Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 stycznia 2026 18:41
ZOBACZ:
Reklama Hipol
Reklama Jaśnikowski

Emeryci nie chcą siedzieć w domu i nadal pracują

W ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba pracujących seniorów wzrosła o 51,7 proc. Aktywnych zawodowo seniorów w minionym – 2024 roku było aż 872,6 tys. Rok wcześniej w 2023 roku, pracowało 854 tysiące osób, które już osiągnęły wiek emerytalny.
  • Źródło: ZUS
Podziel się
Oceń

Wśród pracujących emerytów od lat przeważają kobiety. Panie w 2024 r. stanowiły 58,1 proc. (w 2023 r. 57,8 proc.) aktywnych zawodowo seniorów. Ponad 96,4 proc (w 2023 niecałe 96 proc.) pracujących emerytów to osoby w wieku 60- 65 lat i więcej. Średni wiek pracujących seniorów to 67,5 (w 2023 - 67,3lat. W przypadku mężczyzn było to - 69,2 (w 2023 - 68,9) lat a kobiet – 66,3 (w 2023 - 66,1) lat.

W grudniu 872,6 tys. (w 2023 r. 854 tys., w 2022 r - 826,0 tys.) osób z ustalonym prawem do emerytury podlegało ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu innego niż tylko bycie emerytem. Spośród tych osób 556,8 tys.(w 2023 - 549,7 tys., w 2022 r - 536,3 tys.) podlegało także ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym a to oznacza, że od ich pensji odprowadzane były składki na emerytalne konta.

- Dalsza praca bardzo się seniorom opłaca przede wszystkim wtedy, gdy ich pensje są oskładkowane, czyli na emerytalne konta wpływają nadal składki. Każdy przepracowany rok podwyższa kwotę wypłacanej później przez nas emerytury - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

– Najwyższe emerytury w Polsce dostają ci, którzy pracowali długo po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego i regularnie odprowadzali składki do ZUS – dodaje.

Według rzeczniczki, senior, który zakłada własną firmę może, ale nie musi płacić pełnych składek do ZUS. Obowiązkowa jest dla niego składka zdrowotna. Także z tej składki są zwolnieni seniorzy, których dochody są bardzo niskie. Natomiast składki na ubezpieczenie emerytalno – rentowe są dla emeryta prowadzącego firmę dobrowolnie.  Rzeczniczka wyjaśnia, że gdy senior zdecyduje się na dobrowolne opłacanie ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, to musi również pamiętać o ubezpieczeniu wypadkowym, które wtedy staje się obowiązkowe.

- Decyzja o dobrowolnym opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne wiąże się z tym, że na konto emerytalne wpływają nadal składki a to prosta droga do wyższej, przyszłej emerytury – zapewnia Kowalska-Matis. 

Według danych ZUS, najwięcej pracujących emerytów mieszka w województwie mazowieckim (16,4 proc.) i śląskim (14,1 proc.), najmniej natomiast – w województwie opolskim – 2,3 proc. Województwo śląskie jest jedynym, w którym wśród pracujących emerytów przeważają mężczyźni – stanowią oni 52,7 proc. aktywnych seniorów.

Średnio na 1000 osób, którym ZUS wypłaca emeryturę - 137 osób to pracujący emeryci. Podobnie jak rok wcześniej tj. w  2023 roku,  najwięcej pracujących emerytów w przeliczeniu na 1000 osób pobierających emeryturę mieszka w województwie mazowieckim  - 166 i wielkopolskim - 152, a najmniej – województwach podkarpackim 91 i lubelskim 107.

- Seniorzy najchętniej kontynuują zatrudnienie na umowie o pracę, stanowią oni ponad 38 proc. ogółu pracujących emerytów (2023 – prawie 40 proc.). Emeryci, zakładają także własne firmy. Wśród seniorów aktywnych zawodowo stanowią oni 29,6 proc. (w 2023 - prawie 30 proc.) – opowiada Iwona Kowalska-Matis. – Senior, właściciel firmy najczęściej płaci tylko obowiązkową składkę zdrowotną – dodaje.

Rzeczniczka podkreśla, że w przypadku pracujących emerytów podlegających także ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, zdecydowanie przeważają osoby pracujące na umowę o pracę – stanowią one aż prawie 60 proc. aktywnych zawodowo seniorów, a osoby pracujące na umowę zlecenie – 35,1 proc.

Gdzie pracują seniorzy?

Podobnie jak w ubiegłych latach, najwięcej pracujących emerytów pracuje w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej –16,2 proc. (2023 -15,6 proc.) W tych branżach pracują w większości kobiety. 

Kolejny najczęściej zatrudniający seniorów sektor naszej gospodarki to edukacja, rynek nieruchomości i działalność związana z kulturą i rozrywką.

Liczba pracujących emerytów (w tys.): 

  • 2015 - 575,4
  • 2020 - 776,6
  • 2021 - 812,9
  • 2022 -  826,0
  • 2023 – 854,0
  • 2024 – 872,6

 


Napisz komentarz

Komentarze

O Ława 11.04.2025 23:47
„nie chcą…”

Nata 11.04.2025 14:51
Każdy ma tyle lat na ile się czuje...

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: BarbieTreść komentarza: Ile już makabrycznych zdarzeń nad stawem w Jelczu. Morderstwa, gwałty, pobicia , wandalizm itp. czarny niechlubny punkt, a powinien być ostoja spokoju, ładu i wypoczynku. Włodarze niech przemyślą nad zmianą wizerunku. Współczuję mieszkańcom bałbym się tam mieszkać.Data dodania komentarza: 27.01.2026, 17:39Źródło komentarza: Usiłowanie zabójstwa nad stawem. Nowe faktyAutor komentarza: **Treść komentarza: Powinni takim dawać 20 lat więzienia. Tyle że jak wyjdzie to czeka go bezdomność.Data dodania komentarza: 27.01.2026, 16:39Źródło komentarza: Usiłowanie zabójstwa nad stawem. Nowe faktyAutor komentarza: Bajlando1312Treść komentarza: Niezłe KWIATKI :] Wreszcie debila zatrzymano...Data dodania komentarza: 27.01.2026, 16:23Źródło komentarza: Nie reagował na sygnały do zatrzymania, uciekał przed policyjnym patrolemAutor komentarza: cześTreść komentarza: HAHAHAHAAHAH :DData dodania komentarza: 27.01.2026, 14:14Źródło komentarza: Ocena od hakera i zaproszenie na... "bal z prostytutkami"Autor komentarza: abuTreść komentarza: Indoktrynacja od najmłodszych lat . Planeta płonie....Data dodania komentarza: 27.01.2026, 11:20Źródło komentarza: Młodzi naukowcy z Marcinkowic w Międzynarodowym konkursie Climate Detectives!Autor komentarza: JelczTreść komentarza: Może w końcu Policja zacznie działania prewencyjne: zacznie sprawdzać wszelkie noclegownie gdzie są cudzoziemcy, reagować na łamanie prawa od tego drobnego za zaśmiecanie poprzez picie alkoholu w miejscach publicznych , nieustanny hałas tak uciazliwy , kontrolę jeżdzacych wraków, napitychh rowerzystów. Przejdzie się po po dzielnicy Jelcz i zauważy to co powinna. Dzielnicowy to Yeti.Data dodania komentarza: 27.01.2026, 11:18Źródło komentarza: Usiłowanie zabójstwa nad stawem. Nowe fakty
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama