Przedwojenne pomniki. Pomnik Ferdinanda Baptisty von Schilla

  • 22.02.2021, 11:08 (aktualizacja 22.02.2021, 11:14)
  • tuOlawa BS
Przedwojenne pomniki. Pomnik Ferdinanda Baptisty von Schilla Pomnik na tle budynku przy placu Zamkowym
Człowiek, na którego cześć wzniesiono ten monument, był pruskim oficerem, bohaterem wojen napoleońskich, potem patronem 4. Pruskiego Pułku Huzarów z Oławy

Zginął podczas walki w 1809 roku. Hieronim Bonaparte, brat Napoleona, władca Królestwa Westfalii wyznaczył 10 tys. franków nagrody za głowę pruskiego oficera. Odcięto ją po śmierci von Schilla. Przez lata była przechowywana na Uniwersytecie w Lejdzie, w Holandii. Pochowano ją dopiero w 1837, w Brunszwiku (Niemcy).

Oławski pomnik stał na skwerze w pobliżu dzisiejszego przejścia dla pieszych i sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu placu Zamkowego z ulicą 11 Listopada. Na małym wzniesieniu postawiono pionowy marmurowy cokół. Na nim stała sylwetka von Schilla z brązu. Rzeźba przedstawiała go od pasa w górę, gdy ubrany w mundur sięga po szablę. Postać była ustawiona twarzą ku dzisiejszej ulicy Strzelnej. Pod sylwetką przytwierdzono na cokole brązową tablicę z napisem "Schill * 1776 + 1809". Pomnik otaczał niski metalowy płotek. Przestrzeń między nim a cokołem wypełniały kwiaty. Pomnik kosztował 5250 marek, jego autorem był Arnold Künne z Berlina. Prawie czterometrowy monument odsłonięto 31 maja 1909 - w setną rocznicę śmierci von Schilla. Historia tej figury jest podobna do losu Pomnika Zwycięstwa. Prawdopodobnie elementy z brązu zdjęto i przetopiono w czasie wojny. Postument stał dłużej. Dziś nie ma po nim śladu.

Tekst i fot.: Piotr Turek [email protected] Ilustracje archiwalne: Izba Muzealna Ziemi Oławskiej

tuOlawa BS

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Serwis internetowy tuolawa.pl z siedzibą w Oławie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe