Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 18 marca 2026 12:39
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Wystawa BODY WORLDS we Wrocławiu przedłużona do 30 czerwca!

Podziel się
Oceń

„Możliwość poznania ludzkiego ciała nie powinna być zarezerwowana dla garstki specjalistów, lecz dostępna dla wszystkich. Nasze ciało jest nam najbliższe, a mimo to wiemy o nim zaskakująco niewiele.”
- dr Gunther von Hagens

ODKRYJ, JAK ZMIENIA SIĘ LUDZKIE CIAŁO W CIĄGU ŻYCIA

Bilety dostępne na: www.bodyworlds.pl oraz www.biletinfo.pl

W przestrzeni IASE przy ul. Wystawowej 1 (obok Hali Stulecia) można obecnie zobaczyć najnowszą odsłonę ekspozycji BODY WORLDS: THE CYCLE OF LIFE. W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie publiczności wystawa została przedłużona do 30 czerwca 2026 roku.

Blisko 160 autentycznych eksponatów, w tym ciała i narządy przekazane Instytutowi Plastynacji w Heidelbergu przez dobrowolnych dawców, pozwala prześledzić niezwykłą drogę człowieka – od pierwszych chwil istnienia, przez dojrzewanie, aż po zmiany towarzyszące starzeniu się organizmu. To jedyna w swoim rodzaju okazja, aby na własne oczy zobaczyć, jak nasze ciało powstaje, rozwija się i nieustannie podlega przemianom.

BODY WORLDS to pierwsza publiczna ekspozycja poświęcona anatomii człowieka, którą obejrzało już ponad 57 milionów osób. Liczba ta czyni ją najchętniej odwiedzaną wystawą anatomiczną świata i jedną z najbardziej wpływowych prezentacji naukowych ostatnich dekad. Fascynuje zarówno laików, jak i osoby na co dzień związane z medycyną, nieustannie wzbudzając emocje i prowokując do refleksji nad tym, co zazwyczaj pozostaje niewidoczne – nad nami samymi.

Ostatnia prezentowana we Wrocławiu odsłona wystawy BODY WORLDS – VITAL inspirowała do dbania o zdrowie i kondycję fizyczną. Obecna edycja podejmuje temat bliski każdemu z nas: cyklu ludzkiego życia. Od pierwszych komórek, poprzez rozwój płodu, dojrzewanie, dorosłość, aż po jesień życia – ekspozycja przedstawia procesy, którym podlegamy wszyscy, niezależnie od wieku czy stylu życia. Kurator wystawy, dr Angelina Whalley, zwraca uwagę, że BODY WORLDS zmienia sposób patrzenia na siebie:

„Zwiedzający, oglądając inne ludzkie ciało, spoglądają równocześnie na własne. To, co jemy, jak się poruszamy, jak żyjemy - wszystko pozostawia ślad. Ciało jest nie tylko podstawą naszej fizycznej egzystencji, ale także zwierciadłem naszych wyborów.”

To właśnie ta perspektywa sprawia, że BODY WORLDS ma ogromny wymiar edukacyjny. Wiedza przekazywana na wystawie jest konkretna, namacalna i zrozumiała - jest „z pierwszej ręki”. Wielu specjalistów zgodnie podkreśla jej znaczenie. Colleen Schultz, Kierownik Oświaty z Children’s Health Education, zauważa:

„Wystawa jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich ciekawych ludzkiego ciała - bez względu na wiek. Uczniowie, studenci i osoby dorosłe znajdują tu zarówno solidną porcję wiedzy, jak i przestrzeń do refleksji nad zdrowiem.”

Równie mocno wybrzmiewa głos środowisk naukowych oraz opiniotwórczych. L’Osservatore Romano, oficjalne wydawnictwo Stolicy Apostolskiej, komentowało po obejrzeniu ekspozycji:

„Najbardziej zaskakujące jest porównanie zdrowych i chorych narządów. Widząc serce w książce, to jedno, lecz patrząc na prawdziwe, plastyczne serce, uświadamiamy sobie skalę pracy, jaką wykonuje nasz organizm. Wystawa jest hołdem dla ciała.”

Z kolei dr Carlyle Chan, profesor psychiatrii z Medical College of Wisconsin, podkreśla:

„BODY WORLDS w wyjątkowy sposób zestawia zawiłość ludzkiej anatomii z faktem, że każdy eksponat był kiedyś kimś, kto myślał i oddychał. To doświadczenie pozostaje w pamięci na długo.”

O METODZIE, KTÓRA ZMIENIŁA ŚWIAT ANATOMII

Twórca wystawy, dr Gunther von Hagens, wynalazł przełomową metodę plastynacji w 1977 roku na Uniwersytecie w Heidelbergu, rewolucjonizując sposób przechowywania i prezentowania ludzkich tkanek. Początkowo skierowana wyłącznie do środowisk naukowych, z czasem stała się narzędziem, dzięki któremu miliony ludzi mogą osobiście zetknąć się z anatomią człowieka.

BODY WORLDS – wystawa, która sprawia, że patrzysz na swoje ciało inaczej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Profile social media wystawy: Facebook / Instagram

(tekst sponsorowany)



Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: AdaTreść komentarza: Gratulacje GRATULACJE i oby ciąg dalszy nastąpił ....!!! tak trzymaj i nie odpuszczajData dodania komentarza: 18.03.2026, 11:47Źródło komentarza: Trzymanie kciuków pomogło. Blanka wśród laureatów!Autor komentarza: ,Treść komentarza: Jak zwykle stare baby pozajmują kolejki o 7 i o 9 nie ma po co przychodzić 🤷‍♀️Data dodania komentarza: 18.03.2026, 11:20Źródło komentarza: Zrób badania podczas Oławskiej NiedzieliAutor komentarza: Filozof greckiTreść komentarza: Może Odrę też mogliby monitorować, tylko co to daje, jak zrzuty przemysłowe do rzek to jest norma i w zgodzie z prawem lub czasami niezgodnie bo i tak nikt tego nie kontroluje. Wody Polskie słabo działają a instancje kontrolne typu WIOŚ, też nie wiadomo jak są skuteczne. Burmistrz może jedynie popatrzeć na rzekę i nie zatrzyma jej biegu i nie ma uprawnień do wejścia w pas wodny Wód Polskich.Data dodania komentarza: 18.03.2026, 10:52Źródło komentarza: Młodzież czuwa nad jakością wody w OławieAutor komentarza: czytelnikTreść komentarza: Rondo S O L I D A R N O Ś C IData dodania komentarza: 18.03.2026, 10:52Źródło komentarza: A może Rondo Nadziei? Albo ks. Stanisława Bijaka? Piszcie w komentarzach swoje propozycje...Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Nie rozumiem zamysłu pierwszej fotografi.Jaki przekaz? Poddaństwo koleżanek?Data dodania komentarza: 18.03.2026, 10:52Źródło komentarza: Trzymanie kciuków pomogło. Blanka wśród laureatów!Autor komentarza: *Treść komentarza: Dlaczego nie odbyły się żadne konsultacje społeczne w tej sprawie? Tyle Frischmann ściemnia o wsłuchiwaniu się w głos mieszkańców, a tu kolejny raz pokazuje, że głos mieszkańców interesuje go tylko w dniu wyborów!Data dodania komentarza: 18.03.2026, 10:37Źródło komentarza: A może Rondo Nadziei? Albo ks. Stanisława Bijaka? Piszcie w komentarzach swoje propozycje...
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama