Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 14:13
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Tęczową Afryką zmieniają życie na lepsze.

Marta Wiśniewska z Bystrzycy Oławskiej kocha modę i kocha pomagać. W wirtualnym świecie spotkała Maję Kotalę. Mówi, że to był cud. Kobiety połączyły siły i stworzyły akcję, o której wkrótce może być głośno na całym świecie
Tęczową Afryką zmieniają życie na lepsze.
Maja Kotala (z lewej) od lat pomaga potrzebującym z Afryki. Wkrótce przenosi się na stałe do Kenii, chce tym ludziom poświęcić życie. Gdy poznała Martę Wiśniewską, dostała "wiatr w żagle". - Zmiana może nastąpić tylko wtedy, gdy otaczamy się dobrymi ludźmi z dobrą energią! - mówi o współpracy

Autor: Fot. arch. Marty Wiśniewskiej

Podziel się
Oceń

- Twoje ogromne serce lśni z daleka, twoja energia mnie podnosi - tak o tobie pisze Maja.

-  Tak. Ale to samo mogę powiedzieć o niej, bo to jest tak niezwykła osoba. W ogóle samo to, że spotkałyśmy się w tym całym świecie Instagrama, który niekoniecznie kreuje tylko dobro, to już jest niesamowite i choćby właśnie dlatego było warto na tym portalu założyć profil. Ale... Ja nawet nie mogę się z Mają równać, przecież ona praktycznie poświęciła życia, teraz na stałe wyjeżdża do Kenii, po to, aby nie tylko realizować siebie, ale tak naprawdę odnaleźć się dla kogoś, bo przecież pomaga tamtym ludziom bezinteresownie. Jest takim typem człowieka, jaki chyba się nie zdarza i to raczej niemożliwe, aby drugi raz poznać kogoś takiego jak ona.

- A pamiętasz pierwszą wiadomość na Instagramie? Kto do kogo napisał?

- To było tak, że ją wypatrzyłam w internecie i kupiłam od niej t-shirt w ramach pomocy i zaczęłyśmy po prostu pisać do siebie. Spontanicznie.

- Nie miałaś określonego celu, że kupisz koszulkę i może razem też coś zrobicie?

- To była zupełnie luźna rozmowa. Zwyczajna. O rozmiarze koszulki. Potem zaczęłyśmy się obserwować w internecie i w zasadzie to był mój pomysł, pojawił się nagle. Zaproponowałam, że może byśmy coś razem zrobiły. I ona odpisała. Już wtedy się zacieśniły nasze przyjaźnie.

- To było na początku pandemii?

- Tak. Trochę koronawirus się przyczynił do tej znajomości, bo uwięził Maję w Paryżu, zamknął ja tam. I każdy wtedy szukał kontaktu, jakiejś dobrej energii od drugiego człowieka. Cały czas rozmawiałyśmy, ale jeszcze wtedy nie było wielkich planów. Później doszłyśmy do wniosku, że coś z tym trzeba zrobić i tak to się zrodziło. Ona kupiła sobie bilet do Kenii i stwierdziła, że tam poleci, ja też trochę pomogłam finansowo jej fundacji "Sewing Together", bo wiedziałam, że jest w ciężkiej sytuacji i nie może nic zrobić. Była taka umowa, że ona leci do Kenii i robimy razem kolekcję ubrań. To miała być pełna kolekcja, między innymi takich lekkich letnich narzut, z zachowaniem stylu kenijskiego. No i nagle koronawirus odciął nam wszystkie możliwości. Już wiadomo było, że ona do tej Kenii nie poleci, wiadomo było, że w Francji traci pracę i musi wrócić do Polski. 6 lat swojego życia spakowała więc do walizek i przyleciała do Polski. Stwierdziłyśmy, że w tamtym momencie nie możemy zrealizować tego planu, bo ludzie nie podróżują, nie będą kupować tego typu ubrań, więc po prostu zróbmy tylko te t-shirty.

- Nagle jej życie się zawaliło przez koronawirusa, ale wyszło też coś dobrego, bo się spotkałyście. Napisała na publicznym profilu, że dałaś jej niezwykłą moc i chęć do działania...

- Ona tak twierdzi. Mówi, że ją zmobilizowałam, dałam kopa, bo ileś tam lat nie projektowała, tylko pracowała w modelingu. Jest piękna, wysoka, szczupła. To projektowanie nagle jej się włączyło, odzyskała wenę.

- Na czym polega akcja. Kupuję taką koszulkę za 89 złotych i co się dzieje dalej?

- Te pieniądze, które otrzymuję z koszulek, wszystkie przelewam na fundację "Sewing Together" i dalej ogarnia to Maja, bo ona fundację prowadzi od lat. Teraz te pieniądze idą na pierwsze potrzeby, czyli na jedzenie. Ona sprzedawała też maseczki, wysyłała pieniądze na jedzenie. Teraz próbuje w Mombasie zbudować stanowiska pracy dla kobiet, kupić maszyny do szycia. Musi być pomieszczenie do tego, uczy dziewczyny obchodzenia się z materiałem, farbowania, szycia, wszystkiego, nawet modelingu, bo one też się do tego nadają. Wiem, że jak się tylko granice otworzą, ona kupuje bilet i tam wyjeżdża. Z tego co mi mówiła, to już na zawsze...

- Jest tego pewna? Odpowiedź na to i wiele innych pytań w e-wydaniu "Powiatowej". TUTAJ artykuł w CAŁOŚCI - koszt e-wydania 2.90 zł

Chcesz wesprzeć akcję Marty i Mai - wejdź na cherrystore.pl i kup coś z kolekcji "tęczowa Afryka"


Kupując taką sukienkę pomagasz kobietom z Afryki. To wyjątkowa sukienka, ręcznie barwiona, ze 100% naturalnej wiskozy, reguluje temperaturę ciała i zapewnia uczucie chłodu. Można ją kupić w sklepie Marty na cherrystore.pl

Marta od kilku lat prowadzi profil na Instagramie. Znajdziesz ją wpisując @bymartawisniewska. Mieszkankę Bystrzycy obserwuje ponad 42 tysiące osób!

Logo tęczowej Afryki zdobi ubrania z kolekcji Marty i Mai. Oprócz sukienek, koszulek, będą jeszcze bluzy damskie i męskie z dużym wyszywanym logo

Maja Kotala (z lewej) od lat pomaga potrzebującym z Afryki. Wkrótce przenosi się na stałe do Kenii, chce tym ludziom poświęcić życie. Kiedy poznała Martę Wiśniewską, dostała "wiatr w żagle". - Zmiana może nastąpić tylko wtedy, gdy otaczamy się dobrymi ludźmi z dobrą energią! - mówi o współpracy z Martą


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: pamiętliwy Treść komentarza: Ja na miejscu " posła '' byłbym ostrożny bo radna kiedyś pisała donosy za niego a teraz napisze donos na niego . Data dodania komentarza: 26.06.2026, 12:57 Źródło komentarza: Drugi chodnik w Nowym Górniku, czy pierwszy na Zwierzyńcu? Autor komentarza: * Treść komentarza: Na przykładzie tego co się dzieje w Starostwie, dokładnie widać, jak przebiega "walka" między "starymi wyjadaczami" z KO-PO, a "młodymi wilkami" z KO-PO, którzy chcą władzy. Jak w soczewce to widać. Żadne "mydlenie oczu" o dobru ogólnym tego nie przysłoni Data dodania komentarza: 26.06.2026, 12:11 Źródło komentarza: Leszczyńska: - Równie ważne są współpraca i dialog Autor komentarza: * Treść komentarza: Droga redakcjo. Ten komentarz to jest przykład, jak traktujecie wybiórczo komentujących. Jak o fekaliach i hejcie pisze przedstawiciel tzw. Oławskiej opozycji, to jest wszystko oki. Tekst się pokazuje i nikt go nie usuwa. A jak ktoś przedstawicielowi tzw. Oławskiej opozycji odpisze w taki i podobny sposób, to tekst usuwacie. Tacy to, droga redakcjo, jesteście bezstronni. Niestety przykre to, że stosujecie cenzurę na komentarze innych osób niż przedstawicieli tzw. Oławskiej opozycji. Serdecznie pozdrawiam Redakcję. Bo sam tekst i komentarz jest żałosny i na poziomie tzw. Oławskiej opozycji Data dodania komentarza: 26.06.2026, 12:06 Źródło komentarza: Miasto tłumaczy, że dojazd dla niepełnosprawnych będzie do strony wieżowca Autor komentarza: Dno Treść komentarza: Poziom dyskusji na tym portalu wybitny. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 11:52 Źródło komentarza: Miasto tłumaczy, że dojazd dla niepełnosprawnych będzie do strony wieżowca Autor komentarza: TUBA ALERT!!!!1111 Treść komentarza: Gosia i tak wszyscy wiemy, że jak Frischmann narobi ci na stół to będziesz podziwiać kształt i konsystencje oraz zachwycać się nutą zapachową. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 10:49 Źródło komentarza: Miasto tłumaczy, że dojazd dla niepełnosprawnych będzie do strony wieżowca Autor komentarza: Nata Treść komentarza: A co z relacjami z Kubanczykami?! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 10:46 Źródło komentarza: Oławska „Ósemka” ma nowe imię
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama