Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 12 czerwca 2026 14:47
ZOBACZ:
Reklama
Reklama
Reklama Tauron
Reklama Jaśnikowski
Reklama BMM

Arcybiskup Gołebiewski ukarany

Stolica apostolska zakończyła niedawno postępowanie dotyczące zaniedbań arcybiskupa seniora wrocławskiego Mariana Gołębiewskiego w sprawie przypadków pedofilii wśród księży, którzy mu podlegali
Podziel się
Oceń

Watykan prowadził postępowanie po zgłoszeniach poszkodowanych. Chodziło o ukrywanie wykorzystania seksualnego małoletnich przez kapłanów z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i z Archidiecezji Wrocławskiej, co wiąże się w jakiś sposób z Oławą, bo chodzi m.in. o byłego księdza Pawła K., który wcześniej pełnił posługę także w Oławie. To, że winne są w tej sprawie dwie kurie, potwierdził sąd, nakazując wypłacenie 300 tys. zł jednej z ofiar księdza K. W czasie postępowania biskup Gołebiewski zaprzeczał, aby miał wiedzę o skłonnościach pedofilskich księdza K.. Przyznawał jedynie, że docierały do niego skargi na niesubordynację tego kapłana. Gdy jednak zatrzymano księdza K. i znaleziono u niego na komputerze dziecięcą pornografię, biskup Gołebiewski wysłał księdza K. na bezterminowy "urlop", po których krótko trafił do parafii w Bydgoszczy, gdzie krzywdził chłopaka.  Potem wrocławski arcybiskup kierował go do kolejnych parafii we Wrocławiu i Miliczu. Dopiero, gdy sąds skazał go za posiadanie dziecięcej pornografii, zawieszono go w obowiązkach z udziałem dzieci. 

Za ukrywanie faktów pedofilskich w tej sprawie ukarano wcześniej kardynała Henryka Gulbinowicza, w ubiegłym roku do dymisji zmuszono biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który był biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. W tym roku do dymisji podał się biskup bydgoski.

21 sierpnia 2021 Archidiecezja Wrocławska upubliczniła komunikat dotyczący arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, który kierował wrocławską kurią w latach 2004-2013. Duchowy został ukarany przez Watykan po wewnętrznym kościelnym śledztwie, zgodnie m.in. z odpowiednimi przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Arcybiskup bp Marian Gołębiewski ma zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich, nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy, oraz nakaz zapłaty tytułem pokuty odpowiedniej kwoty z prywatnych środków, na rzecz Fundacji św. Józefa z przeznaczeniem na prewencję i towarzyszenie ofiarom wykorzystywania seksualnego.

*

O sprawie księdza Pawła K. pisaliśmy TU

/artykul/17491,jest-wyrok-w-sprawie-ksiedza-pedofila-pawla-k

i TU

/artykul/20998,kurie-zaplacily-ofierze-ks-pawla-k-ok400-tys-zl


Napisz komentarz

Komentarze

ZASTRZEŻENIE PODMIOTU UPRAWNIONEGO DOTYCZĄCE EKSPLORACJI TEKSTU I DANYCH

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji ze strony internetowej tuolawa.pl i publikacji przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody wydawcy - RYZA Sp. z o.o. jest niedozwolone. 

Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są TUTAJ

KOMENTARZE
Autor komentarza: Filozof grecki Treść komentarza: Nawiedzone osoby wbijają co rusz zgłoszenia w jednym temacie, kilkaset na przekraczanie prędkości na ul. Iwaszkiewicza. Niektórym trzeba odciąć internet bo nie widzę do czego służy, a za natarczywość też mogą ukarać, chyba jedno zgłoszenie powinno wystarczyć na ulicę. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 14:33 Źródło komentarza: 194 zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w maju Autor komentarza: Gocha ze Zwierzyńca Treść komentarza: ,,, ....Pamiętaj! Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania zdarzeń wymagających natychmiastowej interwencji. ,, Ile razy zgłaszałam tiry parkujące na zakazie przed wjazdem do Ergisu? Ile czasu to już trwa ? Jakie czynności w związku z tym zostały wykonane? Ściema , ściema , ściema Data dodania komentarza: 12.06.2026, 14:29 Źródło komentarza: 194 zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w maju Autor komentarza: oławianin Treść komentarza: faktycznie, w takich okolicznościach też bym dłuższego kroku nie zrobił... Data dodania komentarza: 12.06.2026, 14:27 Źródło komentarza: Były radny nie odpuszcza, bo przejście jest, ale... suchą nogą przejść się nie da Autor komentarza: Ja Treść komentarza: A Kaczor znowu nieobecna. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 13:06 Źródło komentarza: Czy nowy budynek sądu musi być "tak daleko"? Autor komentarza: zawiedziony Treść komentarza: i tak policja nic z tym nie robi Data dodania komentarza: 12.06.2026, 13:01 Źródło komentarza: 194 zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w maju Autor komentarza: z bbs-u Treść komentarza: a zastępcą burmistrza Ładna Wiola. To już pewne. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 12:47 Źródło komentarza: Oboje już nie są w partii. Co dalej z nimi po KO?
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama