Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 grudnia 2025 09:44
Reklama BMM
Reklama Michał Rado

Tylko ducha nie gaście!

Podziel się
Oceń

'- W minionym roku strażacy oławscy wzorowo wykonywali swoje obowiązki, w wielu przypadkach uratowali życie ludzi oraz mienie o znacznej wartości -mówił brygadier Jerzy Łabowski podczas uroczystego apelu,zorganizowanego 21 maja w oławskiej komendzie powiatowej PSP, z okazji strażackiego święta

Powiat  
Święto strażaków 

Obchody rozpoczęto w Oławie 4 maja, w dniu świętego Floriana - patrona strażackiej braci, w oławskim kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, gdzie odprawiała się uroczysta msza święta w intencji strażaków z naszego powiatu. W kościelnych ławkach zasiedli strażacy zawodowi  z Komendy Powiatowej PSP w Oławie, delegacje jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i strażaccy emeryci.
Uroczystości kontynuowano 21 maja, na placu manewrowym przed strażnicą PSP przy ul. ks. Kutrowskiego. Wręczono tam strażakom zawodowym i ochotnikom odznaczenia oraz akty nominacyjne na wyższe stopnie bądź stanowiska służbowe.
- Maj to szczególny miesiąc, wtedy daje o sobie znać przyroda, wybuchająca całym swoim pięknem. I właśnie w tych pięknych majowych dniach przeżywamy kilka ważnych, kościelnych i  patriotycznych świąt. 3 maja, święto Matki Boskiej Królowej Polski. 8 maja czcimy świętego Stanisława, patrona Ojczyzny, no i jest też ten dzień dla was najważniejszy, 4 maja, święty Florian - mówił ks. Adam Drwięga, kapelan dolnośląskich strażaków, tradycyjnie obecny na oławskich obchodach, podobnie jak ksiądz dziekan Stanisław Bijak, starosta Marek Szponar, burmistrz  Jelcza-Laskowic Kazimierz Putyra oraz wójt Domaniowa Marek Chudy. Byli też zastępca burmistrza Oławy Zenon Leja, wicewójt gminy Oława Zbigniew Pryjda oraz członkowie i prezesi zarządów OSP, m.in. Andrzej Łabentowicz (ZG ZOSP RP), Stanisław Kałuża (powiat), Kazimierz Urysz (gmina Oława) i Jan Mikoda (Domaniów). Komendanta wojewódzkiego PSP reprezentował jego zastępca st. bryg. Zbigniew Klim. Nie zabrakło licznej grupy przedstawicieli powiatowych służb państwowych oraz samorządowych.
Po wciągnięciu flagi narodowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego komendant PSP w Oławie brygadier Jerzy Łabowski poinformował o akcjach ratowniczych i działaniach oławskich strażaków w minionym roku. W rejestrze Komendy Powiatowej PSP odnotowano łącznie 1039 interwencji, w tym 501 pożarów i 502 miejscowe zagrożenia (głównie wypadków i kolizji samochodowych), również 36 fałszywych alarmów. - Oławscy strażacy wzorowo wykonywali swoje obowiązki, akcje ratownicze prowadzone były prawidłowo, w wielu przypadkach uratowano ludziom życie oraz mienie o znacznej wartości - mówił komendant, zwracając uwagę na coraz częstsze działania strażaków przy likwidacji skutków kolizji i wypadków drogowych. W minionym roku strażacy  z JR-G w Oławie i w Jelczu-Laskowicach interweniowali w 143 akcjach ratownictwa drogowego, a w tym roku do 20 maja odnotowali już 45 wypadków drogowych.
- My, strażacy z powiatu oławskiego, zarówno zawodowi jak i ochotnicy, jesteśmy dumni z humanitarnej służby na rzecz ratowania życia i mienia ludzkiego, a dzień świętego Floriana jest dla nas nie tylko okazją do przybrania ozdobnych laurów, ale także natchnieniem do wzmożonych wysiłków - mówił komendant, dziękując wszystkim współpracownikom oraz przyjaciołom strażaków. Jednym z nich jest Krzysztof Kadys - dyrektor zakładu SCA Packaging w Oławie. W imieniu swojej firmy właśnie w dniu strażackiego święta podarował oławskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej sprzęt do wykrywania gazu. Dużą pomoc świadczyły i świadczą jednostkom PSP i OSP władze samorządowe. Jerzy Łabowski przypomniał, że w tym roku mija 10 lat od powstania powiatu i włączenia w jego struktury powiatowej straży pożarnej. - To było 10 owocnych lat, bo w tym okresie wzbogaciliśmy się o nową strażnicę oraz wiele nowego i cennego sprzętu ratowniczego, który cały czas jest        w użyciu.
Podczas uroczystości wręczono oławskim strażakom nominacje na wyższe stopnie oraz stanowiska służbowe. Na aspiranta awansowano Jarosława Mroczkowskiego i Tomasza Woźnicę, na starszego ogniomistrza - Roberta Przystawskiego, Marka Żygadłę i Jarosława Węglowskiego, na ogniomistrza - Wojciecha Włodarczyka. Najwyższy rangą awans otrzymali Marek Strugacz  i Tomasz Engel, którzy odebrali nominację odpowiednio na starszego kapitana oraz na kapitana, 7 maja na placu Katedralnym we Wrocławiu, podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. Komendant Powiatowy PSP przyznał kilku funkcjonariuszom stopień starszego strażaka, a innych awansował na wyższe stanowiska.
Na mocy uchwały Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP we Wrocławiu, licznej grupie strażaków zawodowych oraz ochotnikom z powiatu oławskiego przyznano medale i odznaki „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Kilkanaście osób uhonorowano odznaką „Wzorowy Strażak” oraz dyplomem starosty.
W specyficznej formie, deklamując wiersz o strażakach, którzy wyjechali do pożaru „w nieznaną dal”, szefowi oławskiej PSP podziękowała w imieniu emerytów i rencistów w imieniu emerytów i rencistów za pomoc      i współpracę Danuta Ostrowska. Goście uczestniczący          w uroczystości pogratulowali strażakom odwagi w wykonywaniu trudnej i ofiarnej służby oraz życzyli im tej samej liczby powrotów, ile będzie wyjazdów na akcje.
Nawiązując do ostatnich tragicznych wydarzeń w Kamieniu Pomorskim i we Wrocławiu, gdzie w pożarach zginęło wiele osób, wspomniany na początku ksiądz kapelan Adam Drwięga żalił się na niektóre media, „z lubością” podające informacje  o ofiarach. - Ale o tym, ilu ludzi, i ile mienia uratowaliście, nie zawsze chcą pisać! Na koniec zaapelował do strażaków, by się tym medialnym zgiełkiem za bardzo nie przejmowali i po prostu robili swoje. Składając im życzenia z okazji święta, posłużył się  znanymi słowami  Jana Pawła II: - Ratujcie wszystkich, gaście wszystko, tylko ducha nie gaście! 

Tekst i fot.: Krzysztof A. Trybulski
[email protected]
 


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: BiegnijTreść komentarza: To sport na świeżym powietrzuData dodania komentarza: 23.12.2025, 21:10Źródło komentarza: Jeśli nie biesiadowanie przy świątecznym stole, to co?Autor komentarza: NataTreść komentarza: Oby jak najwięcej takich silnych dziewczyn!!!Data dodania komentarza: 23.12.2025, 19:27Źródło komentarza: Młode sztangistki pochwaliły się sukcesamiAutor komentarza: wszponydopadlszmalTreść komentarza: Może najpierw info ile kasy miasto dołożyło do basenu, spotem wzrosty, kasa się liczyData dodania komentarza: 23.12.2025, 16:40Źródło komentarza: Konkurs na prezesa CSiR trwa. Zgłoszenia do 14 styczniaAutor komentarza: emerytowanypracownikTreść komentarza: Ciekawe,jaki bedzie sklad komisji konkursowej i jakie dostanie zalecenia od Stajszczyka,Pekinczyk.ty malo wiesz o dotychczasowych osiagnieciach Stajszczyka i t,zw.niemej Rady Miasta.Licze na Pana Worwe ze dopilnuje porzadku.Data dodania komentarza: 23.12.2025, 16:31Źródło komentarza: Konkurs na prezesa CSiR trwa. Zgłoszenia do 14 styczniaAutor komentarza: JaTreść komentarza: Co ty pekinczyku wiesz o konkursach w jelczu,niby sa a ich nie ma.Nie po linii partyjnej.tylko po kolesiostwuData dodania komentarza: 23.12.2025, 15:57Źródło komentarza: Konkurs na prezesa CSiR trwa. Zgłoszenia do 14 styczniaAutor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: Tutaj wszystkie skargi są bezzasadne. "...i nie jest prawdą, że nad łóżkami dach przeciekał! Szczególnie, że prawie nie padało!Data dodania komentarza: 23.12.2025, 15:09Źródło komentarza: Do oławskiej komendy wpłynęły takie podziękowania
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama