, prowadzeni przez trenera Krzysztofa Mistaka (na fot. w środku) mimo braku budżetowej dotacji dobrze spisują się w rozgrywkach II ligi

Nie utrzymali się w II lidze piłkarze MKS SCA Oława, ale za to całkiem dobrze spisywali się w jesiennych rozgrywkach trzecioligowych, w których konkurowali z lokalnym rywalem Foto-Higieną Gać. Mecz tych drużyn, rozegrany 28 września w Gaci, zgromadził rekordową liczbę widzów, co z uznaniem odnotowały media regionalne, a nawet ogólnopolskie.

Wyszachowali podium i medale

Dobry rok mają także za sobą młodzi szachiści MGLKS "Parnas" Oława. W finale Ligi Dolnośląskiej Juniorów, rozgrywanym 6 i 7 kwietnia w Radkowie, zajęli trzecie miejsce. W minionym roku oławianie odnotowali także indywidualne sukcesy. Mikołaj Rura i Kacper Jóźków zdobyli w swoich kategoriach wiekowych złote medale na mistrzostwach Dolnego Śląska juniorów w szachach szybkich, rozgrywanych 11 i 12 maja, w Żarowie. Kacper dołożył do tego srebrny medal na mistrzostwach juniorów regionu w szachach klasycznych. Zawody te rozgrywano 21 i 22 września, także w Żarowie.

Sara tańczy coraz lepiej

W ubiegłym roku sporo pisaliśmy o oławskich tancerzach, wychowankach KTT "Athina", którzy teraz reprezentują różne kluby dolnośląskie. Jedną z nich jest Sara Litorowicz, która w 2013, na zawodach regionalnych i ogólnopolskich, wywalczyła kilka mistrzowskich tytułów i uzyskała klasę taneczną "A". O popularności tańca w powiecie oławskim świadczą także świetne występy tancerzy z Oławy oraz z Jelcza-Laskowic na grudniowym turnieju o puchar burmistrza Oławy, a także na mistrzostwach Dolnego Śląska, rozgrywanych 7 grudnia w Kątach Wrocławskich.

Sara Litorowicz (z prawej) mimo młodego wieku wywalczyła w 2013 klasę taneczną "A"

Dalila ponownie mistrzynią regionu

Dalila Streich z Jelcza-Laskowic - tenisowa mistrzyni Dolnego Śląska - ma za sobą udany rok

"Trzynastka" w nazwie minionego roku na pewno nie była pechowa dla Dalili Streich, która obroniła wywalczony w 2012 tytuł najlepszej tenisistki Dolnego Śląska, w kategorii wiekowej do 10 lat. Młoda sportsmenka z Jelcza-Laskowic, reprezentująca UKS LOB-DAT Wrocław, w zakończonym sezonie 2012/13 wygrała wszystkie wojewódzkie turnieje klasyfikacyjne, a w kilku innych zajmowała czołowe miejsce. Wygrała m.in. finał WTK w Karpaczu, oraz cykl "Golden 4 - Nadzieje polskiego tenisa", rozgrywany na kortach w Karpaczu, Szczawnie Zdroju, Złotoryi i we Wrocławiu.

Krzysztof A. Trybulski [email protected]

Fot.: Piotr Wicher i archiwum "GP-WO"


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: kabaret Treść komentarza: To nie wolno pytać o rozliczenie zbiórki w oparciu o publiczne środki? Pytanie o pokazanie rozliczenia to hejt? Popatrz niby temperatura spadła a w ratuszu to mocno słoneczko przygrzało, że takie bzdury PiSzesz. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 16:40 Źródło komentarza: Wakacje? Jasne że tak! Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: Widzę po opiniach tej firmy to zawesoło nie będzie. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 15:30 Źródło komentarza: UWAGA! Mogą wystąpić problemy z odbiorem odpadów komunalnych Autor komentarza: * Treść komentarza: Nikt Ci nie uświadomił, że hejt, to jest pytanie co miesiąc o to samo, sugerowanie wszystkim jakichkolwiek nieprawidłowości i przekonywanie w ten sposób mieszkańców, żeby w tym nie brali udziału. To jest hejt, który co miesiąc wylewasz na obie te Panie, które od tak robią coś dla mieszkańców. Oczywiście ty nic nie „sugerujesz” ani nie „ rzucasz żadnych oskarżeń”. Tylko pytasz. Co miesiąc o to samo. Tylko pytasz. A pytanie i sugestia powielana przez tysiąc razy, komuś zapadnie w głowie i zasieje niepewność. Ty tylko pytasz. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 14:52 Źródło komentarza: Wakacje? Jasne że tak! Autor komentarza: Pekińczyk Treść komentarza: A mieszkają w mieszkaniach Plus urzędnicy z oławskiego ratusza lub członkowie ich rodzin, nawet się trafi taka urzędniczka z wydziału gospodarki komunalnej, który to wydział odpowiada za takie rzeczy. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:48 Źródło komentarza: MINUS dla braku reakcji Autor komentarza: Pytam Treść komentarza: A to nie jest ta firma z którą były różne dziwne sytuacje, jakieś składowanie odpadów w miejscu niedozwolonym w Nysie? Procesy sądowe z Bydgoszczą? To nie jest ta sama firma? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:44 Źródło komentarza: UWAGA! Mogą wystąpić problemy z odbiorem odpadów komunalnych Autor komentarza: Filozof grecki Treść komentarza: Źle rozumiane dobro mieszkańców. To jest droga publiczna, kilku mieszkańców nie może decydować o przebudowie drogi, tym bardziej że jest tam strefa przemysłowa. Tych kilku mieszkańców robi problemy komunikacyjne dla naszego 45-tysięcznego miasta. To przewężenie dawno powinno być zlikwidowane jest tam nawet szeroki pas drogowy więc technicznie jest to bezproblemowe. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:21 Źródło komentarza: Zielna remontowana, ale... tylko do połowy
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama