Zdjęcie nr 2 jest z albumu Krzysztofa Gorczycy, zrobione z ulicy Rybackiej. Wówczas po Odrze pływało dużo barek - na zdjęciu mamy pchacz z zacumowanymi barkami z przodu, który płynie pod mostem w kierunku Wrocławia. Zdjęcie zrobiono mniej więcej z miejsca, gdzie zrobiono zdjęcie nr 1. Widać kawałek wybrukowanej nawierzchni ulicy, przedwojenną balustradę z rur i wszechobecne błoto, które wówczas "królowało" na ulicach.

Zdjęcie nr 3 zrobiłem w 2026 roku w miejscu, gdzie zrobiono zdjęcie nr 1. Na pierwszym planie murek zabezpieczający przed wysoką wodą na Odrze, wybudowany po powodzi w 1997 roku.

Zdjęcie 4 to przedwojenna widokówka z kolekcji Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej przy Bibliotece "Koronka". Widzimy na niej przedwojenny stalowy most, który w styczniu 1945 roku wysadziły wojska hitlerowskie przygotowujące się do obrony miasta. Po wojnie wojska sowieckie po lewej stronie postawiły most drewniany. Tego pięknego stalowego mostu nie odbudowano - jedna z wersji mówiła, że był za wąski dla ruchu drogowego, jaki był po wojnie.








Napisz komentarz
Komentarze