Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 12:06
Reklama
Reklama

Zumboszał - czyli baw się spalając kalorie

Wszyscy zwariowali na punkcie zumby, widać to także w powiecie oławskim. Połączenie fitnessu z tańcem zawędrowało także na wieś. Zwolennicy takiej formy aktywności twierdzą, że to przede wszystkim dobra zabawa, dzięki której można spalić nawet 600 kalorii w ciągu godziny
Podziel się
Oceń

Oława. Moda na ruch

Z głośników leci energetyczna muzyka. Kobiety  kręcą  biodrami i potrząsają biustami w jej rytm. Tak wygląda zumba, która jest połączeniem fitnessu z tańcem i aerobikiem. Każda osoba, uczestnicząca w zajęciach, może się przekonać na własnej skórze, że w zumbie chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę i o ruch, dzięki któremu spala się kalorie. Bywa także, że można usłyszeć śpiewanie, okrzyki lub tupanie. To zajęcia dla wszystkich, nie trzeba być w świetnej formie, czy umieć dobrze tańczyć. Wystarczy dać się porwać muzyce, poruszając ciałem, i zwracać uwagę na wskazówki  instruktora. Zumba to mieszanka różnych stylów tanecznych: merengue, salsa, samba, rumba, taniec brzucha, african, tango czy flamenco. Zumbowiczki po wyjściu z sali myślą tylko o kolejnym spotkaniu.

Chce się ćwiczyć

Oławianka Gabriela Pękalska chodzi na zumbę już od jakiegoś czasu: - Wybrałam ją, ponieważ aerobik jest dla mnie zbyt monotonny. Nie lubię ćwiczeń na zasadzie "a teraz powtarzamy 100 brzuszków". Nudzi mnie to. Na zumbie jest inaczej, mamy inny układ do każdej piosenki, nie czuje presji, że jak czegoś nie złapię,  to prowadząca będzie stała nade mną i mnie  motywowała. Układy nie są trudne, wystarczy, że regularnie  chodzi się na zajęcia i je  zapamiętuje. Dla mnie dodatkowym plusem jest to, że nasza instruktorka  jest energetyczną i pozytywną osobą. Patrząc na nią, aż chce się ćwiczyć. Nawet jak mam zły dzień, to z chęcią na zajęcia idę, bo wiem że wrócę do domu z dobrym humorem.

Liczy się zabawa, nie cele

Marta Jędrzejowska, jest instruktorką zumby w oławskim centrum "Relax". Dla niej fenomen zumby opiera się przede wszystkim na łączeniu prostych kroków tanecznych z tradycyjnymi krokami fitnessowymi w taki sposób, aby to było dobrą  zabawą. W pracę zaangażowane są wszystkie główne grupy mięśniowe. Dzięki temu kształtuje się sylwetkę, dbając przy tym o kondycję . - Zajęcia mają charakter cardio i są prowadzone w sposób interwałowy, co zwiększa efektywność treningu - mówi. - Dzięki temu tkanka tłuszczowa jest szybko spalana. To doskonałe ćwiczenia dla osób, które oczekują szybkich efektów.

Marta Jędrzejowska dodaje, że wszystkie uczestniczki chodzą na zumbę z przyjemnością, ponieważ nie nastawiają się na cele, tylko po prostu na dobrą zabawę.  Większość to kobiety, choć zdarzali się również panowie. Zumba jest w centrum "Relax" jednym z najpopularniejszych zajęć. Dlatego w listopadzie lub na początku grudnia planuje się tam zorganizować maratonu zumby. Organizatorzy chcą zgromadzić w jednym miejscu jak najwięcej instruktorów z okolicy oraz uczestników, którzy przez trzy godzinny będą oddawać się szaleńczej zabawie.

Nie tylko w salach fitness

Marta Jędrzejowska będzie prowadziła  zajęcia zumby także w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach. Dorota Miś z M-GCK mówi, że taka oferta jest tylko odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców. - Przychodzili do nas i pytali o zumbę, więc postanowiliśmy wprowadzić nowe zajęcia. Zumba rusza u nas 17 października.

Centrum Odnowy Biologicznej "Wellnes" prowadzi zajęcia zumby nie tylko w swoim ośrodku w Oławie, ale także od niedawna w bystrzyckiej świetlicy. Justyna, instruktorka w "Wellnes" mówi, że zumba to doskonałe ćwiczenie, dzięki któremu można spalić nawet kilkaset kalorii w ciągu godziny. Ćwiczenia podobają się kobietom, ponieważ nie trzeba robić uciążliwych brzuszków lub wykonywać określonych poleceń, a wysiłek fizyczny nie kojarzy się ze zmęczeniem  Dlatego wszyscy chcą ćwiczyć zumbę. To nie koniec nowości.  Jak tylko będzie otwarta kryta pływalnia w Oławie, "Wellnes" będzie prowadził tam  aquazumbę, w wodzie.

Tekst i fot.: Malwina Gadawa

 


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: StefanTreść komentarza: A o tej jego słynnej ławeczce to już w radio wrocław piszą , śmiech na całą polskę się robiData dodania komentarza: 5.12.2025, 11:27Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: *Treść komentarza: Bo w Sobieskim oprócz tego, że nauczają, to jeszcze uczą empatii i działalności społecznej, a nie tylko patrzenia na koniec "własnego nosa" i samolubstwa.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 10:53Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: Bo oni chodzą do szkoły , żeby się uczyć a w Sobieskim ciągle trwają zabawy . Zgodnie z powiedzeniem " nie matura a chęć szczera zrobią z ciebie oficera " .Data dodania komentarza: 5.12.2025, 09:29Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: RedaktorTreść komentarza: "Rzeczą, która budzi zastrzeżenia (...) jest forma nagłośnienia (...). (...) było niezbędne minimum w postaci wzmianki w BIP, stronie internetowej (...), a nawet w gazecie - ale wydaj mi się, że (...) powinno to być znacznie bardziej nagłośnione. Tymczasem zrobiono (...), niezbędne minimum." Dawno już nikt nie wskazał tak dobitnie na nikłą rolę gazety w podawaniu informacji, jej zasięgu i oddziaływania, jak zrobił to "lokalny działacz społeczny, ekolog dla którego bardzo istotna jest ochrona środowiska naturalnego". Pierwszy tego imienia... (a zbieżność danych oraz podobieństwo osoby na zdjęciu z czynnym politykiem KO może być jedynie "przypadkowa..."). Dlaczego inni lokalni politycy (zajmujący się hobbistycznie ekologią), nie dostąpili zaszczytu skomentowania - nie wiadomo. Kabaret w czystej postaci.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 09:28Źródło komentarza: Jak zmienił się klimat w Oławie i co nas czekaAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: ten pseudo burmistrz nadaję się tylko na zdjęcia i cieszyć tą japę bo tylko to dobrze mu wychodzi.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 08:58Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: To miasto nie ma gospodarza, jakby miał odrobinę honoru to podałby się do dymisji i oddał pobrane wynagrodzenie.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 07:47Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniaków
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama