Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 13:16
Reklama

To nie musi być Las Vegas z chińskimi mrugającymi lampkami

Naukowcy z UPWr zaprojektowali iluminację Ogrodu Botanicznego zupełnie inaczej. Czy lepiej? Zobaczcie sami
  • Źródło: UPWr.
To nie musi być Las Vegas z chińskimi mrugającymi lampkami
Ogród Botaniczny we Wrocławiu
Podziel się
Oceń

Do 16 stycznia we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym można podziwiać iluminację, która docelowo będzie stałym oświetleniem tego wyjątkowego miejsca. – Chcemy pokazać, że wprowadzenie niewielkiej ilości światła pozwala intensywnie doświadczać głębię i znaczenie nocy – mówi odpowiedzialna za projekt dr Magdalena Zienowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i podkreśla, że nowoczesne i innowacyjne miasto powinno być tak oświetlone, aby nie niszczyć elementu cienia i przejawiać szacunek dla środowiska.

Nowa iluminacja Ogrodu Botanicznego ma być oświetleniem respektującym cykl życiowy fauny i flory z uwzględnieniem pozytywnego oddziaływania na człowieka. Obok wysokich walorów estetycznych projekt zakłada bowiem uwrażliwienie odbiorcy na znaczenie i jakość waloru ciemności.

Światło umiejętnie nakładane na nocną scenerię pozwala w sposób malarski wydobyć sekwencję widoków z głębokiej perspektywy ciemności – tłumaczy dr Magdalena Zienowicz i podkreśla, że ideą projektu jest przedefiniowanie pojęcia ciemności poprzez wykazanie, że ekspansja nadmiernym oświetleniem jest kierunkiem anachronicznym.

Dzisiaj nowoczesne i innowacyjne miasto powinno być tak oświetlone, aby nie niszczyć elementu cienia i przejawiać szacunek dla środowiska – podkreśla naukowczyni z UPWr, która kieruje zespołem realizującym projekt. Wraz z nią pracują: dr Ewa Podhajska (architekt krajobrazu), artysta plastyk Agnieszka Jakóbiak, prof. Zygmunt Kącki - dyrektor Ogrodu Botanicznego oraz Janusz Stańczyk z Philips Lighting Polska S.A.

 

Badania ze studentami i ankieta dla zwiedzających

W grudniu studenci Katedry Architektury Krajobrazu UPWr razem ze studentami Uniwersytetu Wrocławskiego wzięli udział w eksperymentalnym badaniu iluminacji ogrodu. Przeprowadzony spacer poznawczy pozwoli na ocenę projektu i stworzy swoistą mapę wrażeń.  Przygotowana została również ankieta skierowana do odwiedzających Ogród Botaniczny.

Oba te badania pozwolą na uzyskanie miarodajnych wyników i sprofilowanie dalszych działań czy wprowadzenie korekt – podsumowuje dr Zienowicz (na fot. niżej). Podkreśla, że praca ze światłem jest szczególnie trudna w aspekcie krajobrazowym, ze względu na dwoistą naturę: z jednej strony światło jest medium, jest nam niezbędne do obiektywnego i subiektywnego postrzegania, z drugiej strony jest wartością samą w sobie - jest promieniowaniem, które podlega prawom optyki geometrycznej oraz falowej. Ma własną formę, strukturę, barwę i znaczenie.

16 stycznia zakończeniu czasowej iluminacji w Ogrodzie Botanicznym będzie towarzyszyło szkolenie warsztatowe organizowane przez Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu. Poza wykładami z zakresu iluminacji oraz oświetlenia eksperci podzielą się wynikami badań przeprowadzonych w ogrodzie.


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: PekińczykTreść komentarza: Tam też oczywiście nakłamał.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 12:48Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: PekińczykTreść komentarza: "Cieszę się, że jestem gospodarzem miasta, które ma tak wspaniałych przedsiębiorców - powitał uczestników burmistrz Oławy Tomasz Frischmann.", nie Tomaszku, nie jesteś gospodarzem, jedynie bierzesz za to pieniądze, ale swoich obowiązków nie wykonujesz rzetelnie.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 12:44Źródło komentarza: Dolnośląscy Liderzy Biznesu spotkali sie w OławieAutor komentarza: talentTreść komentarza: Byłem i niczego przydatnego się nie dowiedziałem . Wszystko a nawet więcej informacji wygooglujecie sami.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 12:23Źródło komentarza: Dolnośląscy Liderzy Biznesu spotkali sie w OławieAutor komentarza: xDDTreść komentarza: Widać, że elegancko mają dopasowane spodnie.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 12:15Źródło komentarza: Nowe osoby w szeregach oławskiej PolicjiAutor komentarza: StefanTreść komentarza: A o tej jego słynnej ławeczce to już w radio wrocław piszą , śmiech na całą polskę się robiData dodania komentarza: 5.12.2025, 11:27Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: *Treść komentarza: Bo w Sobieskim oprócz tego, że nauczają, to jeszcze uczą empatii i działalności społecznej, a nie tylko patrzenia na koniec "własnego nosa" i samolubstwa.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 10:53Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniaków
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama