Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 10:50
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Z wizytą w Gdańsku – mieście wolności i solidarności

Na początku października uczniowie trzeciej klasy liceum ogólnokształcącego CKZiU w Oławie zwiedzali Gdańsk i cześć Trójmiasta. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu przyznanemu w ramach programu „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki
  • Źródło: CKZiU
Z wizytą w Gdańsku – mieście wolności i solidarności

Autor: fot. arch CKZiU

Podziel się
Oceń

W doskonałych nastrojach, pełni optymizmu i gotowi na przygodę, spotkaliśmy się o świcie z nauczycielkami-opiekunkami, Magdaleną Frontkiewicz i Elżbietą Hańczaruk, w holu Dworca Głównego we Wrocławiu, aby rozpocząć podróż do Gdańska. Żadnych opóźnień ani komplikacji - w samo południe, po zakwaterowaniu, udaliśmy się na spotkanie z przewodniczką Hanią, która towarzyszyła nam przez trzy kolejne dni. Pierwszym punktem na naszej turystycznej mapie było mieszczące się późnogotyckim klasztorze franciszkańskim Muzeum Narodowe w Gdańsku. W Oddziale Sztuki Dawnej mieliśmy możliwość poznać historię i przyjrzeć się z bliska jednemu z najcenniejszych zabytków miasta - tryptykowi „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Znany nam z podręczników szkolnych obraz nabrał nowego znaczenia, dostrzegliśmy wiele szczegółów, których nie można zobaczyć, patrząc na wydrukowaną na papierze ilustracji.

Popołudnie spędziliśmy na wędrówce po Głównym Mieście. Po przekroczeniu Bramy Wyżynnej znaleźliśmy się w obrębie obwarowań XVII w., zabytkowej części miasta, która została uznana za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 września 1994 roku. Przepiękna zabudowa stanowi jeden z najpiękniejszych kompleksów architektonicznych w Polsce. Jest to jedyny obszar miasta, który został zrekonstruowany po zniszczeniach powstałych w czasie II wojny światowej. Historia miasta wyraża się nie tylko w architekturze, ale także w jego otwartości - stało się ono miejscem przyciągającym artystów i rzemieślników znajdujących wsparcie i opiekę mecenasów wywodzących się z zamożnych gdańskich rodzin oraz cudzoziemców, którzy niejednokrotnie znajdywali tam schronienie przed prześladowaniami. Atmosferę wolności i tolerancji można dostrzec w każdym zaułku, kamieniu, detalu architektonicznym ul. Długiej i Długiego Targu, tworzących Drogę Królewską, prowadzącą do Zielonej Bramy. Wznoszące się wzdłuż kamienice należały przez stulecia do najzacniejszych gdańszczan – patrycjuszy, kupców i ludzi zajmujących wysokie stanowiska. Podczas spaceru zobaczyliśmy Złotą Bramę, Katownię, Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta i Fontannę Neptuna. Po przejściu przez Zieloną Bramę dotarliśmy do Wyspy Spichrzów – jednego z najpiękniejszych miejsc w Gdańsku. Swój urok zawdzięcza zabudowie łączącej w sobie nowoczesność i tradycję - elementy ocalonych fragmentów zniszczonych spichlerzy zostały wkomponowane w nowo powstałe budynki, nawiązujące do historycznej architektury. Niezapomniane wrażenie pozostawia widok szpaleru zrekonstruowanych budynków pochylających się nad lustrem Motławy, z górującą Bramą Żuraw – zabytkowym dźwigiem portowym. Znad Motławy, urokliwą ulicą Mariacką dotarliśmy do Bazyliki Mariackiej, zwanej często „Koroną Gdańska”, gdzie zakończyliśmy pierwszy etap naszej wycieczki.

Kolejny dzień zaskoczył nas dżdżystym porankiem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum II Wojny Światowej. Główna wystawa jest zlokalizowana 14 metrów pod ziemią, zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. i jest jedną z największych na świecie. Muzeum zrobiło na nas ogromne wrażenie, pomimo mocno ograniczonego czasu, jaki mieliśmy przeznaczony na zwiedzanie. Bogata, multimedialna przestrzeń ukazuje w bardzo wszechstronny sposób historię związaną z największym konfliktem zbrojnym XX wieku, ukazując zarówno przyczyny, przebieg, jak i konsekwencje wojny.

Gdy wyszliśmy na zewnątrz, okazało się, iż po porannej aurze nie było już śladu, a wyglądające zza chmur słońce towarzyszyło nap podczas rejsu galeonem „Czarna Perła”, którym dopłynęliśmy do Westerplatte - miejsce bitwy w obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej przed atakiem wojsk III Rzeszy.

Popołudnie spędziliśmy w Sopocie, gdzie niestety nie mogliśmy liczyć już na sprzyjającą pogodę – Molo podziwialiśmy w strugach deszczu. Nie popsuło nam to jednak nastroju – przemoczeni, ale przepełnieni wrażeniami mijającego dnia, wróciliśmy do hotelu.

Ostatni dzień spędziliśmy w Europejskim Centrum Solidarności, a później zwiedziliśmy kompleks budynków na terenie Stoczni Gdańskiej, poznając historię Stoczni Gdańskiej, miejsca narodzin Solidarności. Na mapie Gdańska jest to miejsce szczególne – to tutaj rozpoczął się proces, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce i Europie.

Gdańsk to miasto wolności, które z historią Polski jest nierozerwalne. Jego strategiczne położenie przyczyniło się w minionych stuleciach zarówno do ogromnego rozwoju, jak do ataków i roszczeń najeźdźców. To miejsce wyjątkowe, w którym godność i duma z bycia Gdańszczaninem łączą się z trudną historią. Prezydent Paweł Adamowicz tuż przed śmiercią powiedział, że „Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności”. To miasto jest symbolem dawnej potęgi, polskiego patriotyzmu oraz silnego pragnienia wolności, które zburzyło mury i na stałe zmieniło mapę Europy. Warto tam wracać…

Wyjazd dofinansowano ze środków publicznych w ramach programu „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wartość dofinansowania – 18750 zł, z czego 3750 zł stanowi wkład finansowy organu prowadzącego – Starostwa Powiatowego w Oławie.

Tekst został napisany przez uczniów


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: ciotka Treść komentarza: Prawomocnie skazany za łapówki który przez pare lat brał pensje choć miał sądowy zakaz nie tylko sprawowania swojej funkcji ale nawet wejścia do urzędu. Kogo nagradzacie ??? Data dodania komentarza: 22.06.2026, 10:34 Źródło komentarza: Jan Kownacki zasłużony dla sportu Autor komentarza: Dzienny Małżonek Treść komentarza: Fajna muzyka heavy, tylko teksty debilne. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:10 Źródło komentarza: Nocny Kochanek porwał publiczność (GALERIA) Autor komentarza: słabo znający, raczej pisowska ciemnota Treść komentarza: Studia medyczne plus obowiązkowy staż lekarski trwają łącznie 7 lat, to jest czas potrzebny do nabycia uprawnień do samodzielnego wykonywania zawodu lekarza. Zatem nawet jakby premier Tusk pierwszego dnia swoich rządów przeprowadził rewolucję w służbie zdrowia, to i tak efekty widzielibyśmy dopiero za 4 lata. Wieloletnich pisowskich zaniedbań nie da się naprawić jak za dotknięciem magicznej różdżki. Jak pis zaniedbał szkolenie nowych młodych lekarzy, to nie da się ich w rok wyszkolić, jak studia trwają 6 lat (plus rok stażu). Chyba, że mają nas leczyć studenci. Co do afery ze szpitalem południowym, to minęło już parę dni i nawet nie ma żadnych nazwisk kto tam miał być przyjmowany "poza kolejką", a sam lekarz zarobił 1,1 mln a nie 2 mln, czyli niewiele więcej niż radny PiS z Tomaszowa Lubelskiego. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 07:27 Źródło komentarza: Dni Oławy - Dni Koguta 2026, czyli koncerty i wiele więcej Autor komentarza: Kolega Treść komentarza: Równie dobrze mogą iść w niedzielę do kościoła na mszę i brać komunię. Ich życie, ich sumienie. Zastanawiam się, czy czasami to nie sami dziennikarze puszczają takie posty, by spolaryzować nasze społeczeństwo i rozpocząć niepotrzebną dyskusję dla podbicia ruchu na stronie. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 23:14 Źródło komentarza: Noc Świętojańska – Wieczór Integracji Pokoleń Autor komentarza: Trener Treść komentarza: Dziś Ślęza Wrocław dziewczyny u12 zdobyły 1 miejsce sezonu25/26 dzkosz Data dodania komentarza: 21.06.2026, 21:57 Źródło komentarza: Aleksandra Kucharska trenerką drużyny seniorów Piast Instal Miłocice Autor komentarza: KO Treść komentarza: PiS nie dał rady hehe Data dodania komentarza: 21.06.2026, 21:56 Źródło komentarza: Jan Kownacki zasłużony dla sportu
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama