Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 12:44
Reklama BMM

Pożegnanie

4 lipca 2014 odeszła na wieczną wartę druhna podharcmistrzyni Maria Wolf. O takich ludziach, jak druhna Marysia, Jan Paweł II powiedział: "Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi." A druhna Marysia oddawała innym całą siebie, dzieliła się wszystkim, co miała.
Podziel się
Oceń

Szary mundur harcerski założyła jeszcze przed wojną, na obecnej Ukrainie. Z oławskim hufcem ZHP była związana ponad pięćdziesiąt lat. Każdy, kto chociaż raz był na obozie w Lubiatowie, na pewno nigdy nie zapomni zawsze uśmiechniętej, eleganckiej "Druhny Podwieczorek", bo taki właśnie pseudonim nadali druhnie Marysi oławscy harcerze. Przez wiele lat pracowała w obozowej grupie kwatermistrzowskiej, troszcząc się o zaopatrzenie na obozie, o najlepsze posiłki i o te niezapomniane podwieczorki. Zawsze aktywnie uczestniczyła w życiu naszego hufca. Żaden kominek, harcerskie ognisko czy instruktorskie spotkanie nie odbyłyby się bez udziału druhny Marii. Zapisała się w naszej pamięci jako świetna gawędziarka, skarbnica harcerskich piosenek, zwłaszcza z dawnych lat. Wielka przyjaciółka dzieci i młodzieży. To od młodych, jak mówiła druhna Marysia, czerpała energię życiową, a tej nigdy jej nie brakowało. W hufcu ZHP Oława pełniła między innymi funkcję członka Komisji Rewizyjnej.

W 2007 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem za Zasługi dla ZHP. Wszystkim nam imponowała aktywność życiowa druhny Marysi, jej chęć podróżowania, poznawania nowych ludzi, ciągła gotowość do pełnienia harcerskiej służby. Jeszcze sześć lat temu, właśnie na początku lipca, pakowała plecak i wraz z liczną grupą oławskich harcerzy jechała do swojego ukochanego Lubiatowa. Gdzie od wielu lat, pod tą samą sosną, w tym samym pomarańczowym namiocie, pracowała od rana do wieczora. Często nuciła przy pracy swoją ulubioną piosenkę "Harcerka Marysieńka": Hej las mówię wam, szumi las, mówię wam... Druhno Marysiu, już inny las szumi dla Ciebie, ale ten lubiatowski, sosnowy, nad pięknym polskim Bałtykiem, zawsze będzie o Tobie pamiętał. Jest początek lipca, kolejna harcerska akcja letnia, jedziemy pełnić naszą harcerską służbę. Bez Ciebie, druhno Marysiu, bo Ty pełnisz już inną, wieczną wartę wraz z innymi instruktorami naszego hufca.

Nie mówimy żegnaj, ale po harcersku: CZUWAJ!

Nasza Kochana Druhno Marysiu! Córce Dorocie oraz wszystkim członkom najbliższej rodziny składamy szczere wyrazy współczucia. zuchy, harcerze i instruktorzy Hufca ZHP w Oławie


Pożegnanie

Pożegnanie


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: talentTreść komentarza: Byłem i niczego przydatnego się nie dowiedziałem . Wszystko a nawet więcej informacji wygooglujecie sami.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 12:23Źródło komentarza: Dolnośląscy Liderzy Biznesu spotkali sie w OławieAutor komentarza: xDDTreść komentarza: Widać, że elegancko mają dopasowane spodnie.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 12:15Źródło komentarza: Nowe osoby w szeregach oławskiej PolicjiAutor komentarza: StefanTreść komentarza: A o tej jego słynnej ławeczce to już w radio wrocław piszą , śmiech na całą polskę się robiData dodania komentarza: 5.12.2025, 11:27Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: *Treść komentarza: Bo w Sobieskim oprócz tego, że nauczają, to jeszcze uczą empatii i działalności społecznej, a nie tylko patrzenia na koniec "własnego nosa" i samolubstwa.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 10:53Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: Bo oni chodzą do szkoły , żeby się uczyć a w Sobieskim ciągle trwają zabawy . Zgodnie z powiedzeniem " nie matura a chęć szczera zrobią z ciebie oficera " .Data dodania komentarza: 5.12.2025, 09:29Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: RedaktorTreść komentarza: "Rzeczą, która budzi zastrzeżenia (...) jest forma nagłośnienia (...). (...) było niezbędne minimum w postaci wzmianki w BIP, stronie internetowej (...), a nawet w gazecie - ale wydaj mi się, że (...) powinno to być znacznie bardziej nagłośnione. Tymczasem zrobiono (...), niezbędne minimum." Dawno już nikt nie wskazał tak dobitnie na nikłą rolę gazety w podawaniu informacji, jej zasięgu i oddziaływania, jak zrobił to "lokalny działacz społeczny, ekolog dla którego bardzo istotna jest ochrona środowiska naturalnego". Pierwszy tego imienia... (a zbieżność danych oraz podobieństwo osoby na zdjęciu z czynnym politykiem KO może być jedynie "przypadkowa..."). Dlaczego inni lokalni politycy (zajmujący się hobbistycznie ekologią), nie dostąpili zaszczytu skomentowania - nie wiadomo. Kabaret w czystej postaci.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 09:28Źródło komentarza: Jak zmienił się klimat w Oławie i co nas czeka
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama