Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 28 kwietnia 2026 09:37
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Oławskie dobra

Od czasu do czasu stowarzyszenie Nasze Minkowice poleca różne ciekawe miejsca w naszym powiecie bądź w powiatach sąsiednich, które warto zobaczyć. Pogoda do tego zachęca, obostrzenia związane z pandemią też już łagodniejsze, więc warto ruszyć w drogę, dziś całkiem niedaleko ?
  • Źródło: Stowarzyszenie Nasze Minkowice (FB)
Oławskie dobra

Autor: https://dolnoslaskie.fotopolska.eu/285719,foto.html

Podziel się
Oceń

W Miechowicach Oławskich (powiat strzeliński, gmina Wiązów) znajdują się niestety już tylko ruiny kościoła ewangelickiego, pochodzącego z XV wieku.

Kościół położony jest w centralnej części wsi, wzmiankowany był już w 1361 roku. Prezbiterium, które możemy teraz zobaczyć, pochodzi z XV wieku. W latach 30. XVI wieku przeszedł w ręce ewangelików. W 1586 roku świątynia otrzymała ambonę, dwa lata później chrzcielnicę, którą ufundował Kaspar von Pannwitz. Pod koniec XVII wieku powstał nowy ołtarz. Podczas przebudowy w 1881 roku powstała nowa, murowana z cegły nawa z wieżą.

Działania wojenne w 1945 roku znacznie uszkodziły kościół. Nie jest użytkowany od 1946 roku. Został częściowo rozebrany w celu pozyskania budulca.

Na drugim zdjęciu możemy zobaczyć kościół w latach swej świetności (lata 1914 - 1918).

Zdjęcia pochodzą ze strony: https://dolnoslaskie.fotopolska.eu/285719,foto.html

Do kościoła można bez problemu wejść, wewnątrz można zobaczyć zachowane płyty nagrobne i epitafium Leonhardta von Tschirsky z 1721 roku. Pod epitafium znajduje się otwór do sąsiedniego pomieszczenia, być może kaplicy grobowej. Po lewej stronie od epitafium można zobaczyć łuk tęczowy ze śladami malowanego barokowego motywu roślinnego.

Wspomniane płyty nagrobne pochodzą z XVI wieku i przedstawiają Kaspara i Mariannę von Pannwitz, a także Hansa von Pannwitz (dworzanin cesarza Ferdynanda I Habsburga, zmarłego 5 marca 1547 roku) oraz jego żony Barbary, z d. Otwein, zmarłej 30 czerwca 1618 roku.

Nie zachowało się niestety sklepienie, ale na wyobraźnię działają resztki zdobionych łuków.

Na ścianach można dostrzec resztki polichromii przedstawiające sceny z polowania. Widać dzika, konia, psa a także fragmenty napisów.

Przed kościołem znajduje się krzyż i kapliczka słupkowa z 1986 roku.

Miechowice Oławskie warto odwiedzić. To z pewnością jedna z atrakcji naszych okolic. Dla lokalnych miłośników historii ciekawe miejsce.

Pozdrawiamy



Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: KTreść komentarza: Powiedziałeś, co wiedziałeś i wyszło, że mało wiesz.Data dodania komentarza: 28.04.2026, 09:09Źródło komentarza: OŁAWA. Zadyma z udziałem pseudokibicówAutor komentarza: siostraTreść komentarza: Znam takie katoliczki ,które latają do kościoła udają święte a wszyscy wiedzą jakie są naprawdę.Ksiedza kłamią przy spowiedzi i do komuni chodzą.Jak to się ma do zjedzenia kiełbasy w piątek.Data dodania komentarza: 28.04.2026, 08:51Źródło komentarza: Dyspensa dla katolików. W piątek mogą zjeść mięsoAutor komentarza: KatoliczkaTreść komentarza: Taka informacja powinna być ogłoszona w niedzielnych mszach.Dlaczego nie była?Data dodania komentarza: 27.04.2026, 22:12Źródło komentarza: Dyspensa dla katolików. W piątek mogą zjeść mięsoAutor komentarza: Pracownik szpitalaTreść komentarza: Patrzę na ciebie i widzę, że proces myślowy wciąż trwa, ale połączenie najwyraźniej zostało przerwane. Masz w sobie tyle charyzmy, co pusta lodówka, a twoja elokwencja jest wręcz ogłuszająca. Nie wysilaj się już – szkoda czasu na tę 'fascynującą' wymianę zdań, skoro i tak nie masz nic do powiedzenia. Daj znać, jak ci się mózg połączy z internetem, bo na razie tylko marnujesz mi tlenData dodania komentarza: 27.04.2026, 20:05Źródło komentarza: Do końca streama jeszcze dwie godziny. Zaczęło się od Mai z Oławy!Autor komentarza: KJoutTreść komentarza: Fachowiec nie sprostał, juniorzy za silni.Data dodania komentarza: 27.04.2026, 19:47Źródło komentarza: Finał był bardzo bliskoAutor komentarza: RademenesTreść komentarza: Ktoś się nieźle obłowił na tej „charytatywnej" zbiórce. Naiwniacy..Data dodania komentarza: 27.04.2026, 19:25Źródło komentarza: Maja: - Tak się cieszę, że dałam innym siłę do walki z rakiem
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama