Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 listopada 2025 17:52
Reklama BMM

Przystanek Oława Zachodnia - mieszkańcy czekają od lat - jest na liście!

O potrzebie powstania nowego przystanku przy oławskim osiedlu Sobieskiego mówi się od lat, był w programach wyborczych wielu radnych czy ugrupowań. Także na łamach gazety trwała dyskusja, w której wiele razy brał udział oławianin Marek Drabiński, osobiście zaangażowany w powstanie takiego przystanku. Dziś Starostwo Powiatowe przekazało dobrą informację
Przystanek Oława Zachodnia - mieszkańcy czekają od lat - jest na liście!
Tak mógłby wyglądać nowy przystanek w okolicach osiedla Sobieskiego. To wizualizacja przystanku kolejowego Matarnia na Pomorskiej Kolei Metropolitarnej, autorstwa firmy Gdańsk Projekt
Podziel się
Oceń

- Około 10 lat temu zakończyła się modernizacja linii kolejowej nr 132 przebiegającej przez Oławę - pisał Marek Drabiński w jednym z listów do redakcji. - Nie wykorzystano wówczas szansy na wybudowanie przystanku kolejowego na wysokości intensywnie rozwijającego się osiedla Sobieskiego. Przystanek z porządnym parkingiem pozwoliłby też rozwiązać sprawę z parkowaniem obok starego dworca, bowiem zdecydowana większość parkujących tam kierowców dojeżdża właśnie z tej części miasta. Wykluczenie komunikacyjne Oławy staje się faktem, cierpimy na tym wszyscy, cierpieć będą jeszcze mocniej nasze dzieci i wnuki. Jeśli się wszyscy nie obudzimy i nie zaczniemy działać.
- Dobra wiadomość dla mieszkańców Oławy i powiatu oławskiego - informuje 20 maja starostwo na FB. -  Rada Ministrów przyjęła w dniu 19 maja rządowy „Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020 – 2025”. Jak wynika z naszych informacji przystanek Oława Zachodnia został ujęty na liście podstawowej Programu. Znajdują się na niej 173 zadania inwestycyjne na kwotę 1 miliarda złotych. Z kolei na liście rezerwowej znajduje się ponad 180 projektów, które również mają szansę na realizację.
Środki z rządowego Programu zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie zadań związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla podróżnych. Program obejmie przystanki kolejowe zlokalizowane w całej Polsce. Przyczyni się to do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

Napisz komentarz

Komentarze

Ewa C. 24.05.2021 09:28
Jak długo jeszcze redakcja tuolawa.pl będzie zamieszczać wulgarne komentarze tego chama "AsusROG"?!!!

Reklama
AsusROG 26.05.2021 16:20
Nie popłacz się.

wer 27.05.2021 09:52
Spadaj,chamie.

RODO 27.05.2021 17:25
Poczytaj swoje chamskie komentarze pod strajkiem kobiet. :V

mieszkaniec 21.05.2021 16:17
Brawo , komu te brednie , po co komu ten kolejny nowy wał , czego to już w Oławie nie mamy , a właściwie , tak jak na banerze przy wjeżdzie do Oławy -mamy to!!!

anonim 21.05.2021 18:54
Jaki wał? Nie zrozumiałeś treści. Przystanek PKP. Wały masz nad Odrą i Oławą. Czytaj uważniej. To, że jest projekt przystanku PKP to nie jest wał. Sam może robisz wały, że widzisz je wszędzie. Albo pracujesz przy wałąch. Wał i wał. Może wałkoń mówili na ciebie i tak ci zostało, że ciągle wyskakujesz z wałem.

Reklama
Zonk 21.05.2021 09:30
Obwodnicę już mamy, wyremontowany dworzec PKP też to już najwyższy czas na nowy przystanek. Hahahahahahaha

POl 21.05.2021 08:30
Naprawdę myślicie, że pociągi zatrzymywałyby się na dwóch stacjach w Oławie??? Będzie niedługo droga ulgi z Otoku do ul. Spacerowej (tuż przy PKP) z ominięciem centrum i przejazdu na Wiejskiej. Parking na Różanej i można wsiadać do pociągu byle jakiego;)

grześ 21.05.2021 09:36
Jak Regio zatrzymuje się w takich metropoliach jak np: Lizawice czy Lipki to czemu nie miałby się zatrzymać dwa razy w Oławie? Natomiast przystanek raczej będzie zlokalizowany dalej w kierunku Zabardowic, chyba, że działkowców będą wywłaszczać.

Drago 22.05.2021 08:00
Podejrzewam, ze bedzie to typowy szynobus ktory zbiera ludzi Jak tramwaje we Wrocławiu

jadojeżdżam 23.05.2021 11:23
Niech będzie szynobus byleby ludziom było lżej.

Reklama
Klonu 20.05.2021 21:54
Obowiązkowo powinno tam powstać rondo takie z dwa pasy i kilka przejść dla pieszych i rowerzystów bez oświetlenia nad przejściem tak jak koło netto. A i jeszcze jakieś światła do tego trochę wcześniej i byłoby rewelacyjnie. Jak tylko takie zmiany nastąpią podniosą mnie w jeszcze szybszym wyprowadzeniu się z Oławy gdzie spędziłem tu całe życie (33 lata). Pozdrawiam nie trzymam kciuki niech miasto się

Doris 20.05.2021 21:45
Oława zachodnia przecież w Oławie jest PiS a dla nich liczy się wschód zacofancy

Ja 20.05.2021 16:06
Kolejna obwodnica?

Kazik 20.05.2021 14:40
.... tak jak nasza obwodnica. Haaa

ja dojeżdżam 20.05.2021 14:26
Kolejna "obiecanka" do wyborów?

Reklama
mieszkaniec 20.05.2021 14:10
Proponuję włączyć myślenie i działać kompleksowo. Nie zgadzam się na kolejny czynnik blokujący przejazd klejowy na ul Wiejskiej. Władze PKP i nasi włodarze od lat nie radzą sobie z podobno wielkim problemem: pociąg stojący na stacji w Oławie wymusza zamknięcie szlabanu, tak musi być bo tego wymagają przepisy! To samo będzie teraz po stronie os. Sobieskiego! Ludzie, jak zrobią tam stacyjkę dla grupki mieszkańców, to reszta w autach i pieszych będzie cierpieć i stać przed szlabanami. Nie zgadzamy się na stację bez wykonania wiaduktu lub tunelu przy trasie wylotowej z Oławy na Strzelin i autostradę A4.

anonim 20.05.2021 21:47
nie zgadzamy się to piszesz w imieniu swoim czy jakiejś organizacji

Sobieski 20.05.2021 12:52
Brawo Marek! Jak zwykle burmistrz i radni śpią!

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: *Treść komentarza: Świetny pomysł, tylko proszę wskaż, gdzie w Polsce, w jakiej miejscowości, burmistrz naraża mieszkańców na niebezpieczeństwo, i organizuje takie uliczne protesty. Jakoś nie kojarzę. Zabezpieczenie przez SM takiego protestu na polecenie burmistrza, to i owszem, ale sam protest raczej nigdy i nigdzie. Zorganizuj taki protest, a w najbliższych wyborach ty będziesz burmistrzem.Data dodania komentarza: 5.11.2025, 16:47Źródło komentarza: Spotkają się w sprawie obwodnicy OławyAutor komentarza: JodłowaTreść komentarza: Szanowny drogi kierowco. Wiadomo jakie to jest miejsce, i jakie "niespodzianki" mogą czekać kierującego. Więc noga z gazu. 15-20 na godzinę i wszystko można opanować i nad wszystkim zapanować. Faktem jest, że te stojące samochody z warsztatu, potrzebne są tam jak "dziury w ulicach", ale zwróć wagę, że one właściwie stoją na ulicy i wyjeździe, na ulicę Nowy Otok. Może kiedyś się doczekamy ukończenia tej ulicy, tak jak jest zaplanowana. Na chwilę obecną, zostaje nam tylko uważać i nam kierującym i nam pieszym.Data dodania komentarza: 5.11.2025, 16:42Źródło komentarza: LIST: - Chyba ktoś zapomniał o ważnej sprawieAutor komentarza: :)Treść komentarza: Isle szkolił oławisn? Kto reprezentuje piłkę z oławy?? Jaki zespół? To lepiej ich nazwę podać. A Isle postawić pomnik. I kto buduje ten stadion? Może jego nazwę. Kto zlecił budowe? Dawniej kto budował tego nazwę podawali. A zasłużonym stawiali pomniki. Jak postawicie pomnik to napiszecie kim był. A po nazwie stadionu nikt nie będzie pamietał kim był.Data dodania komentarza: 5.11.2025, 16:26Źródło komentarza: Stadion im. Zbigniewa Isela? Będą zbierać podpisyAutor komentarza: *Treść komentarza: Niech lepiej ulotki rozniosą. I w kościele niech powiedzą. Żeby do wszystkich trafiło.Data dodania komentarza: 5.11.2025, 16:00Źródło komentarza: Policjanci i ZUS ostrzegają seniorów przed oszustwamiAutor komentarza: jasiuTreść komentarza: Strefa ruchu jak coś a nie zamieszkania bo są spore różnice chociaż jak dobrze pamiętam jest tam znak "strefa ruchu" i strefa ograniczenia prędkości więc przepisy powinny być znaneData dodania komentarza: 5.11.2025, 15:19Źródło komentarza: LIST: - Chyba ktoś zapomniał o ważnej sprawieAutor komentarza: jurasTreść komentarza: a co ma urząd skoro kierowcy nie znają przepisów i jeżdżą na pamięć?Data dodania komentarza: 5.11.2025, 15:12Źródło komentarza: LIST: - Chyba ktoś zapomniał o ważnej sprawie
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama