Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 12:54
Reklama

Muzyczne środy u Piotra i Pawła

Już na początku sierpnia rozpocznie się V Oławskie Lato Organowe
Podziel się
Oceń

- Po zeszłorocznej edycji lata organowego, która odbyła się w formie on-line, powracamy z koncertami na żywo - mówi dyrektor artystyczny Paweł Ożga. - Jest to wielki powód do radości, ponieważ wszyscy jesteśmy stęsknieni za obcowaniem z prawdziwą muzyką. Kolejnym powodem do radości jest fakt iż tegoroczna edycja to również mały jubileusz. Choć początki lata organowego w naszym mieście sięgają 2012 roku, to jednak właśnie w 2021 roku festiwal odbywa się po raz piąty - mamy nadzieję, że już zawsze jako impreza cykliczna, obywająca się co roku. Miło nam również poinformować, że od tego roku współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Oława. Mamy nadzieje, że przyczyni się to do znacznego rozwoju festiwalu, podniesie jego rangę oraz przyniesie korzystną promocję całej miejscowości. Patronat honorowy nad koncertami objął metropolita wrocławski, ks. arcybiskup Józef Kupny.

Tegoroczna edycja koncertów organowych wpisuje się w obchody 25 rocznicy beatyfikacji pochodzącego z Oławy Bernarda Lichtenberga. Koncerty będą się odbywać we wszystkie środy sierpnia o godzinie 19:00 w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła w Oławie.

Inauguracja Oławskiego Lata Organowego odbędzie się w środę 4 sierpnia. Podczas koncertu usłyszymy bogatą obsadę instrumentalną. Przed publicznością wystąpi kwintet dęty Silver Brass wraz z Maciejem Lammem - organistą katedry opolskiej. W repertuarze znajdą się przede wszystkim utwory barokowych kompozytorów w aranżacji właśnie na skład dęty, kotły i organy.

Drugi występ zaplanowano na 11 sierpnia. Do Oławy przyjedzie organista Daniel Strządała - wykładowca klasy organów w Akademii Muzycznej w Katowicach. Znakomity improwizator, który poza przygotowanym repertuarem wykona również kilka improwizacji i własnych kompozycji.

Trzeci koncert (18 sierpnia) wykona Tadeusz Barylski - bardzo zdolny, młody pianista i organista, absolwent krakowskiej i katowickiej Akademii Muzycznej. Podczas występu usłyszymy kompozycje epoki baroku oraz romantyzmu.

Finał festiwalu odbędzie się 25 sierpnia. Zagra światowej sławy wirtuoz organów - prof. Julian Gembalski, były rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, wybitny improwizator, kompozytor, organolog i pedagog, założyciel pierwszego w tej części Europy Muzeum Organów.

Podczas każdej części Oławskiego Lata Organowego publiczność będzie mogła oglądać na żywo grę organisty, która będzie transmitowana z chóru i wyświetlana na umieszczonych w kościele telewizorach.


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: PekińczykTreść komentarza: Tam też oczywiście nakłamał.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 12:48Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: PekińczykTreść komentarza: "Cieszę się, że jestem gospodarzem miasta, które ma tak wspaniałych przedsiębiorców - powitał uczestników burmistrz Oławy Tomasz Frischmann.", nie Tomaszku, nie jesteś gospodarzem, jedynie bierzesz za to pieniądze, ale swoich obowiązków nie wykonujesz rzetelnie.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 12:44Źródło komentarza: Dolnośląscy Liderzy Biznesu spotkali sie w OławieAutor komentarza: talentTreść komentarza: Byłem i niczego przydatnego się nie dowiedziałem . Wszystko a nawet więcej informacji wygooglujecie sami.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 12:23Źródło komentarza: Dolnośląscy Liderzy Biznesu spotkali sie w OławieAutor komentarza: xDDTreść komentarza: Widać, że elegancko mają dopasowane spodnie.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 12:15Źródło komentarza: Nowe osoby w szeregach oławskiej PolicjiAutor komentarza: StefanTreść komentarza: A o tej jego słynnej ławeczce to już w radio wrocław piszą , śmiech na całą polskę się robiData dodania komentarza: 5.12.2025, 11:27Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniakówAutor komentarza: *Treść komentarza: Bo w Sobieskim oprócz tego, że nauczają, to jeszcze uczą empatii i działalności społecznej, a nie tylko patrzenia na koniec "własnego nosa" i samolubstwa.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 10:53Źródło komentarza: Sobieski dla naszych bezdomniaków
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama
Reklama