Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 11:14
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

OŁAWA Mieliśmy Małpi Gaj. Pamiętacie?

To historia miejsca, które dziś bardziej jest znane jako Skwer Adama Wójcika - legendarnego koszykarza rodem z Oławy
OŁAWA Mieliśmy Małpi Gaj. Pamiętacie?
To historia miejsca, które dziś bardziej jest znane jako Skwer Adama Wójcika - legendarnego koszykarza rodem z Oławy
Podziel się
Oceń

Pierwsza mówi że fontannę najpierw zaprojektowano, wybudowano i dopiero gdy puszczono wodę, ktoś podniósł głowę i zobaczył, że bezpośrednio nad fontanną była linia energetyczna, której w żaden sposób nie można było przesunąć, bo groziło to poważnym niebezpieczeństwem, co jednak - patrząc na zdjęcie z tego okresu - wydaje się mało prawdopodobne.

Druga wersja mówi, że pompy ciśnieniowe były źle zaprojektowane i woda, zamiast tryskać do góry, ściekała po nietypowej konstrukcji - proszę pamiętać, że były to lata osiemdziesiąte, był kryzys, na wszystko brakowało pieniędzy, więc pozostawiono tę fontannę nic więcej przy niej nie robiąc. Już wtedy od czasu do czasu pękały elementy fontanny, które były sukcesywnie naprawiane.

Trzecia wersja, chyba najbardziej prawdopodobna, mówi, że fontannę podłączono po prostu wprost do sieci wodociągowej i wreszcie ktoś zwrócił uwagę na marnotrawienie pitnej wody, więc kurek zakręcono.

Niestety, nie udało mi się ustalić, jak długo fontanna była fontanną - jedni twierdzą, że kilka dni, inni, że kilka lat.

Największą frajdę miały dzieci, które wykorzystały duży zbiornik wody do kąpieli. W krótkim czasie wodę zamknięto, nieckę zasypano i posadzono w niej kwiaty. 

Zdjęcie z albumu Waldemara Stawarskiego, zrobione w latach 80., kiedy z fontanny zrobiono klomb z kwiatami

 

Władze miasta z fontanny zrobiły kwietnik - jednego roku lepiej zadbany, w innych latach mniej, w końcu fontanna obrosła krzakami. Co ciekawe, w 2009 roku "Gazeta Powiatowa" ogłosiła konkurs wśród czytelników na powiatowy symbol PRL, w którym zwyciężyła właśnie rzeźba-fontanna pod nazwą Mózg Naczelnika.

W następnych latach rzeźba nie była niepokojona przez ludzi, spokojnie zarastała dzikimi krzewami, które miały kolce - być może dlatego w całkiem niezłym stanie przetrwała do dziś i jest teraz  elementem Skweru Adama Wójcika.



Napisz komentarz

Komentarze

Roy 02.04.2024 15:00
Mówiono mózg naczelnika miasta.

Daria 02.04.2024 17:21
Roy 02.04.2024 15:00
Mówiono mózg naczelnika miasta.
Duży , tylko szkoda że pusty

ted 02.04.2024 12:17
Ja słyszałem że tę fontannę nazywano też mózgiem Breżniewa lub rzadziej mózgiem Lenina.

wiem 01.04.2024 15:45
Na zdjęciu jest Janina Sodomlak. Proszę nie przekręcać nazwisk.

xoxo 01.04.2024 13:10
"Zdjęcie z albumu Waldemara Stawarskiego, zrobione w latach 80., kiedy z fontanny zrobiono klomb z kwiatami" - to nie są lata 80. bo w tle widać wieżowiec, który ma już ocieploną elewację, a tego nie robili w latach 80. tylko dużo później.

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: nie mam nic do ukrycia Treść komentarza: Czy zobaczymy w końcu rozliczenie poprzednich zbiórek? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:41 Źródło komentarza: Wakacje? Jasne że tak! Autor komentarza: Jacek Treść komentarza: Znać, to ja się na tym zbytnio nie znam, ale jadąc wczoraj wieczorem autobusem zauważyłem w powstały gruzowisku, że tego zbrojenia w płycie mostu, to było tyle co kot napłakał? Nie będę snuł domysłów co by było gdyby?, tylko przypomnę słowa pewnego znanego mi inspektora BHP, że: "dzięki Bogu, że Bogu dzięki, bo jak nie daj Boże, to niech Bóg broni". Dopowiem tylko jako laik, że postęp prac zarówno na drodze 455 jak i 396 wydaje się być zadowalający, wprowadzone obostrzenia z jazdą jednokierunkową tymi drogami sprawdza się super. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:01 Źródło komentarza: "Runął" most między Oławą a Janikowem Autor komentarza: Dildo Star Treść komentarza: Zastosowano w tym artykule pewne skróty myślowe... Data dodania komentarza: 22.06.2026, 16:58 Źródło komentarza: Bezskutecznie próbował zatamować krwawienie. Jego stan szybko się pogarszał Autor komentarza: Mayhem Treść komentarza: Policja kontrolująca klatkę schodową 😁. Widział ktoś kiedyś piesze patrole? Co się w tym artykule nie klei. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 14:03 Źródło komentarza: Bezskutecznie próbował zatamować krwawienie. Jego stan szybko się pogarszał Autor komentarza: Nata Treść komentarza: Miłość w Milocicach kwitnie... Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:00 Źródło komentarza: Miłocice dziękują, bo jest za co... Autor komentarza: DM Treść komentarza: i tu są fani , widać odrazu w jakim wieku , mistrz Data dodania komentarza: 22.06.2026, 11:25 Źródło komentarza: GMW play Depeche Mode na scenie Dni Oławy - Dni Koguta
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama