Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 maja 2026 00:17
ZOBACZ:
Reklama Aftermarket Oława
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Wierzysz, że ktoś nieznajomy chce ci ofiarować tysiące euro? Wyłudza!

- Dzień dobry, chciałbym poinformować, że dostałem nietypową wiadomość i chciałbym ostrzec ludzi, bo coś tu śmierdzi mi wyłudzeniem danych osobowych i numeru konta bankowego, proszę samemu to przeczytać - napisał do nas pan Krzysztof i podesłał scan podejrzanej wiadomości
Wierzysz, że ktoś nieznajomy chce ci ofiarować tysiące euro? Wyłudza!
Wierzysz, że ktoś nieznajomy chce ci ofiarować tysiące euro? Wyłudza!
Podziel się
Oceń

To stary numer oszustów. Kiedyś najczęściej posługiwali się mailem, pisząc łamaną polszczyzną np. coś takiego: 

Nazywam się prawnik Ahmet Gürcan i jestem prawnikiem pracującym we wszystkich obszarach jurysdykcji rodzinnej. Skontaktowałem się z Państwem, aby pomóc mi w odzyskaniu i przekazaniu środków pozostawionych przez mojego zmarłego klienta, który stracił życie wraz z rodziną. Otrzymałem od jego banku upoważnienie do zapewnienia środków na rzecz jego najbliższych krewnych, zanim jego środki zostaną skonfiskowane. Dlatego skontaktowałem się z Tobą w tej sprawie, ponieważ masz takie samo nazwisko jak mój zmarły klient. Pochodzi on również z Twojego kraju i nie ma zarejestrowanego spadkobiercy na swoim koncie bankowym. Jeśli jesteś zainteresowany, proszę o pilną odpowiedź, abym mógł przekazać Ci wszystkie niezbędne informacje dla lepszego zrozumienia.

Tu następuje uwiarygadniający adres, w tym przypadku, Stambuł, Turcja i jakieś cyferki, żeby nie było za łatwo. Tak, to próba nawiązania kontaktu, aby wydobyć od nas dane osobowe, z numerem konta włącznie. Nie dajcie się nabierać na takie stare numery. Pan Krzysztof ma rację - uważajcie! 


Napisz komentarz

Komentarze

Marek 03.12.2023 00:07
Prób tego typu oszustw są miliony. Najgorsze jest tylko to, że ani Policja ani prokuratury nic z tym nie robią. Sam osobiście zgłaszałem próbę wyłudzenia na akcje orlenu. Podawałem numery telefonów z jakich do mnie dzwonili. Nikt niw wszczął nawet żadnego postępowania. Gdyby w Polsce odpowiednie słuzby funkcjonowały tak jak faktycznie powinny, być może tego typu prób byłoby mniej. Być może oszustom byłoby trudniej. U nas niestety działa to jak działa, a postepowania nawet jak już zostaną wszczęte to ciągną się latami.

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: ojciecTreść komentarza: Promocja alkoholu (Momo Chillout Bar) wśród dzieci i młodzieży? Na to jest paragraf!Data dodania komentarza: 1.05.2026, 22:15Źródło komentarza: Oława. Majówka na Momo Chillout BarAutor komentarza: tntTreść komentarza: Wyniki wynikami , ale czy aby nie za dużo pasażerów korzysta z darmowej komunikacji przez całą dobę. Czemu nie wprowadzi się ram czasowych do darmowego przejazdu dla odpowiednich grup . Młodzież szkolna powinna mieć ograniczony czas na darmochę. Ile razy widać np. w weekendy po godzinie 21 jak urządzają sobie challenge po mieście autobusami bez powodu. Nie dziwię się też kierowcom , że czasami nerwy mają na krańcu wytrzymałości. Wożenie takiej wesołej kompaniji, która niejednokrotnie robi w autobusie zamieszanie i ma za nic wszystko bo za darmo i do oporu , to każdemu po czasie coś puści. Wiem wiem, ktoś napisze, że się czepiam , ale naprawdę powinny przewozy wprowadzić jakieś ukrócenie a ci co mają zajęcia wieczorem to dać np. karty upoważniające do przejazdu po wyznaczonej godzinie, przecież tych osób nie są tysiące.Data dodania komentarza: 1.05.2026, 21:01Źródło komentarza: Jakie jest największe zagrożenie dla PKS w Oławie?Autor komentarza: KubaTreść komentarza: I znowu ta KwaśniewskaData dodania komentarza: 1.05.2026, 20:24Źródło komentarza: Oława. Majówka na Momo Chillout BarAutor komentarza: zrozpaczonyTreść komentarza: No niestety masz rację. Co jakiś czas piszą o wycofaniu się. Szkoda. Ze wszystkich marketów jedynie oni trzymają poziom. Przegrywają z bylejakością. Ceny nie takie znowu kosmos. Większe trochę niż w badziewnych marketach, ale jakość kosztuje.Data dodania komentarza: 1.05.2026, 18:47Źródło komentarza: OŁAWA Tu budują kolejny market znanej sieciAutor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Dla mnie klimaty z Gwiezdnych Wojen od Lorda Vader'a czyli zieje chłodem.Data dodania komentarza: 1.05.2026, 16:56Źródło komentarza: OŁAWA Za tą figurą kryje się niezwykła historia. To dar od klientaAutor komentarza: DonekTreść komentarza: Dużo tu tych literówekData dodania komentarza: 1.05.2026, 16:55Źródło komentarza: Jakie jest największe zagrożenie dla PKS w Oławie?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama