Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 05:20
Reklama BMM
Reklama

Bogdan Zdrojewski do Parlamentu Europejskiego

Rozmowa z Bogdanem Zdrojewskim - liderem listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Podziel się
Oceń

Red. Jak ocenia pan obecną kampanię wyborczą?
B. Zdrojewski: Niestety nie najlepiej. Po pierwsze, odczuwam zmęczenie polityką u samych wyborców. Po prostu za dużo tych kampanii z rzędu. Po drugie, odnoszę wrażenie, że wybory do PE uznawane są za mniej ważne. Tak było do tej pory, ale nie powinno tak być tym razem. Po trzecie, mamy okres przytłoczenia rozmaitymi zdarzeniami, takimi jak wojny, inflacja, ale też np. skala zniszczeń w upra-wach, w wyniku niespodziewanych przymrozków kilka tygodni temu. 
Red. Wspomniał pan, że wybory do PE są lekce-ważone. Dlaczego tym razem są tak ważne?
B. Zdrojewski: Może nie lekceważone, ale tak jak powiedziałem - uznawane za mniej ważne. Także niższa frekwencja o tym świadczy. Dziś mamy jednak sytuację nadzwyczajną i wyzwania z kategorii tych największych. Chodzi nie tylko o nasze ekonomiczne bezpieczeństwo, ale też fizyczne. Rosja prowadzi bardzo aktywną politykę dezintegracji Unii Europejskiej. Nawet w Polsce mamy grupy kwestionujące naszą przynależność do Wspólnoty, nasz interes, a w konsekwencji polską rację stanu. Ważne, kto wygra te wybory w Polsce, Francji, Hiszpanii, Holandii czy Belgii. Ważny będzie wynik AFD w Niemczech. Wrogów nam nie brakuje. Z dru-giej strony dość szybko zaczynamy przewodzić UE (pierwsza połowa 2025 r.), a zaraz potem rozpo-czynamy bój o kolejną perspektywę finansową. Ważna jest więc nasza reprezentacja. Jej siła, sprawność, posiadane doświadczenie. 
Red. Był pan pracownikiem naukowym dwóch wrocławskich uczelni, prezydentem miasta, posłem, senatorem, a teraz prawdopodobnie zostanie pan ponownie eurodeputowanym. Kompetencji i doświadczeń więc panu nie brakuje, które dziś są kluczowe?
B.  Zdrojewski:  Zdecydowanie  te,  które  wiążą  się   z pracą w komisjach obrony (SEDE), przewod-nictwem delegacji  PE  z  Białorusią,  ale  też  udział  w wielu misjach wojskowych i obserwacyjnych. Nie bez znaczenia jest również ciągłość pracy w Zgroma-dzeniu Parlamentarnym NATO.  
Red. Był pan w kadencji 2014-2019 jako jedyny nasz eurodeputowany w pierwszej dziesiątce najbar-dziej rzetelnie wykonujących mandat polityków. Co się składało na ten wynik?
B. Zdrojewski: Po pierwsze, obecności podczas obrad, udział w głosowaniach, ale też po prostu poważne traktowanie samych obowiązków. Miałem sprawozdania z własnej inicjatywy, sporo przy-gotowanych opinii,  ale  też  wystąpień na  komisjach  i obradach plenarnych. 
Red. Na koniec zapytam o źródła największych satysfakcji, z ról, konkretnych zadań, życiowych zdarzeń.
B. Zdrojewski: Największa radość z obecności wnuczki. Ale chyba nie o to pani pyta. W czasie prezydentury miasta największą satysfakcję miałem z postawienia Wrocławia „na nogi”,  nawet  powódź w roku 1997  pomogła  w  realizacji  tego  zadania.  W Ministerstwie Kultury - zajęcie pierwszego miejsca w Europie w inwestycjach z środków UE. Wartość zrealizowanych projektów to ponad 40 mld zł. Absolutny rekord. A w PE, wspomniane piąte miejsce wśród 751 eurodeputowanych, bo to obiektywny miernik mojej pracowitości. 
Red. Pana życzenie na koniec… 
B. Zdrojewski: Znakomita frekwencja w tych wyborach, porażka skrajnych sił politycznych, odsunięcie zagrożeń od naszej granicy i pomyślność gospodarcza Rzeczpospolitej.  

Materiał sfinansowany przez KKW Koalicja Obywatelska

Napisz komentarz

Komentarze

q 31.05.2024 09:38
Dziad jakich mało...

Maria 30.05.2024 20:47
Mam wrażenie, że część ludzi komentujących robi tutaj zamieszanie, a nie atmosfer , trzeba nauczyć się przegrywać i wygrywać z szacunkiem do wszystkich .

Redaktor 31.05.2024 07:47
To prawda, tylko szkoda że lokalna klasa polityczna całkowicie nie dorosła do tego. Przykre.

w 31.05.2024 17:00
Szkoda że nie działa to w dwie strony...

Leokadia 30.05.2024 16:39
Szanujmy się , życie krótkie , Pan Zdrojewski to właściwy kandydat .

Wyborca 30.05.2024 16:11
Najlepszy Wielki Człowiek , powinni Pana Zdrojewskiego wystawić na Prezydenta Polski .

TYLE 30.05.2024 09:10
Cały ten POPIS spakować do wagonów i na front do Donbasu nie Brukseli i może będzie spokój w kraju.

edd 30.05.2024 10:46
A w pierwszym wagonie ciebie ulokować i na Donbas wysłać.

Piotr 30.05.2024 20:27
Ma Pan prawo oczywiście się wypowiadać zgodnie z pana sumieniem , ja się z Pana komentarzem nie zgadzam gdyż jest to Człowiek o wielkiej wiedzy ,wielkim sercu oby takich Wielkich ludzi było jak najwięcej wtedy będziemy dla Siebie bardziej serdeczni bez względu na poglądy .

Z otwartymi oczami 29.05.2024 16:32
W dalszym ciągu promowanie tych samych dziadów co tylko się zmieniają stołkami

Wanda 30.05.2024 20:29
Z otwartymi oczami 29.05.2024 16:32
W dalszym ciągu promowanie tych samych dziadów co tylko się zmieniają stołkami
Proszę napisać swoich kandydatów , szanujmy się

Romek 29.05.2024 12:14
Może gazeta przekaże do wiadomości mieszkańcom Oławy kiedy ten kandydat przybędzie do Oławy i będzie możliwość zadania mu paru pytań żeby wyrobić sobie zdanie na jego temat .

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: KpinaTreść komentarza: zbiórka darów, zbiórka na grzejniki, a Frischmann lekką ręką wywala 120 tys. na ławkęData dodania komentarza: 4.12.2025, 19:06Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: Oława OKTreść komentarza: Marek co się z tobą na wyrabiało ???Data dodania komentarza: 4.12.2025, 18:25Źródło komentarza: Jak zmienił się klimat w Oławie i co nas czekaAutor komentarza: RafałTreść komentarza: Jak kler odejdzie od polityki to może wrócę do kościoła i zaczne się spowiadać w konfesionaleData dodania komentarza: 4.12.2025, 15:52Źródło komentarza: Wyspowiadaj się na dworcu kolejowymAutor komentarza: NataTreść komentarza: Robicie z Powiatu niepotrzebny Babilon i nie pozwalacie obywatelom, tj. Mieszkańcom dołożyć cegiełki na pomoc chorym i ubogim. Mam tego dość!!!!!!!!Data dodania komentarza: 4.12.2025, 15:16Źródło komentarza: Rusza akcja "Podziel się z potrzebującymi"Autor komentarza: WalerianTreść komentarza: Do czego może być przydatny ten dokument? To sztuka dla sztuki. Czy mamy zrezygnować z przemysłu i wrócić do rolnictwa i upraw bo to jest najmniej szkodliwa działalność. Chociaż nie do końca, bo najlepiej to lasy posadzić. Co szary mieszkaniec ma do powiedzenia? Wszyscy widzimy że klimat się zmienia, ale przyczyny mogą być różne. Może to być proces naturalny, a może jednak działalność człowieka.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:28Źródło komentarza: Jak zmienił się klimat w Oławie i co nas czekaAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Dziwie się że nie zmieniliście jeszcze nazwy na tuDrabiński...Data dodania komentarza: 4.12.2025, 13:33Źródło komentarza: Radny powiatowy zwrócił się do burmistrza Oławy o zawieszenie tego postepowania
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama