Danuta i Mieczysław Walasowie świętują 55. rocznicę ślubu.
- Przeżyć wspólnie w małżeństwie 55 lat to wyjątkowy zaszczyt i przyjemność - mówi pan Mieczysław. - Dlaczego świętujemy tę rocznicę? Bo moja żona jest kochana i, tak jak sobie przysięgaliśmy, wytrzymała ze mną przez te lata - na dobre i na złe. Obdarzyła mnie dwoma wspaniałymi synami. Mamy też wspaniałe synowe i dwoje cudownych wnuków, które są moimi największymi pociechami, więc... jestem spełniony.
Pan Mieczysław ma 86 lat, pani Danusia - 79. Ona pochodzi z Marcinkowic, gdzie urodziła się w 1946 roku. On - z województwa małopolskiego. W 1958 roku przyjechał do Oławy jako nauczyciel. Najpierw uczył w szkole w Niwniku, a po odbyciu służby wojskowej - także w Oleśnicy Małej. W wieku 25 lat został zastępcą inspektora wydziału oświaty, a kilka lat później przewodniczącym Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki. Od 1966 do 1990 roku nadzorował - jak mówi - kulturę fizyczną w powiecie oławskim, a później w mieście Oława. Zajmując różne kierownicze stanowiska, był m.in. dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Budował pierwszy oławski basen, korty tenisowe, pawilony sportowe oraz boiska na osiedlach mieszkaniowych.
Żonę poznał dzięki Zdzisławowi Kińczykowi, który był szefem Ludowych Zespołów Sportowych, oraz jego żonie. To ona znała Danusię, lubiła Mieczysława i uznała, że będą dobrą parą, więc zabawiła się w swatkę. - Poszliśmy razem na sylwestra do urzędu miasta i... tak się zaczęło - dodaje pani Danusia.
Pobrali się 8 sierpnia 1970 roku. Ślub cywilny wzięli w Pałacu Ślubów we Wrocławiu, a kościelny - we wrocławskiej katedrze. Od początku małżeństwa mieszkają w Oławie.
Pytani o receptę na długie i udane małżeństwo, bez zastanowienia odpowiadają, że w związku musi być miłość i wyrozumiałość dla partnera. - Konflikty zawsze i wszystkim się zdarzają, bo to nieuniknione, ale jak się ludzie kochają, to dojdą do porozumienia - mówi pani Danusia.
- Wzajemna miłość była i jest, i tak już minęło 55 lat - z uśmiechem i dumą dodaje pan Mieczysław.
Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jubilaci otrzymali pięć lat temu, gdy obchodzili Złote Gody. Z okazji szmaragdowego jubileuszu burmistrz Oławy, Tomasz Frischmann, przekazał im pamiątkowy grawerton oraz bukiet kwiatów i życzenia - w imieniu swoim oraz mieszkańców Oławy.

































Napisz komentarz
Komentarze