Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 grudnia 2025 09:44
Reklama
Reklama Michał Rado

Kalendarz nietypowych ś wiąt

Podziel się
Oceń

6 listopada - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych 9 listopada - Światowy Dzień Jakości, Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 10 listopada - Dzień Przewodników i Ratowników Górskich, Dzień Młodzieży

6 listopada to Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych. Niełatwo znaleźć we współczesnej Oławie pretekst do obchodów tego święta. Z pomocą przychodzą profesor Drabiński i jego ekolodzy. Troszczą się oni o „las potartaczny” w Oławie. Jest to środowisko naturalne w postaci samosiejek, kupy gruzu i innych kup. Według planów ma tam stanąć Tesco. Jest wielu zwolenników tej koncepcji, z burmistrzem na czele. Jeszcze więcej - jak pokazały wynik konsultacji społecznych - przeciwników wielkiego sklepu. Pomimo zaangażowania w spór wielu osób, daleko mu jeszcze  do wojny, czy też konfliktu zbrojnego. Mimo wszystko życzę ekologom wszystkiego najlepszego z okazji tego niekonwencjonalnego święta.
9 listopada obchodzimy Światowy Dzień Jakości. Dedykuję go władzom gminy Oława. Ich poczynania inwestycyjne można określić jednym, znanym powiedzeniem: JAKOŚ TO BĘDZIE!  Tego samego  dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Mam nadzieję, że nie będzie to pretekst do wirtualnego linczu nad Wolfiusem - najaktywniejszym internautą ze strony , którego poglądy potrafią być skrajniejsze od faszyzmu i antysemityzmu razem wziętych. 10 listopada świętuje - zresztą po raz kolejny w tym roku -  młodzież. Z tej okazji redakcja funduje wszystkim osobom poniżej 18. roku życia  karnety „rozrywka dla młodzieży”, uprawniające do bezpłatnego korzystania przez trzy miesiące z krytej pływalni w Oławie, tutejszego kina i sprzętu pływającego, zacumowanego przy  przystani rzecznej obok elewatora. Karnety można odebrać w siedzibie Ośrodka Współpracy Europejskiej, w budynku dawnego kina „Odra” na hasło „Oława dba o młodzież”.
10 listopada Świętują Przewodnicy i Ratownicy Górscy. Do kompletu pozdrawiam panią Górską, która uczyła mnie fizyki w podstawówce i kolegę Górskiego z policji.

Kryspin Matusewicz


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: WalerianTreść komentarza: Burmistrz właśnie jest od ławeczek, a rząd i GDDKiA od budowy obwodnic. Burmistrz przynajmniej stawia ławki w parku a rząd i GDDKiA nic nie robi w kwestii obwodnicy, bo piniędzy ni ma i nie będzie. Idzie bieda, górnictwo zadłużone na miliardy, huty poupadały i NFZ z mega dofinansowaniem z budżetu bo zadłużone po uszy. Marnie to państwo koalicji funkcjonuje.Data dodania komentarza: 23.12.2025, 09:29Źródło komentarza: Kiedy obwodnica Oławy?Autor komentarza: PekińczykTreść komentarza: Spójrz na nich i zastanów się jakie mają kompetencje i czego od nich oczekujesz. Ławeczka za 120 tys. to jest szczyt ich możliwości.Data dodania komentarza: 23.12.2025, 08:31Źródło komentarza: Kiedy obwodnica Oławy?Autor komentarza: PekińczykTreść komentarza: Wiesz, tu jest konkurs, a nie nominacja po linii partyjnej w tajemnicy.Data dodania komentarza: 23.12.2025, 08:29Źródło komentarza: Konkurs na prezesa CSiR trwa. Zgłoszenia do 14 styczniaAutor komentarza: JaxTreść komentarza: Piękne przepychanie powietrza po próżnicy! W każdej prywatnej firmie każdy z tych mądrali dostałby kopa w tyłek po tygodniu takiego brakoróbstwa…Data dodania komentarza: 22.12.2025, 22:25Źródło komentarza: Kiedy obwodnica Oławy?Autor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Proszę burmistrza, starostę, radnych żeby nie odpuszczali w temacie obwodnicy! Trzeba cały czas monitorować co się dzieje! Nie trzeba dodatkowych analiz, żeby stwierdzić, że obwodnica jest niezbędna!Data dodania komentarza: 22.12.2025, 22:24Źródło komentarza: Kiedy obwodnica Oławy?Autor komentarza: JaTreść komentarza: Ekipa która włada miastem od kilkunastu jak nie kilkudziesięciu lat nie umie załatwić tak ważnej inwestycji dla miasta i mieszkańców a oczekuje tego od gościa który nie jest związany z miastem i pewnie jest na stanowisku od krótkiego czasu a za chwilę z pewnością zastąpi go ktoś inny. Za to mamy neo ławeczkę za 120 tysi. Brygada, uśmiechajcie się.Data dodania komentarza: 22.12.2025, 22:22Źródło komentarza: Kiedy obwodnica Oławy?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama