Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 07:56
Reklama
Reklama
Biskupicki Złoty Kłos

Barwny hołd dla tradycji [ZDJĘCIA]

Za nami IX Przegląd Zespołów Ludowych i XI Targi Produktu Lokalnego w Biskupicach Oławskich
Barwny hołd dla tradycji [ZDJĘCIA]

Autor: fot. Kamil Tysa

Podziel się
Oceń

Biskupice Oławskie po raz kolejny stały się sercem ludowej kultury. W sobotę, 29 czerwca, miejscowość gościła uczestników IX Przeglądu Zespołów Ludowych "Biskupicki Złoty Kłos" oraz XI Targów Produktu Lokalnego – wydarzenia, które łączyły muzykę, rękodzieło i lokalne smaki w jedną, żywą opowieść o tożsamości Dolnego Śląska i nie tylko.

Tegoroczna edycja odbyła się dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu EtnoPolska 2025 i przyciągnęła nie tylko zespoły z różnych zakątków regionu, ale też dziesiątki twórców ludowych, rękodzielników i mieszkańców spragnionych kontaktu z tradycją.

Muzyka, taniec i folklor

W ramach przeglądu na scenie zaprezentowały się liczne zespoły ludowe w dwóch kategoriach: wokalno-instrumentalnej oraz pieśni i tańca. Jury, w składzie: Inezja Marszałek, Andrzej Kiszecki i Henryk Brzezicki, podkreśliło wysoki poziom prezentacji i trudność w wyłonieniu zwycięzców.

W kategorii wokalno-instrumentalnej nagrodzono:

I miejsce: Byszewianie

II miejsce: Górzanie

III miejsce: Gajkowianie

W kategorii pieśni i tańca:

I miejsce: Porębiok

II miejsce: Jubilat

III miejsce: Niepierzynki

Przyznano także wyróżnienia specjalne dla zespołów Kultywator oraz Marcinki – za wyjątkowy wkład w promowanie kultury ludowej.

Dodatkowo, swoje nagrody wręczyła Dolnośląska Izba Rolnicza. W kategorii pieśni i tańca:

I miejsce: Porębiok

II miejsce: Niepierzynki

III miejsce: Marcinki

W kategorii wokalno-instrumentalnej:

I miejsce: Byszewianie

II miejsce: Sycowiacy

III miejsce: Zbytowianki

Wręczenie nagród odbyło się w obecności prezesa DIR-u, Ryszarda Borysa, fundatora pucharów. 

Smak i rzemiosło

Równolegle z przeglądem odbywały się XI Targi Produktu Lokalnego, które zgromadziły ponad kilkudziesięciu wystawców – od pszczelarzy, przez rękodzielników, po koła gospodyń wiejskich. Odwiedzający mogli skosztować domowych wypieków, obejrzeć szydełkowe misie, nabyć lawendowe przetwory, naturalne kosmetyki, ozdoby ze słomy i biżuterię.

Swoje wyroby prezentowali m.in.: Miętowy Domeczek, Mydlarnia Kamea, Szydełkowe Misie Kamili, KGW Brzezinki, KGW Dębina, Pasieka Eko Smereka, ArtAgi Rękodzieło, Luna Perla, Rustical Wiklina, Serowarnia – Rodzinne Gospodarstwo Rolne, Stowarzyszenie na Rzecz KGW w Miłocicach i wielu innych twórców. 

Edukacja przez zabawę

Integralną częścią wydarzenia były warsztaty rękodzielnicze, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i dorosłych. Uczestnicy mogli poznać tajniki: plecenia wianków z polnych kwiatów i ziół, tworzenia kwiatów z bibuły, ozdób ze słomy – jednej z najstarszych form rękodzieła ludowego, haftu ludowego – jako języka symboli i regionalnej tożsamości.

Zajęcia były otwarte dla wszystkich i nie wymagały doświadczenia – liczyła się chęć nauki.

Na finał koncerty 

Zwieńczeniem całodziennego wydarzenia były koncerty. Na scenie pojawili się miejscowi "Świtezianie", Zespół Pieśni i Tańca "Kalina", działający przy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Po ogłoszeniu wyników przeglądu na scenie pojawił się jeszcze zespół "Słowiany"

Organizatorzy – Miejsko-Gminne Centrum Kultury i społeczność Biskupic Oławskich – podkreślają, że wydarzenie to efekt wspólnej pracy wielu środowisk: zespołów, wystawców, animatorów kultury, wolontariuszy i mieszkańców. Podziękowania skierowano do sołectwa Biskupice Oławskie i sołtys Eweliny Kloc, do prowadzących warsztaty, a także do wszystkich kół gospodyń wiejskich, które – jak co roku – zadbały o smakowitą część wydarzenia.

Wydarzenie objęte było patronatem honorowym marszałka województwa dolnośląskiego Pawła Gancarza. Wsparcia udzielili również: burmistrz Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice Piotr Stajszczyk, PKO Bank Polski, Rekord Hale Namiotowe oraz firma Stelweld. 


Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: KpinaTreść komentarza: zbiórka darów, zbiórka na grzejniki, a Frischmann lekką ręką wywala 120 tys. na ławkęData dodania komentarza: 4.12.2025, 19:06Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: Oława OKTreść komentarza: Marek co się z tobą na wyrabiało ???Data dodania komentarza: 4.12.2025, 18:25Źródło komentarza: Jak zmienił się klimat w Oławie i co nas czekaAutor komentarza: RafałTreść komentarza: Jak kler odejdzie od polityki to może wrócę do kościoła i zaczne się spowiadać w konfesionaleData dodania komentarza: 4.12.2025, 15:52Źródło komentarza: Wyspowiadaj się na dworcu kolejowymAutor komentarza: NataTreść komentarza: Robicie z Powiatu niepotrzebny Babilon i nie pozwalacie obywatelom, tj. Mieszkańcom dołożyć cegiełki na pomoc chorym i ubogim. Mam tego dość!!!!!!!!Data dodania komentarza: 4.12.2025, 15:16Źródło komentarza: Rusza akcja "Podziel się z potrzebującymi"Autor komentarza: WalerianTreść komentarza: Do czego może być przydatny ten dokument? To sztuka dla sztuki. Czy mamy zrezygnować z przemysłu i wrócić do rolnictwa i upraw bo to jest najmniej szkodliwa działalność. Chociaż nie do końca, bo najlepiej to lasy posadzić. Co szary mieszkaniec ma do powiedzenia? Wszyscy widzimy że klimat się zmienia, ale przyczyny mogą być różne. Może to być proces naturalny, a może jednak działalność człowieka.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 14:28Źródło komentarza: Jak zmienił się klimat w Oławie i co nas czekaAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Dziwie się że nie zmieniliście jeszcze nazwy na tuDrabiński...Data dodania komentarza: 4.12.2025, 13:33Źródło komentarza: Radny powiatowy zwrócił się do burmistrza Oławy o zawieszenie tego postepowania
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama