Zdjęcie nr 1 pochodzi z albumu Marka Rokickiego, a zrobiono je na wale przeciwpowodziowym blisko mostu na Strzelanej, w połowie lat sześćdziesiątych. Na zdjęciu widać miejsce, gdzie dzieci zjeżdżają na sankach. Za stojącymi dziećmi widać duże topole, które rosły po drugiej stronie Oławki - dziś już ich nie ma, zresztą domów wówczas tam stojących też dziś nie ma.
.jpg)
Zdjęcie nr 2 zrobiłem w lutym w 2025 roku na tym samym wale - wtedy też dzieci zjeżdżały na sankach z wału, ale był nieco inny, ponieważ na początku lat siedemdziesiątych zrobiono meliorację i podwyższono wał. Z widocznych na zdjęciu na pierwszym planie budynków tylko pierwszy po lewej jest przedwojenny, pozostałe to są budynki współczesne.
.jpg)
.jpg)
Zdjęcia nr 3 i 4 pochodzą z archiwum Gazety Powiatowej, a zrobiono je w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych na najsłynniejszej górce w Oławie przy ulicy 3 Maja. Jak pojawia się zdjęcie zrobione na tej górce, to zaraz w internecie jest kilka stron wspomnień i komentarzy. Ze wspomnień można wyczytać, że zjeżdżały tu dzieci z całej Oławy.
Lesław Mazur - autor albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"







Napisz komentarz
Komentarze