Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 stycznia 2026 20:33
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Jaśnikowski

Nadchodzi czas studniówek - i łamania przez szkoły prawa

W całej Polsce rozpoczyna się właśnie studniówkowa gorączka - uczniowie szykują się do pierwszego "dorosłego" balu, a szkoły do... łamania prawa.
Podziel się
Oceń

Na internetowych grupach uczniowskich co roku pojawia się temat studniówek - ich regulaminów, obowiązkowego poloneza, wysokości składek itd. Do Aliny Czyżewskiej, zajmującej się w Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska tematem szkół, zgłaszają zarówno uczniowie, jaki i nauczyciele, pytając, czy organizatorzy studniówek działają zgodnie z prawem. Choć studniówka dawno "wyszła" ze szkoły i stała się imprezą prywatną, a jej uczestnicy są dorośli, muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami, w większości niezgodnymi z prawem. Lista studniówkowych grzechów szkół jest zaskakująca i niestety długa:

* Zdarza się, że uczniowie zmuszani są do zapłacenia obowiązkowej opłaty "na studniówkę", na którą nie mają zamiaru iść.

* Nauczyciele wyznaczają, z kim można pójść, a z kim nie (z osobą tej samej płci – nie wolno, z osobą poniżej 16 lat – nie wolno).

* Koszty studniówki nieoczekiwanie rosną, wpłaty nie są zwracane w przypadku wycofania się ("bo nie").

* Szkoła często oczekuje, że zostaną zaproszeni wszyscy nauczyciele, a nie tylko ci uczący rocznik.

* Zdarza się przymus tańczenia poloneza (pod groźbą obniżenia oceny z W-F-u lub zachowania).

Dyrektorzy bezmyślnie powielają hulające w internecie bezprawne "regulaminy studniówek", czyniąc z ich podpisania warunek uczestniczenia w studniówce. Ustalają na przykład zasadę, że nie wolno opuścić budynku studniówki - kto wyjdzie się przewietrzyć (lub na papierosa, o zgrozo! A przecież mówimy tu o dorosłych osobach) - nie ma prawa powrotu (choć zapłacił za imprezę 600 zł).

Niektóre szkoły przyznały sobie prawo do stawiania minusów z zachowania uczniowi czy uczennicy za to, że jej osoba towarzysząca została przyłapana na paleniu papierosów lub piciu alkoholu.

Niejednokrotnie należy podać prywatnym osobom (komitetowi organizacyjnemu) dane osobowe, w tym czasem nawet PESEL, osoby towarzyszącej, oraz informacje o alergiach pokarmowych (dane szczególnie wrażliwe!).

Wyobraźmy sobie, że mówimy np. o balu sylwestrowym, którego organizatorzy narzucają takie reguły uczestnikom. Czy wzięlibyśmy w nim udział, płacąc słono (studniówka to kosztowna impreza) i wiedząc, że na przykład nie możemy wyjść na papierosa, bo nie wpuszczą nas z powrotem do środka i organizator narzuca nam, kogo możemy zaprosić, a czyje towarzystwo jest wykluczone? Absurd, prawda? A przecież studniówka w swojej formule bardzo przypomina teraz bal sylwestrowy - to prywatna impreza dla dorosłych ludzi organizowana w lokalu. Jednak szkoły, mimo że nie są organizatorami tych imprez, często narzucają zasady ich organizacji, jakby to były szkolne dyskoteki dla nieletnich. Mało kto zdaje się zauważać, że przyszli maturzyści to osoby dorosłe, mające pełnię praw obywatelskich, o których uczyli się przecież nie tak dawno na WOS-ie. I nagle w czasie studniówki te prawa im się ogranicza.

Czy rzeczywiście tak powinny wyglądać studniówki? Czy uczniowie mogą w skuteczny sposób dochodzić swoich praw? Pisze o tym Alina Czyżewska w swoim tekście: "Nadchodzi czas studniówek - i łamania przez szkoły prawa"

Sieć Obywatelska Watchdog Polska


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: 👍Treść komentarza: 👍Data dodania komentarza: 27.01.2026, 20:20Źródło komentarza: Młodzi naukowcy z Marcinkowic w Międzynarodowym konkursie Climate Detectives!Autor komentarza: BarbieTreść komentarza: Ile już makabrycznych zdarzeń nad stawem w Jelczu. Morderstwa, gwałty, pobicia , wandalizm itp. czarny niechlubny punkt, a powinien być ostoja spokoju, ładu i wypoczynku. Włodarze niech przemyślą nad zmianą wizerunku. Współczuję mieszkańcom bałbym się tam mieszkać.Data dodania komentarza: 27.01.2026, 17:39Źródło komentarza: Usiłowanie zabójstwa nad stawem. Nowe faktyAutor komentarza: **Treść komentarza: Powinni takim dawać 20 lat więzienia. Tyle że jak wyjdzie to czeka go bezdomność.Data dodania komentarza: 27.01.2026, 16:39Źródło komentarza: Usiłowanie zabójstwa nad stawem. Nowe faktyAutor komentarza: Bajlando1312Treść komentarza: Niezłe KWIATKI :] Wreszcie debila zatrzymano...Data dodania komentarza: 27.01.2026, 16:23Źródło komentarza: Nie reagował na sygnały do zatrzymania, uciekał przed policyjnym patrolemAutor komentarza: cześTreść komentarza: HAHAHAHAAHAH :DData dodania komentarza: 27.01.2026, 14:14Źródło komentarza: Ocena od hakera i zaproszenie na... "bal z prostytutkami"Autor komentarza: abuTreść komentarza: Indoktrynacja od najmłodszych lat . Planeta płonie....Data dodania komentarza: 27.01.2026, 11:20Źródło komentarza: Młodzi naukowcy z Marcinkowic w Międzynarodowym konkursie Climate Detectives!
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama