Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 12 czerwca 2026 14:50
ZOBACZ:
Reklama Hipol
Reklama
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Tym chroniono zakłady Berthawerk

Baterii wokół zakładów było wiele - Piotr Kutela przypomina mało znaną historię Jelcza-Laskowic
  • Źródło: Lokalna Grupa Zwiadowców Historii
Tym chroniono zakłady Berthawerk
Heimatflak 88 mm, źródło Bundesarchiv
Podziel się
Oceń

 

 

Dyrektorem Berthawerk od 1942 do lipca 1943 roku był Reiff zaś jego zastępcą od lipca 1944 roku - dr Heinrich Korschan sprawował on funkcję dyrektora naczelnego fabryki do stycznia 1945 r.
W 1943 roku przystąpiono do budowy sieci murowanych schronów ziemnych, które zabezpieczać miały obsługę Berthawerk przed nalotami.
Obiektu tego typu rozmieszczono w pierścieniu całego zakładu oraz wewnątrz samego zakładu. Wybudowano także schrony przeciwlotnicze dla obsługi sprowadzonych baterii plot.oraz służby SS obsługującej AL Fünfteichen i AEL Rattwitz. Dla zabezpieczenia ustawiono przy okolicznych miejscowościach.
Już 17 stycznia 1944 r. sprowadzono do Ratowic pierwszą baterię Heimatflak 273/VIII, którą umiejscowione okolicy obozowiska RAD. Kolejne z baterii były koło Jelcza - s.Heimatflak 271/VIII, w Laskowicach - s.Heimatflak 272/VIII i Miłoszycach - s.Heimatflak 264/IV.
W skład każdej z baterii wchodziło 6 dział 88 mm, zaś całość obejmowała łącznie 24 działa 88 mm i karabiny maszynowe 7,92 mm.
W 1944 roku odnotowano pierwszy nalot na zakład Berthawerk dokonany przez samoloty brytyjskie. Skutki nalotu nie są jednak znane i trudno ustalić, czy spowodowały one jakieś zniszczenia, wiedząc na pewno że zakład Berthawerk został przejęty w 1945 w stanie nienaruszonym.

*
Na fot. Tabliczka znaleziona na terenie zakładów Berthawerk AG. (zb.KP), drugie zdjęcie Heimatflak 88mm - źródło Bundesarchiv.
Źródło informacji: miesięcznik Odkrywca 2007, autor Krzysztof Piotrowski.


Tabliczka znaleziona na terenie zakładów Berthawerk AG. (zb.KP)


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: Filozof grecki Treść komentarza: Nawiedzone osoby wbijają co rusz zgłoszenia w jednym temacie, kilkaset na przekraczanie prędkości na ul. Iwaszkiewicza. Niektórym trzeba odciąć internet bo nie widzę do czego służy, a za natarczywość też mogą ukarać, chyba jedno zgłoszenie powinno wystarczyć na ulicę. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 14:33 Źródło komentarza: 194 zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w maju Autor komentarza: Gocha ze Zwierzyńca Treść komentarza: ,,, ....Pamiętaj! Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania zdarzeń wymagających natychmiastowej interwencji. ,, Ile razy zgłaszałam tiry parkujące na zakazie przed wjazdem do Ergisu? Ile czasu to już trwa ? Jakie czynności w związku z tym zostały wykonane? Ściema , ściema , ściema Data dodania komentarza: 12.06.2026, 14:29 Źródło komentarza: 194 zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w maju Autor komentarza: oławianin Treść komentarza: faktycznie, w takich okolicznościach też bym dłuższego kroku nie zrobił... Data dodania komentarza: 12.06.2026, 14:27 Źródło komentarza: Były radny nie odpuszcza, bo przejście jest, ale... suchą nogą przejść się nie da Autor komentarza: Ja Treść komentarza: A Kaczor znowu nieobecna. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 13:06 Źródło komentarza: Czy nowy budynek sądu musi być "tak daleko"? Autor komentarza: zawiedziony Treść komentarza: i tak policja nic z tym nie robi Data dodania komentarza: 12.06.2026, 13:01 Źródło komentarza: 194 zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w maju Autor komentarza: z bbs-u Treść komentarza: a zastępcą burmistrza Ładna Wiola. To już pewne. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 12:47 Źródło komentarza: Oboje już nie są w partii. Co dalej z nimi po KO?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama