Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 12 czerwca 2026 15:16
ZOBACZ:
Reklama
Reklama
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

100 lat temu pod Gacią

W stulecie katastrofy lotniczej pod Gacią grupka miłośników lotnictwa i lokalnej historii zebrała się przy głazie, upamiętniającym upadek samolotu
100 lat temu pod Gacią
Robert Hes z Oławy zaprezentował modele samolotów
Podziel się
Oceń

Gdy jedziemy drogą z Oławy do Brzegu, za wsią Gać widać rosnące w szczerym polu sosny, tworzące czworobok. To właśnie tu zginęli dwaj lotnicy - jedni z pierwszych w Europie. Miejsce przetrwało w niezmienionej formie, jako świadectwo tragedii sprzed 100 lat. Wydarzenie zostałoby zapewne zapomniane, gdyby nie głaz-obelisk, kryjący się w cieniu sosen, i słowa, wyryte na nim w języku niemieckim: Tu zginęli 4.9.1913 na skutek upadku samolotu porucznik von Eckenbrecher 18 Regiment Dragonów porucznik Prins 83 Regiment Piechoty. Monument jest jednym z najstarszych pomników lotniczych w obecnych granicach Polski. Jest również jednym z najstarszych w Europie i ma ogromne znaczenie historyczne.

Pamiętają
15 września grupa miłośników lokalnej historii porządkowała okolice pamiątkowego głazu, zapalono znicz, nad miejscem katastrofy kilka razy przeleciał samolot Socata TB 10 Tobago, pilotowany przez Łukasza Kobusińskiego, oddając cześć lotnikom, którzy tu zginęli.

W powietrzu były także modele samolotów. Robert  Hes zaprezentował w locie makiety, sterowane przez radio. Samoloty były w polskich barwach: dwupłatowiec Spad, używany w latach dwudziestych ubiegłego wieku, oraz Hawker Hurricane, w barwach używanych przez polskie dywizjony w Anglii (w tym wypadku dywizjon 315). Robert Hes zaprezentował piękny pokaz  akrobacji, jaką wykonują prawdziwe samoloty.
Spotkanie było związane z historią 100-lecia lotnictwa na terenie powiatu oławskiego oraz w związku z zagrożeniami samego pomnika, który nie jest chroniony, i nie wiadomo, jakie będą jego przyszłe losy, a jest ciekawą pamiątką z przeszłości.



Właśnie taki samolot rozbił się 100 lat temu w Gaci. Ten z ekspozycji Muzeum Lotnictwa w Krakowie jest eksponowany w stanie "oczekiwania na remont"

Grupka pasjonatów lotnictwa uporządkowała miejsce katastrofy

Robert Hes z Oławy zaprezentował modele samolotów


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: Filozof grecki Treść komentarza: Nawiedzone osoby wbijają co rusz zgłoszenia w jednym temacie, kilkaset na przekraczanie prędkości na ul. Iwaszkiewicza. Niektórym trzeba odciąć internet bo nie widzę do czego służy, a za natarczywość też mogą ukarać, chyba jedno zgłoszenie powinno wystarczyć na ulicę. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 14:33 Źródło komentarza: 194 zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w maju Autor komentarza: Gocha ze Zwierzyńca Treść komentarza: ,,, ....Pamiętaj! Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania zdarzeń wymagających natychmiastowej interwencji. ,, Ile razy zgłaszałam tiry parkujące na zakazie przed wjazdem do Ergisu? Ile czasu to już trwa ? Jakie czynności w związku z tym zostały wykonane? Ściema , ściema , ściema Data dodania komentarza: 12.06.2026, 14:29 Źródło komentarza: 194 zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w maju Autor komentarza: oławianin Treść komentarza: faktycznie, w takich okolicznościach też bym dłuższego kroku nie zrobił... Data dodania komentarza: 12.06.2026, 14:27 Źródło komentarza: Były radny nie odpuszcza, bo przejście jest, ale... suchą nogą przejść się nie da Autor komentarza: Ja Treść komentarza: A Kaczor znowu nieobecna. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 13:06 Źródło komentarza: Czy nowy budynek sądu musi być "tak daleko"? Autor komentarza: zawiedziony Treść komentarza: i tak policja nic z tym nie robi Data dodania komentarza: 12.06.2026, 13:01 Źródło komentarza: 194 zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w maju Autor komentarza: z bbs-u Treść komentarza: a zastępcą burmistrza Ładna Wiola. To już pewne. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 12:47 Źródło komentarza: Oboje już nie są w partii. Co dalej z nimi po KO?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama