Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 07:59
Reklama
Reklama

Krok ku lepszej komunikacji [ZDJĘCIA]

W październiku obchodzimy międzynarodowy miesiąc komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC). Zespół Szkół Specjalnych im. Ireny Komorowskiej w Oławie zorganizował wyjątkowe wydarzenie. Uczniowie, którzy mają trudności z porozumiewaniem się za pomocą mowy, wraz z nauczycielami i wychowawcami, wzięli udział w symbolicznym spacerze po Oławie, aby zwrócić uwagę na znaczenie AAC w codziennym życiu osób z niepełnosprawnościami komunikacyjnymi.
Podziel się
Oceń

Celem spaceru było podkreślenie, jak istotna jest pomoc i wsparcie w komunikacji osób, które z różnych przyczyn nie mogą mówić, lub których zdolności komunikacyjne są ograniczone. AAC to alternatywne i wspomagające metody komunikacji, które mogą przybierać formę gestów, obrazków, symboli, a także urządzeń technologicznych. Dzięki temu osoby niemówiące mogą być niezależne, wyrażać swoje potrzeby, podejmować decyzje, pytać i opowiadać o swoim świecie.

W spacerze wzięły udział zarówno dzieci, jak i dorośli, którzy na co dzień korzystają z AAC. Niezależnie od rodzaju niepełnosprawności, AAC otwiera przed nimi nowe możliwości, wspierając ich w integracji z otoczeniem i umożliwiając im pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym.

Zespół Szkół Specjalnych w Oławie przypomina, że każdy ma prawo do bycia wysłuchanym i do posiadania możliwości wyrażania swoich myśli i uczuć, niezależnie od tego, czy potrafi mówić. Komunikacja jest jednym z podstawowych praw człowieka i dzięki systemom AAC osoby niemówiące mogą odzyskać swoje głosy.

Wydarzenie to było nie tylko okazją do zwrócenia uwagi na wyzwania, z którymi borykają się osoby niemówiące, ale również do pokazania, jak ważne jest tworzenie środowiska wspierającego ich potrzeby.



Napisz komentarz

Komentarze

Terapeutka AAC 23.10.2024 22:08
Brawo Szkoła Specjalna przed pandemią była inicjatorem i gospodarzem 1 Ogólnopolskiej Konferencji AAC wspólnie z dr Grycman . Miałam okazję w niej uczestniczyć było ciekawie i profesjonalnie

Mieszkaniec 23.10.2024 21:31
Super brawo wspaniała inicjatywa

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: KpinaTreść komentarza: zbiórka darów, zbiórka na grzejniki, a Frischmann lekką ręką wywala 120 tys. na ławkęData dodania komentarza: 4.12.2025, 19:06Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: Oława OKTreść komentarza: Marek co się z tobą na wyrabiało ???Data dodania komentarza: 4.12.2025, 18:25Źródło komentarza: Jak zmienił się klimat w Oławie i co nas czekaAutor komentarza: RafałTreść komentarza: Jak kler odejdzie od polityki to może wrócę do kościoła i zaczne się spowiadać w konfesionaleData dodania komentarza: 4.12.2025, 15:52Źródło komentarza: Wyspowiadaj się na dworcu kolejowymAutor komentarza: NataTreść komentarza: Robicie z Powiatu niepotrzebny Babilon i nie pozwalacie obywatelom, tj. Mieszkańcom dołożyć cegiełki na pomoc chorym i ubogim. Mam tego dość!!!!!!!!Data dodania komentarza: 4.12.2025, 15:16Źródło komentarza: Rusza akcja "Podziel się z potrzebującymi"Autor komentarza: WalerianTreść komentarza: Do czego może być przydatny ten dokument? To sztuka dla sztuki. Czy mamy zrezygnować z przemysłu i wrócić do rolnictwa i upraw bo to jest najmniej szkodliwa działalność. Chociaż nie do końca, bo najlepiej to lasy posadzić. Co szary mieszkaniec ma do powiedzenia? Wszyscy widzimy że klimat się zmienia, ale przyczyny mogą być różne. Może to być proces naturalny, a może jednak działalność człowieka.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:28Źródło komentarza: Jak zmienił się klimat w Oławie i co nas czekaAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Dziwie się że nie zmieniliście jeszcze nazwy na tuDrabiński...Data dodania komentarza: 4.12.2025, 13:33Źródło komentarza: Radny powiatowy zwrócił się do burmistrza Oławy o zawieszenie tego postepowania
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama