Najpoważniej wyglądające kolizje dotyczyły zdarzeń z udziałem autobusów miejskich, w których podróżowali pasażerowie. Do pierwszego z nich doszło około godziny 13.20 w Oławie, na ulicy Rybackiej. Z ustaleń policjantów wynika, że 52-letni kierowca autobusu marki ZAZ, wykonując nieprawidłowy manewr wymijania na łuku drogi, zderzył się czołowo z samochodem osobowym marki Ford, a następnie uderzył w ogrodzenie pobliskiej posesji.
Autobusem podróżowało pięciu pasażerów, którzy opuścili pojazd jeszcze przed przyjazdem służb. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Kierowca autobusu został ukarany mandatem karnym oraz punktami karnymi.
Kolejne groźne zdarzenie miało miejsce kilka minut przed godziną 17.00. Uczestniczyły w nim dwa samochody osobowe oraz autobus miejski. Według wstępnych ustaleń, 27-letni kierowca Peugeota 208, nie dostosowując prędkości do warunków drogowych, uderzył w tył jadącej przed nim Toyoty. Następnie zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie doszło do czołowego zderzenia z autobusem marki Iveco.
Wszyscy kierujący byli trzeźwi. Autobusem podróżowało sześciu pasażerów. Sprawca zdarzenia również został ukarany mandatem oraz punktami karnymi.
Policja przypomina, że zimowe warunki – oślepiające słońce, mróz oraz zalegające miejscami błoto pośniegowe – znacząco wydłużają drogę hamowania i zwiększają ryzyko kolizji. Funkcjonariusze apelują do kierowców o dostosowywanie prędkości do aktualnej sytuacji na drodze, zachowanie bezpiecznych odstępów oraz unikanie gwałtownych manewrów. Zwracają także uwagę na konieczność dbania o stan techniczny pojazdów, w tym odpowiednie ogumienie i sprawne oświetlenie.
Apel kierowany jest również do pieszych, którzy powinni nosić elementy odblaskowe, upewniać się przed wejściem na jezdnię, że są widoczni dla kierowców, oraz unikać wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżające pojazdy.
Policja podkreśla, że chwila ostrożności i rozsądku może uchronić uczestników ruchu drogowego przed stratami materialnymi, stresem, a przede wszystkim przed tragedią.







Napisz komentarz
Komentarze