Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 marca 2026 14:16
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Kogut po berlińsku

Podziel się
Oceń

Gigantyczny koguto-praptak, który powstał w Drzemlikowicach, prezentowany przez oławski zespół - był najlepszym i najciekawszym pokazem na berlińskim Festiwalu Kultur

Oława/Berlin

Promocja miasta

Z inicjatywą wzięcia udziału w berlińskiej imprezie „Karneval der kulture” wyszedł Wydział Promocji i Współpracy Europejskiej Urzędu Miejskiego. Józef Markocki z Drzemlikowic, dyrektor artystyczny Teatru Formy, był odpowiedzialny za przygotowanie programu i reżyserię. Wymyślił koguto-ptaka, którego nazwał „Kogutem trojańskim”. Od początku chciał stworzyć coś magicznego, co poruszyłoby widownię.

Niezwykły pokaz

23 maja pojechała do Berlina kilkudziesięcioosobowa ekipa z Oławy, wśród niej - oprócz aktorów z Teatru Formy - młodzi tancerze z klubu tanecznego „Athina”. Obok wielkiego koguta-ptaka były na paradzie dwa wielkie koguty, znane z poprzednich „Dni Koguta”.

Józef Markocki przygotował pokaz taneczno-pantomimiczny. W Berlinie zagrał na żywo znany aktor i muzyk Sambor Dudziński. Siedział na ogromnym kogucie, w którym ruszał głową i skrzydłami oraz grał na bębnach.

Wśród 97 grup z całego świata były dwie z Polski - oławska i z Bolesławca. Józef Markocki jest zadowolony, że jury dostrzegło oryginalność naszej oławskiej prezentacji. - Liczyliśmy na to, że nas zauważą - mówi reżyser. - Wyróżnialiśmy się na tle innych zespołów. Cieszy mnie, że połączyliśmy siły i zrobiliśmy coś fajnego. Nasz pomysł wygrywał dynamiką i prostotą, która w sztuce działa najlepiej. Nasz projekt wspierał burmistrz Franciszek Październik.

Doskonała promocja


Józef Markocki twierdzi, że udział w festiwalu to doskonała promocja Oławy. Miasto mogło się zaprezentować przed kilkudziesięciotysięczną publicznością. Pokaz transmitowała na żywo berlińska telewizja, a w głównych kanałach telewizyjnych wielu krajów Europy i świata prezentowano migawki z imprezy.

- Cieszę się, że Oława debiutująca na majowym Festiwalu Kultur w Berlinie zajęła pierwsze miejsce i uważam to za nasz sukces - mówi burmistrz Franciszek Październik. - Z pomysłem udziału oławskiej „koguciej” ekipy w festiwalu wystąpił naczelnik wydziału promocji Jerzy Witkowski. Nasze miasto reprezentowali aktorzy Teatru Formy z Wrocławia, z jego dyrektorem Józefem Markockim, członkowie oławskiego stowarzyszenia tanecznego „Athina” oraz wrocławski muzyk i performer Sambor Dudziński. Dominującym elementem prezentacji był specjalnie na tę okazję wykonany gigantyczny kogut. Koszty tego przedsięwzięcia promocyjnego w wysokości 28.500 zł prawie w całości pokrył nasz urząd.

Malwina Gadawa
[email protected]
 


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: bolTreść komentarza: Ty głupi mądralo, nie rozumiesz tematu.Data dodania komentarza: 16.03.2026, 11:52Źródło komentarza: Pterozaur, czyli... orzeł XXL z charakteremAutor komentarza: cześTreść komentarza: Autoliv, Electrolux... Jest wiele możliwościData dodania komentarza: 16.03.2026, 11:29Źródło komentarza: W Sobieskim mają klucz do kosmosuAutor komentarza: NataTreść komentarza: RIPData dodania komentarza: 16.03.2026, 11:25Źródło komentarza: Zmarł Wiesław "Mateo" Golec. Wierny kibic Moto-JelczaAutor komentarza: RedaktorTreść komentarza: Ciekawy temat. Ale sposób jego przedstawienia... tragikomiczny, żeby nie powiedzieć gimnazjalny. Tak czy inaczej, szkoda, że taki sam los jak "pterodaktyla" nie spotkał też "mózgu naczelnika".Data dodania komentarza: 16.03.2026, 07:43Źródło komentarza: Pterozaur, czyli... orzeł XXL z charakteremAutor komentarza: XyzTreść komentarza: Przyjemnie się czyta co Pan Jadczak ma do powiedzenia, widać, że to równy koleśData dodania komentarza: 15.03.2026, 22:36Źródło komentarza: Jadczak: - Iskra, pomysł, zapał wychodziły od nas, z MiłoszycAutor komentarza: TataTreść komentarza: Niektóre osoby z ówczesnego aktywu są nadal obecne w oławskiej rzeczywistości - były np. na otwarciu tzw. Centrum Edukacji Historycznej w piwnicy ratusza. Duch PZPR/PRL wiecznie żywy. Marszałek Czarzasty daje wzór. Historia się powtarza?Data dodania komentarza: 15.03.2026, 20:46Źródło komentarza: Pterozaur, czyli... orzeł XXL z charakterem
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama