Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 9 marca 2026 22:56
ZOBACZ:
Reklama Hipol
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Usuwanie śniegu z dachu to obowiązek! Jakie są kary za nieodśnieżanie?

Oławscy policjanci przypominają właścicielom oraz administratorom budynków, szczególnie tych wielkopowierzchniowych, o obowiązku usuwania śniegu oraz sopli lodu z dachów. Zwracają też uwagę kierowcom, aby pamiętali o obowiązku odśnieżenia samochodów, ponieważ zalegający na masce i na dachu samochodu śnieg stanowi wyjątkowe niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego
Usuwanie śniegu z dachu to obowiązek! Jakie są kary za nieodśnieżanie?
Zdjęcie ilustracyjne
Podziel się
Oceń

W związku z opadami śniegu na terenie kraju oraz bieżącą i prognozowaną sytuacją meteorologiczną w Polsce, policja apeluje do zarządców i właścicieli budynków, szczególnie tych wielkopowierzchniowych (hipermarketów, hal sportowych, magazynów), o bieżące odśnieżanie dachów i likwidacje sopli lodowych, mogących stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, musi liczyć się z konsekwencjami, łącznie z wprowadzeniem natychmiastowego zakazu użytkowania obiektu. Zgodnie z art. 91a. Prawa Budowlanego, kto nie spełnia, określonego w art. 61 obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Policjanci przypominają również o obowiązku:
 odśnieżania chodnika i utrzymania czystości i porządku w rejonie nieruchomości

Zgodnie z art. 117 kodeku wykroczeń, kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy, podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany. Osoba, na której ciążą przedmiotowe obowiązki, ponosić może także odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe na obszarze nieruchomości.

-  odśnieżania samochodu

Ustawa - Prawo o ruchu drogowym (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) stanowi, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Pamiętajmy, że zaśnieżone, czy zaszronione szyby znacznie ograniczają widoczność, uniemożliwiając w ten sposób realną ocenę sytuacji na drodze, a zalegający na dachu śnieg w każdej chwili może zsunąć się nam na przednią szybę. Chodzi nie tylko o to, żebyśmy sami widzieli, ale abyśmy byli widoczni i nie prószyli śniegiem na innych. Przy oczyszczaniu samochodu nie zapominajmy także o tablicy rejestracyjnej i lusterkach. Również klosze przednich i tylnych świateł powinny być czyste. Kto nie dopełni tego obowiązku może zostać ukarany przez policjantów mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.


Napisz komentarz

Komentarze

bałwan ze śniegu 10.02.2021 22:59
ja mam swó grafik i w/g niego odśnierzam. efekty i częstotliwość można porównać do odśnierzanych ulic i chodników w Oławie . od normy nie odbiegam heeee

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Burak i tyleData dodania komentarza: 9.03.2026, 21:42Źródło komentarza: Popełnia wykroczenia - nie powinien się czuć bezkarnyAutor komentarza: *Treść komentarza: Idź sobie ze sławkiem pogadać na ten temat.Data dodania komentarza: 9.03.2026, 19:21Źródło komentarza: Jest nowa przewodnicząca powiatowych struktur Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: *Treść komentarza: Widzę że ty, i ktoś o nicku „Obiektywnie wysoka”, to jedna i ta sama osoba, i przedstawiciel tzw. Oławskiej opozycji. Żałosne, no ale takie zachowanie i postępowanie świadczy o was, i o tym, że ludzie postrzegaja was tak a nie inaczej. Współczuję.Data dodania komentarza: 9.03.2026, 18:54Źródło komentarza: Jest nowa przewodnicząca powiatowych struktur Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: *Treść komentarza: Poskarż się do premiera.Data dodania komentarza: 9.03.2026, 18:33Źródło komentarza: Jest nowa przewodnicząca powiatowych struktur Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: InteligentTreść komentarza: Wtajemniczeni zrozumią: stało się za dość oławskiej tradycji. ;-)Data dodania komentarza: 9.03.2026, 18:32Źródło komentarza: Jest nowa przewodnicząca powiatowych struktur Koalicji ObywatelskiejAutor komentarza: *Treść komentarza: Dlatego nie wiem, czemu używasz gwiazdki. Zostaw mój nickData dodania komentarza: 9.03.2026, 17:09Źródło komentarza: Jest nowa przewodnicząca powiatowych struktur Koalicji Obywatelskiej
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama