Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 11:13
ZOBACZ:
Reklama
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

OŁAWA Mieliśmy Małpi Gaj. Pamiętacie?

To historia miejsca, które dziś bardziej jest znane jako Skwer Adama Wójcika - legendarnego koszykarza rodem z Oławy
OŁAWA Mieliśmy Małpi Gaj. Pamiętacie?
To historia miejsca, które dziś bardziej jest znane jako Skwer Adama Wójcika - legendarnego koszykarza rodem z Oławy
Podziel się
Oceń

Jako mieszkańcy Oławy od urodzenia, w 2019 roku byliśmy z Zosią - moją żoną -  zaproszeni do Polskiego Radia we Wrocławiu na rozmowę o tym, jak zmieniała się Oława za naszego życia. Już po zakończeniu wywiadu pani redaktor zadała pytanie: - A jak mieszkańcy Oławy uczcili lub jak zamierzają uczcić pamięć Adama Wójcika, znanego koszykarza nie tylko w Polsce, ale i na świecie?

Autor tekstu z żoną Zosią w Polskim Radiu we Wrocławiu

 

No, poczułem się niezręcznie, bo co miałem odpowiedzieć? Że nic mieszkańcy nie zrobili?

Dziś mamy w parku w rejonie ulic 3 Maja i Żołnierza Polskiego "Skwer Adama Wójcika", jest zagospodarowany, z pięknym muralem namalowanym przez Kamila Tobiasza. Ponieważ skwer nie został jeszcze oficjalnie otwarty, choć już ciepło przyjęty przez większość mieszkańców Oławy, o czym świadczą przychylne komentarze w mediach społecznościowych, nie będę opisywał tematu powstania skweru, ale chcę na podstawie dostępnych zdjęć pokazać i opisać różne wydarzenie związane z tym parkiem na przestrzeni powojennej historii tego miejsca.

Na przedwojennym zdjęciu widzimy duży budynek mieszkalny dla oficerów garnizonu stacjonującego przy ul. 3 Maja - przed budynkiem w prawo jest dzisiejsza ulica Żołnierza Polskiego, a po lewej jest ulica 3 Maja (budynek nie przetrwał działań wojennych). Zdjęcie ze zbiorów Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej

 

Ten park pamiętam od dziecka, ponieważ był on po mojej drodze do szkoły - fontanna bliżej ulicy 1 Maja była tam od zawsze. Wtedy obowiązywała nieformalna nazwa parku  - Małpi Gaj.

Z ulicy 3 Maja jest mało zdjęć, wszędzie były tabliczki "zakaz fotografowania", strach było wejść na ul.3 Maja z aparatem, a co dopiero robić zdjęcia. Nie znam ani jednego zrobionego w czasie budowy domów na 3 Maja w pobliżu parku ani tych terenów przed budową. Również rok zrobienia zdjęcia jest orientacyjny, ponieważ nikt nie podpisywał wtedy zdjęć.

Fotografia z albumu Aleksandry Ulatowskiej zrobione w 1968. Widzimy Janinę Sodomiak i Krystynę Zająć. Z tyłu za dziewczynami widać zaniedbany park, po lewej dom przy ówczesnej ul. Przyjaciół Żołnierza Polskiego, a po prawej w głębi ul. 3 Maja

 

Na chwilę muszę cofnąć się do dalekiej historii.

Na terenie dzisiejszego parku był cmentarz - chowano tam od 1741 roku do 1928, ale nie jest wykluczone, że pierwsze pochówki mogły być nawet wcześniej. W 1935 roku teren został splantowany i od tego czasu jest skwerem - parkiem (na temat cmentarzy w Oławie pisał niedawno pan Michał Zwierzański w "Gazecie Powiatowej").

Od strony ulicy 3 Maja, gdzie dziś mamy byłą fontannę, czyli tzw. Mózg Naczelnika, przed wojną stał duży budynek mieszkalny dla oficerów garnizonu stacjonującego przy ul.3 Maja, przed budynkiem w prawo jest dzisiejsza ulica Żołnierza Polskiego, a po lewej ulica 3 Maja (budynek nie przetrwał działań wojennych). 



Napisz komentarz

Komentarze

Roy 02.04.2024 15:00
Mówiono mózg naczelnika miasta.

Daria 02.04.2024 17:21
Roy 02.04.2024 15:00
Mówiono mózg naczelnika miasta.
Duży , tylko szkoda że pusty

ted 02.04.2024 12:17
Ja słyszałem że tę fontannę nazywano też mózgiem Breżniewa lub rzadziej mózgiem Lenina.

wiem 01.04.2024 15:45
Na zdjęciu jest Janina Sodomlak. Proszę nie przekręcać nazwisk.

xoxo 01.04.2024 13:10
"Zdjęcie z albumu Waldemara Stawarskiego, zrobione w latach 80., kiedy z fontanny zrobiono klomb z kwiatami" - to nie są lata 80. bo w tle widać wieżowiec, który ma już ocieploną elewację, a tego nie robili w latach 80. tylko dużo później.

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: nie mam nic do ukrycia Treść komentarza: Czy zobaczymy w końcu rozliczenie poprzednich zbiórek? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:41 Źródło komentarza: Wakacje? Jasne że tak! Autor komentarza: Jacek Treść komentarza: Znać, to ja się na tym zbytnio nie znam, ale jadąc wczoraj wieczorem autobusem zauważyłem w powstały gruzowisku, że tego zbrojenia w płycie mostu, to było tyle co kot napłakał? Nie będę snuł domysłów co by było gdyby?, tylko przypomnę słowa pewnego znanego mi inspektora BHP, że: "dzięki Bogu, że Bogu dzięki, bo jak nie daj Boże, to niech Bóg broni". Dopowiem tylko jako laik, że postęp prac zarówno na drodze 455 jak i 396 wydaje się być zadowalający, wprowadzone obostrzenia z jazdą jednokierunkową tymi drogami sprawdza się super. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:01 Źródło komentarza: "Runął" most między Oławą a Janikowem Autor komentarza: Dildo Star Treść komentarza: Zastosowano w tym artykule pewne skróty myślowe... Data dodania komentarza: 22.06.2026, 16:58 Źródło komentarza: Bezskutecznie próbował zatamować krwawienie. Jego stan szybko się pogarszał Autor komentarza: Mayhem Treść komentarza: Policja kontrolująca klatkę schodową 😁. Widział ktoś kiedyś piesze patrole? Co się w tym artykule nie klei. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 14:03 Źródło komentarza: Bezskutecznie próbował zatamować krwawienie. Jego stan szybko się pogarszał Autor komentarza: Nata Treść komentarza: Miłość w Milocicach kwitnie... Data dodania komentarza: 22.06.2026, 13:00 Źródło komentarza: Miłocice dziękują, bo jest za co... Autor komentarza: DM Treść komentarza: i tu są fani , widać odrazu w jakim wieku , mistrz Data dodania komentarza: 22.06.2026, 11:25 Źródło komentarza: GMW play Depeche Mode na scenie Dni Oławy - Dni Koguta
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama