Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 28 kwietnia 2026 08:12
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Kazimierz Woźniak - ostatni, co tak garnki lepił (cz.1)

Jednym z wyjątkowych oławskich artystów był Kazimierz Woźniak. Wybitny, choć nieco zapomniany garncarz, kontynuator dziedzictwa pokoleń, przeniesionego z Pokucia - z jego rodzinnych stron
Podziel się
Oceń

Przyszedł na świat 3 kwietnia 1909 roku w Drohobyczu, w wielokulturowym mieście na pogórzu karpackim,  niespełna 60 kilometrów na południowy zachód od Lwowa. Był synem Michała i Pelagii, z domu Zając. W Drohobyczu uczęszczał do szkoły powszechnej, której wskutek wojny i śmierci ojca nie ukończył. W 1924 roku wyjechał do Pistynia – wsi pod Kosowem, na Pokuciu, gdzie od  wieków trudniono się garncarstwem i wypalaniem ceramiki huculskiej. Oprócz Pistynia nad Pistynką wyróżniały się na garncarskiej mapie Kuty nad Czeremoszem i Kołonyja nad Prutem, oraz Kosów nad Rybnicą.

Zdaniem etnografów wytwarzana tam ceramika majolikowa te efekt krzyżowania się wpływów orientalnych, ruskich, wołoskich i polskich. Na początku XX wieku, w  Pistyniu działało 27 garncarzy, w Kosowie  23,  a w Kutach 63. Tą wielką tradycję garncarską zapoczątkował  w pierwszej połowie XIX wieku Aleksander Bachmiński (1822-1882), z Kosowa. Ten artysta, malarz, garncarz i  kaflarz zdobył sławę, gdy w 1877 roku, na wystawie we Lwowie, otrzymał złoty medal. Rozgłosu przysporzyła mu także odbywająca się w 1880 roku wystawa etnograficzno-przemysłowa w Kołomyi, po której cesarz Franciszek Józef I, będąc pod urokiem oryginalnych kafli, garnków i dzbanów, zamówił u niego majolikowy piec do cesarskiego pałacu w wiedeńskim Schonbrunnie. Po Bachmińskim prym wiedli m.in. Michał Baranowski, Mateusz Kowalski, Lewicki, Jan Tymiak, Piotr Koszak i Kazimierz Woźniak.



Kazimierz Woźniak - ostatni, co tak garnki lepił (cz.1)

Kazimierz Woźniak - ostatni, co tak garnki lepił (cz.1)

Kazimierz Woźniak - ostatni, co tak garnki lepił (cz.1)

Kazimierz Woźniak - ostatni, co tak garnki lepił (cz.1)

Kazimierz Woźniak - ostatni, co tak garnki lepił (cz.1)

Kazimierz Woźniak - ostatni, co tak garnki lepił (cz.1)

Kazimierz Woźniak - ostatni, co tak garnki lepił (cz.1)

Kazimierz Woźniak - ostatni, co tak garnki lepił (cz.1)


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: KatoliczkaTreść komentarza: Taka informacja powinna być ogłoszona w niedzielnych mszach.Dlaczego nie była?Data dodania komentarza: 27.04.2026, 22:12Źródło komentarza: Dyspensa dla katolików. W piątek mogą zjeść mięsoAutor komentarza: Pracownik szpitalaTreść komentarza: Patrzę na ciebie i widzę, że proces myślowy wciąż trwa, ale połączenie najwyraźniej zostało przerwane. Masz w sobie tyle charyzmy, co pusta lodówka, a twoja elokwencja jest wręcz ogłuszająca. Nie wysilaj się już – szkoda czasu na tę 'fascynującą' wymianę zdań, skoro i tak nie masz nic do powiedzenia. Daj znać, jak ci się mózg połączy z internetem, bo na razie tylko marnujesz mi tlenData dodania komentarza: 27.04.2026, 20:05Źródło komentarza: Do końca streama jeszcze dwie godziny. Zaczęło się od Mai z Oławy!Autor komentarza: KJoutTreść komentarza: Fachowiec nie sprostał, juniorzy za silni.Data dodania komentarza: 27.04.2026, 19:47Źródło komentarza: Finał był bardzo bliskoAutor komentarza: RademenesTreść komentarza: Ktoś się nieźle obłowił na tej „charytatywnej" zbiórce. Naiwniacy..Data dodania komentarza: 27.04.2026, 19:25Źródło komentarza: Maja: - Tak się cieszę, że dałam innym siłę do walki z rakiemAutor komentarza: ^Treść komentarza: Wystarczy, że ktoś mądrze napisze regulamin korzystania z tego terenu, i żadna Konstytucja tu nie pomoże.Data dodania komentarza: 27.04.2026, 19:17Źródło komentarza: Zakaz to zakaz. Tylko na jakiej podstawie?Autor komentarza: TYLETreść komentarza: Już po strajku nierobie?Data dodania komentarza: 27.04.2026, 18:27Źródło komentarza: Do końca streama jeszcze dwie godziny. Zaczęło się od Mai z Oławy!
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama