Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 28 kwietnia 2026 02:28
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Trzeci rok kampanii #PlantHealth4Life: każdy może zostać ambasadorem zdrowia roślin

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Komisja Europejska (KE) oraz partnerzy z całej Europy zainaugurowali trzeci rok kampanii #PlantHealth4Life – ogólnoeuropejskiej inicjatywy na rzecz ochrony zdrowia roślin. Celem kampanii jest podnoszenie świadomości społecznej na temat kluczowej roli, jaką zdrowe rośliny odgrywają w ochronie środowiska, wspieraniu gospodarki i codziennym życiu obywateli. Kampania, która rusza w maju 2025 roku, wnosi nową energię i świeże spojrzenie, opierając się na sukcesach i doświadczeniach z dwóch poprzednich edycji. Jej celem jest dalsze pogłębianie zaangażowania społeczeństwa zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami.
  • Źródło: EFSA
Podziel się
Oceń

Parma, 12 maja 2025 r.

Kiedy obywatele rozumieją kluczową rolę, jaką zdrowie roślin odgrywa w ich życiu – od żywności na ich stołach po powietrze, którym oddychają – stają się potężną siłą napędzającą zmiany – wyjaśnia Sylvain Giraud, szef Działu ds. Zdrowia Roślin w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE). – Kampania #PlantHealth4Life przypomina, że każdy z nas może zmienić świat na lepszy, pozostając świadomym i podejmując przemyślane decyzje, które pomagają chronić to, co nas wszystkich podtrzymuje.

Roślina to coś więcej – może być także nośnikiem innych żywych organizmów – mówi Giuseppe Stancanelli, szef zespołu ds. oceny ryzyka w zakresie zdrowia roślin w EFSA. – W naszym świecie opartym na wzajemnych powiązaniach rośliny przemieszczają się częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego UE opiera się na naukowej ocenie ryzyka, aby rozpoznawać potencjalne zagrożenia dla zdrowia roślin i zarządzać nimi – chroniąc tym samym nasze środowisko, rolnictwo i bioróżnorodność. Poprzez kampanię #PlantHealth4Life zwiększamy świadomość w całej Europie.

Tegoroczna edycja kampanii #PlantHealth4Life kładzie jeszcze większy nacisk na zaangażowanie, współpracę i aktywny udział obywateli. Inicjatywa łączy partnerów z 26 państw członkowskich UE, pięciu krajów objętych procesem rozszerzenia oraz Szwajcarii, by wspólnie budować świadomość i inspirować do refleksji nad powiązaniami między zdrowiem roślin, stanem środowiska i jakością codziennego życia. Skupiając się na konkretnych działaniach i aktywizacji lokalnych społeczności, kampania zachęca obywateli do dzielenia się wiedzą i inspirowania innych – by wspólnie działać na rzecz ochrony ekosystemów i trwałej gospodarki.

W jaki sposób zdrowie roślin wpływa na nasze życie?

Rośliny to podstawa życia na Ziemi. Stanowią 80% żywności, którą spożywamy, są źródłem pożywienia dla zwierząt hodowlanych, a także oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Zdrowe rośliny to również gwarancja obfitych plonów, co bezpośrednio wpływa na dostępność żywności oraz jej ceny dla konsumentów.

Jednak rosnące zagrożenia – takie jak zmiany klimatu, globalny handel i intensywne podróże – wywierają coraz większą presję na zdrowie roślin. Rozprzestrzenianie się agrofagów i chorób roślin może mieć katastrofalne skutki – zarówno gospodarcze, jak i środowiskowe. Przykładem jest trwająca od ponad dekady epidemia bakteryjnego patogenu Xylella fastidiosa, która zniszczyła miliony drzew oliwnych w południowych Włoszech, powodując ogromne straty i zagrożenie dla lokalnej bioróżnorodności oraz gospodarki.

Mimo to wielu obywateli wciąż nie zdaje sobie sprawy z kluczowej roli zdrowia roślin. Celem kampanii #PlantHealth4Life jest nie tylko zwiększenie świadomości na temat zagrożeń, ale także pokazanie, że każdy z nas może mieć wpływ na ich ograniczenie i ochronę wspólnego dobra.

Andrzej Chodkowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Polsce, apeluje o wspólne działania:
 – Zachęcam wszystkich do dbania o rośliny w swoim otoczeniu. Troszcząc się o nie, wspieramy ekosystemy i możemy cieszyć się ich bujną zielenią. Razem możemy wcielić w życie przesłanie kampanii: „Chroniąc rośliny, chronimy życie!”.

Rozpowszechniaj informacje i zaangażuj się!

Działania każdego Europejczyka są kluczowe dla utrzymania zdrowia roślin. Wszyscy możemy przyczynić się do ochrony naszych ekosystemów i przyszłości naszej planety. Kampania #PlantHealth4Life zachęca do aktywnego udziału, oferując bogaty zestaw materiałów edukacyjnych i narzędzi, które pomagają zrozumieć, jak ważne jest dbanie o zdrowie roślin.

Na stronie internetowej kampanii można znaleźć m.in. materiały prasoweposty do mediów społecznościowychnagrania wideo, które pomogą w łatwy sposób przekazać wiedzę na temat ochrony roślin. Kampania jest otwarta dla wszystkich, szczególnie dla:

  • ciekawskich podróżników, którzy uwielbiają odkrywać świat i przyrodę,
  • ogrodników, którzy pielęgnują rośliny w swoich ogrodach, na balkonach i w domach,
  • rodziców, którzy troszczą się o to, co jedzą ich dzieci,
  • osób zaangażowanych w ochronę społeczności rolniczych, środowiska i bioróżnorodności na rzecz przyszłych pokoleń.

W ramach kampanii organizatorzy ponownie odwiedzą targi, wystawy i szkoły w państwach uczestniczących. Sprawdź krajową stronę internetową kampanii, aby dowiedzieć się, co dzieje się w Twoim kraju, i być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami!

O kampanii

#PlantHealth4Life to opracowana na wniosek Komisji Europejskiej wieloletnia, obejmująca szereg krajów kampania oparta na dogłębnej analizie poglądów oraz zachowań obywateli związanych ze zdrowiem roślin w całej UE. Zakres i zasięg kampanii nadal się rozszerzają, a w 2025 r. dołącza do niej 10 nowych państw: Austria, Bułgaria, Holandia, Rumunia i Włochy przyłączają się do uczestniczących 21 krajów członkowskich UE, do których zaliczają się: Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry. Trzy nowe kraje objęte procesem rozszerzenia: Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo* oraz Turcja dołączają do Czarnogóry jako członkowie kampanii #PlantHealth4Life wraz ze Szwajcarią.


*Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244(1999) oraz z  opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: Pracownik szpitalaTreść komentarza: Patrzę na ciebie i widzę, że proces myślowy wciąż trwa, ale połączenie najwyraźniej zostało przerwane. Masz w sobie tyle charyzmy, co pusta lodówka, a twoja elokwencja jest wręcz ogłuszająca. Nie wysilaj się już – szkoda czasu na tę 'fascynującą' wymianę zdań, skoro i tak nie masz nic do powiedzenia. Daj znać, jak ci się mózg połączy z internetem, bo na razie tylko marnujesz mi tlenData dodania komentarza: 27.04.2026, 20:05Źródło komentarza: Do końca streama jeszcze dwie godziny. Zaczęło się od Mai z Oławy!Autor komentarza: KJoutTreść komentarza: Fachowiec nie sprostał, juniorzy za silni.Data dodania komentarza: 27.04.2026, 19:47Źródło komentarza: Finał był bardzo bliskoAutor komentarza: RademenesTreść komentarza: Ktoś się nieźle obłowił na tej „charytatywnej" zbiórce. Naiwniacy..Data dodania komentarza: 27.04.2026, 19:25Źródło komentarza: Maja: - Tak się cieszę, że dałam innym siłę do walki z rakiemAutor komentarza: ^Treść komentarza: Wystarczy, że ktoś mądrze napisze regulamin korzystania z tego terenu, i żadna Konstytucja tu nie pomoże.Data dodania komentarza: 27.04.2026, 19:17Źródło komentarza: Zakaz to zakaz. Tylko na jakiej podstawie?Autor komentarza: TYLETreść komentarza: Już po strajku nierobie?Data dodania komentarza: 27.04.2026, 18:27Źródło komentarza: Do końca streama jeszcze dwie godziny. Zaczęło się od Mai z Oławy!Autor komentarza: OliwkaTreść komentarza: Nawet na myśl mi nie przyszło , że ktoś może zrobić z tego burzę. Absolutny zakaz wprowadzania piesków na teren boiska szkolnego i terenów przynależnych szkole. Pieski sikają, zebranie kupki nie zawsze daje się wyczyścić. No i dzieci niech tam się bawią, piłka się toczy, kocyk można rozłożyć, dzieci mogą siedzieć na trawie. Uważam , że rodzice uczniów winni odpowiedzieć jasnym stanowiskiem, boisko to nie wybieg. Zarówno rada sołecka podjęła dobrą decyzję jak i dyrektor szkoły. Słowo zakaz jest zrozumiałe dla mnie, bo apele to już niejeden był. Żeby aż z prawnikiem konsultować to już nawet nie jest śmieszne, dla mnie przerażające. Mam pieska, kocham go i w życiu nie poszłabym z nim na boisko, plac zabaw itp. A tak na marginesie nie ma w Domaniowie innych miejsc na spacer z pieskiem. Rodzice brońcie bezpiecznych miejsc na zabawy Waszych dzieci.Data dodania komentarza: 27.04.2026, 17:38Źródło komentarza: Zakaz to zakaz. Tylko na jakiej podstawie?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama