Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 28 kwietnia 2026 09:40
ZOBACZ:
Reklama Aftermarket Oława
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Długopole Zdrój. Nieco zapomniana wieś uzdrowiskowa

Tam leczą gazem... Ale po kolei. Podpowiadamy, gdzie się wybrać w niedzielę. Może Długopole Zdrój? Jadąc w Góry Bystrzyckie albo w okolice Międzygórza mijamy drogowskazy z nazwą "Długopole Zdrój". I najczęściej nie skręcamy, bo czekają na nas bardziej znane miejscowości. A szkoda, bo to bardzo urokliwa wieś uzdrowiskowa
Długopole Zdrój. Nieco zapomniana  wieś uzdrowiskowa

Autor: Gazeta Powiatowa

Podziel się
Oceń

 W 1705 roku w spisie źródeł leczniczych Śląska i Hrabstwa Kłodzkiego pojawia się źródło żelaziste Długopola. W 1762 r. miejscowy młynarz Wolf umieścił nieopodal swego domu kadź do kąpieli zasilaną przez żelazistą wodę. W 1802 r. powstaje już właściwe uzdrowisko znane w Europie jako Bad Langenau. W 1946 roku wprowadzono urzędowo nazwę Długopole Zdrój, zastępując poprzednią niemiecką nazwę.

Warto zatrzymać się tu na chwilę, pospacerować alejkami parku zdrojowego (ciekawa rzeźba matki i córki, czyli "Kuracjuszki"), skosztować wody z tutejszego źródła, zobaczyć ciekawe architektonicznie domy - zwłaszcza stary Zakład Przyrodoleczniczy "Karol". Ciekawostką tutejszego uzdrowiska są suche kąpiele... gazowe CO2 - to unikatowa na skalę Europy metoda lecznicza. Suche kąpiele wykonywane są przez wykorzystanie dwutlenku węgla pozyskiwanego znad źródeł wody mineralnej tutejszych wód leczniczych. Działanie kąpieli polega na przenikaniu naturalnego stężonego CO2 przez skórę, rozszerzenie naczyń włosowatych, ich połączeń oraz drobnych tętniczek, co powoduje przesunięcie krwi na obwód, praca serca staje się bardziej ekonomiczna, a krążenie obwodowe ulega znacznej poprawie. Efekt? Spadek cholesterolu i glukozy oraz dotlenienie narządów wewnętrznych. To jak, jedziemy?

 



Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: KTreść komentarza: Powiedziałeś, co wiedziałeś i wyszło, że mało wiesz.Data dodania komentarza: 28.04.2026, 09:09Źródło komentarza: OŁAWA. Zadyma z udziałem pseudokibicówAutor komentarza: siostraTreść komentarza: Znam takie katoliczki ,które latają do kościoła udają święte a wszyscy wiedzą jakie są naprawdę.Ksiedza kłamią przy spowiedzi i do komuni chodzą.Jak to się ma do zjedzenia kiełbasy w piątek.Data dodania komentarza: 28.04.2026, 08:51Źródło komentarza: Dyspensa dla katolików. W piątek mogą zjeść mięsoAutor komentarza: KatoliczkaTreść komentarza: Taka informacja powinna być ogłoszona w niedzielnych mszach.Dlaczego nie była?Data dodania komentarza: 27.04.2026, 22:12Źródło komentarza: Dyspensa dla katolików. W piątek mogą zjeść mięsoAutor komentarza: Pracownik szpitalaTreść komentarza: Patrzę na ciebie i widzę, że proces myślowy wciąż trwa, ale połączenie najwyraźniej zostało przerwane. Masz w sobie tyle charyzmy, co pusta lodówka, a twoja elokwencja jest wręcz ogłuszająca. Nie wysilaj się już – szkoda czasu na tę 'fascynującą' wymianę zdań, skoro i tak nie masz nic do powiedzenia. Daj znać, jak ci się mózg połączy z internetem, bo na razie tylko marnujesz mi tlenData dodania komentarza: 27.04.2026, 20:05Źródło komentarza: Do końca streama jeszcze dwie godziny. Zaczęło się od Mai z Oławy!Autor komentarza: KJoutTreść komentarza: Fachowiec nie sprostał, juniorzy za silni.Data dodania komentarza: 27.04.2026, 19:47Źródło komentarza: Finał był bardzo bliskoAutor komentarza: RademenesTreść komentarza: Ktoś się nieźle obłowił na tej „charytatywnej" zbiórce. Naiwniacy..Data dodania komentarza: 27.04.2026, 19:25Źródło komentarza: Maja: - Tak się cieszę, że dałam innym siłę do walki z rakiem
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama