Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 lutego 2026 15:32
ZOBACZ:
Reklama Hipol
Reklama Jaśnikowski
Reklama
Reklama BMM

Przerwa w urlopie macierzyńskim. Czy to możliwe?

Urlop macierzyński można przerwać. Mama dziecka, która jest na macierzyńskim może to zrobić, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu pod warunkiem, że sama mama wykorzystała już 8 tygodni z przysługujących jej 14. Z pozostałej część tego urlopu mama może także skorzystać później, już po wyjściu przez siebie lub dziecko ze szpitala.
Podziel się
Oceń

Mama, która ma ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowe dla umów o pracę, ale dobrowolne przy prowadzeniu działalności) może liczyć na płatny zasiłek macierzyński. Jego długość zależy od liczby urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych na wychowanie dzieci. Przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie jednego dziecka to 52 tygodnie, na które składa się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla mamy. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach tata może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Mama może już po 14 tygodniach po porodzie zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i wcześniej wrócić do pracy, pod warunkiem, że pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta ubezpieczony tata dziecka – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego. 

Według rzeczniczki, jeśli dziecko wymaga opieki szpitalnej, mama może swój urlop macierzyński przerwać na czas hospitalizacji dziecka, pod warunkiem, że już wykorzystała go wcześniej w wymiarze, co najmniej 8 tygodni od dnia porodu. 

- W tym czasie może wrócić do pracy lub jeżeli zostanie wystawione zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, które jest w szpitalu, skorzystać z zasiłku opiekuńczego – wyjaśnia Kowalska-Matis. – Resztę zasiłku macierzyńskiego mama może wykorzystać po wypisaniu dziecka ze szpitala – dodaje.

Przy czym łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez rodziców dziecka nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego określonego przepisami Kodeksu pracy.

Również w sytuacji, gdy to mama dziecka wymaga opieki szpitalnej i jej stan zdrowia uniemożliwia osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem, może przerwać macierzyński. Jest to możliwe, pod warunkiem, że wykorzystała po porodzie minimum 8 tygodni macierzyńskiego i o wypłatę zasiłku wystąpi ubezpieczony ojciec dziecka lub inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny.

WAŻNE!

Rzeczniczka zastrzega, że zasiłek macierzyński przysługuje wyłącznie osobom ubezpieczonym, które odprowadzają składkę na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku osób pracujących na umowę o pracę ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe. Natomiast osoby pracujące na umowie zlecenie bądź prowadzące własną działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia mogą przystąpić dobrowolnie. 

- Trzeba pamiętać o tym, że jeśli zleceniobiorca lub przedsiębiorca nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, to nie otrzyma przysługujących z tego ubezpieczenia świadczeń, np. w razie choroby, czy opieki nad chorym dzieckiem. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, że składka na to ubezpieczenie wynosi tylko 2,45 proc. podstawy wymiaru - przypomina rzeczniczka.


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: OlgaTreść komentarza: W gminie pracują nie tylko niekompetentne ale bezczelne pracownice.Nie potrafią dostarczyć faktury za podatek czy innych pism ,ale do urzędu skarbowego to już tak !!! Bezczelność i złośliwość! Tak naprawdę,to sprawa dla sądu za bezprawie!!!Data dodania komentarza: 22.02.2026, 08:54Źródło komentarza: Żebyście potem nie mówili, że nie wiedzieliście...Autor komentarza: AraTreść komentarza: Nie trzeba płacić 2000 zł. Gmina musi zapewnić miejsce w przedszkolu dla dzieci od 3 roku życia jeśli rodzice brali udział w rekrutacji i mieszkają na terenie gminy. Prawo trzeba egzekwować.Data dodania komentarza: 22.02.2026, 08:42Źródło komentarza: KAROLINA: - I jak tu mieć chęć na posiadanie rodziny?Autor komentarza: KrystynaTreść komentarza: Nie ma nic za darmo ...Data dodania komentarza: 21.02.2026, 20:29Źródło komentarza: Zenek Martyniuk wystąpi w Oławie. Koncert darmowy, ale...Autor komentarza: EwaTreść komentarza: Brawo, ptaki w lasku, a lasek dla wszystkich mieszkańców OławyData dodania komentarza: 21.02.2026, 20:25Źródło komentarza: Tak mieszkańcy Nowego Otoku pokazują, że zależy im na tym "lasku"Autor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Ja sie pytam dlaczego podatki od nieruchomości poszły tak do góry ???? przy wyborach ludzie podziękująData dodania komentarza: 21.02.2026, 18:31Źródło komentarza: Radny grzmi w sprawie turnieju tańca: - To prywatny biznes, gmina nie powinna do tego dopłacaćAutor komentarza: wiesiekTreść komentarza: Nasz burmistrz/pozal sie Boze/nie ma czasu droga Pani na takie 'drobnostki',Zajety jest ustawianiem znajomkow i kolesi.Dla niego wazniejszy jest grafik spotkan i seansow zdjeciowych,niz dzialan i pracy na rzecz mieszkancow.Wozenie dziecka do Wojcic czy Minkowic?-oto jest poziom umyslowy urzednikow stajszczyka.Data dodania komentarza: 21.02.2026, 17:24Źródło komentarza: KAROLINA: - I jak tu mieć chęć na posiadanie rodziny?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama