- Organizując takie szkolenie, chcemy dać organizacjom impuls do działania - mówi Bożena Tabisz, asystentka europosłanki. - Dzięki wiedzy uzyskanej podczas tego szkolenia z większą odwagą mogą aplikować o środki pochodzące z Unii Europejskiej.
O tym, jak skutecznie zdobyć środki, tłumaczyli zgromadzonym w Sali Rycerskiej oławskiego Urzędu Miejskiego Marta Wysogląd oraz Jerzy Rafał Baniak z Europejskiego Instytutu Edukacji i Komunikacji Społecznej. - Bardzo ważny jest statut organizacji - twierdzi Baniak. - Działania muszą się pokrywać z priorytetami zawartymi w programach operacyjnych, w ramach których przewidywane jest finansowanie. Znaczenie ma także sam wniosek, musi nawiązywać do szeregu dokumentów, w tym “Narodowej Strategii Spójności”.
Podczas seminarium uczestnicy dowiedzieli się, iż najbardziej atrakcyjnym funduszem jest program operacyjny „Kapitał Ludzki”. Tutaj można liczyć na sfinansowanie działań z ludźmi - wykluczonymi, bezrobotnymi, czy rozwiązanie problemu palącego lokalną społeczność, zawartego w jednym z działań danego programu. Organizacje mogą także próbować swoich sił, składając wnioski do tzw. regionalnych programów operacyjnych. Tam przeznacza się pieniądze na zaplecze infrastrukturalne. - Aplikując o fundusze, nie można się zrażać odmową, należy pisać kolejne projekty - przekonywali prowadzący szkolenie. - Warto też pamiętać, że realizując projekt ze środków europejskich, UE daje możliwość sfinansowania pracy członków stowarzyszenia, realizujących konkretne działania. Wolontariusz nie funkcjonuje przecież na wodę.
Tekst i fot.: Adam Piwek
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze